10 Božích prikázaní v pravoslávnej cirkvi a 7 smrteľných hriechov

Božie prikázania a smrteľné hriechy sú základné zákony kresťanstva, každý veriaci sa musí riadiť týmito zákonmi.Pán ich dal Mojžišovi na samom začiatku vývoja kresťanstva.Ak chcete ľudí zachrániť pred pádom, varujte ich pred nebezpečenstvom.

Desať Božích prikázaní

Najprv :

Ja som Pán, váš Boh, a ďalší bohovia okremnechaj ma byť.

Druhý :

Nevytvárajte idol pre seba ani pre žiadny obraz;neuctievajte a neslúžte im.

Tretie :

Márne prijali meno Pána, svojho Boha.

Štvrté prikázanie:

Pamätajte na sobotný deň: vykonajte svoju pozemskú prácu šesť dní alebo prácu a siedmy deň, deň odpočinku, venujte Pánovi, svojmu Bohu.

Piate :

Cti svoju matku a svojho otca, aby ste sa cítili dobre a žili dlho na zemi.

Šieste prikázanie:

Nezabíjajte.

Siedme prikázanie:

Nezaväzujte sa.

ôsme prikázanie:

Neukradnite.

Deviate :

Nenechávaj svoje falošné svedectvo proti svojmu susedovi.Neuvádzajte falošné svedectvo.

Desiaty :

Nepožiadajte nič, čo patrí inému: nie manželka vášho suseda, neprajte si jeho dom, nič iné, čo patrí vášmu susedovi.

Výklad desiatich Božích zákonov:

Desať prikázaní Ježiša Krista preložené do bežného jazyka uvádza, že je potrebné:

  • Verí iba v jedného Pána, jedného Boha.
  • Nevytvárajte modly pre seba.
  • Nehovoriac o tom, že nebudeš vyslovovať meno Pána Boha pre nič za nič.
  • Pamätajte si vždy na sobotu, hlavný deň odpočinku.
  • Rešpektujte a ctite svojich rodičov.
  • Nikoho nezabíjajte.
  • Nezaväzujte sa, nemeňte sa.
  • Neukradnite nič.
  • Nikomu neklamte, neklamte ľuďom.
  • Nezávidieť svojim kamarátom, priateľom alebo iba známym.

Prvé štyri prikázania Božie sa priamo týkajú vzťahu človeka s Bohom, zvyšku - vzťahu ľudí medzi nimi.

Prikázanie jedna a dva:

Znamená to Pánovu jednotu.Je uctievaný, rešpektovaný, považovaný za Všemohúceho a múdreho.Je tiež najláskavejší zo všetkých, preto ak chce človek vyrastať v cnosti, treba ho hľadať v Bohu."Nemôžeš mať iných bohov ako ja."(Exodus 20: 3)

Citujem: „- Na čo potrebuješ ďalších bohov, od svojho Boha Všemohúceho?Je niekto múdrejší ako Pán?Jeusmerňuje spravodlivé myšlienky prostredníctvom každodenných ľudských myšlienok.Satan vládne v pasci pokušenia.Ak uctievate dvoch bohov, majte na pamäti, že diabol je jedným z nich. “

Náboženstvo hovorí, že všetka moc je v Bohu av ňom iba jedno, z tohto prvého prikázania vyplýva nasledujúce.

Ľudia sa slepo modlia za obrázky s inými modlami, ktoré sú na nich zobrazené, klaňajú si hlavy, bozkávajú kňazove ruky, atď.Druhý Boží zákon hovorí o zákaze zbožňovania stvorení a uctievania ich úrovne so Stvoriteľom.

„Nevytvárajte pre seba vyrezávaný ani žiadny iný obraz toho, čo je nad nebom, pod zemou alebo vo vodách pod zemou.Neuctievajte ich a neslúžte im, nezabudnite, že ja som váš Jehova Boh, ktorý vyžaduje výhradnú oddanosť! “

(Exodus 20: 4-5)

Kresťanské náboženstvo verí, že po stretnutí sNie je možné uctievať niekoho iného ako Boha ako Pána, že všetko, čo je na zemi, bolo stvorené ním.Nič sa s tým neporovnáva a neporovnáva, pretože Pán nechce, aby bolo ľudské srdce a duša obsadené nikým alebo ničím iným.

Prikázanie tri:

Tretie Božie právo je formulované v Deuteronómii (5:11) a v Exoduse (20: 7).

Z Exodusu 20: 7 „Nevyjadrujte nadarmo meno Pána; verte, že Pán neopustí človeka bez trestu, ktorý jeho meno zbytočne vyhlasuje.“

Toto prikázanie používa slovo zo Starého zákona, prekladá sa ako:

  • , prisahajúc na meno Božie;
  • ho tak zbytočne vyhlasuje.

Podľa učenia staroveku je meno veľká moc.Ak vyhlasujete s alebo bez mena Božieho, v ktorom je zvláštna moc, nebude z nej mať nijaký úžitok.Verí sa, že Pán počuje všetky modlitby, ktoré mu boli ponúknuté, a odpovedá na každú z nich, ale je nepravdepodobné, že ak ho niekto bude volať každú minútu ako odkaz alebo pri večeri.Pán prestane počuť takú osobu av prípade, že táto osoba potrebuje skutočnú pomoc, Boh bude pre neho hluchý, ako aj pre jeho žiadosti.

V druhej časti prikázania sa nachádzajú tieto slová: „... pretože Boh neopustí nepotrestaných tých, ktorí vyslovujú jeho meno, a to bez dôvodu.“To znamená, že Boh určite potrestá tých, ktorí porušili tento zákon.Na prvý pohľad môže byť použitie jeho mena neškodné, pretože čo je také zlé, keď ho spomeniete v sekulárnej konverzácii alebo v hádke?

Je však dôležité pochopiť, že takáto chyba môže uraziť Pána.V Novom zákone Ježiš vysvetlil svojim učeníkom, že všetkých desať prikázaní je zredukovaných na iba dve: „Milujte Pána Boha celým svojím srdcom, celou svojou dušou a mysľou“ a „Milujte svojho blížneho ako seba samého“.Tretí zákon je odrazom lásky človeka k Bohu.Kto miluje Pána celým svojím srdcom, jeho meno nebude zbytočne uvádzať.Je to rovnocenné s tým, ako zamilovaný mladý muž nedovolí nikomu hovoriť nesprávne o svojom milovanom.Zmienka o Pánovi zbytočne je bázou a urážkou Pána.

Porušenie tretieho prikázania tiež môže zničiť oči.povesť ľudí o Pánovi: Rimanom 2:24 „Ako je napísané, medzi pohanmi sa rúha meno Božie.“Pán prikázal, aby bolo Jeho meno posvätené: Leviticus 22:32 „Nehanebuj svoje meno, aby som bol svätým medzi synmi Izraela.“

Príkladom toho, ako Boh trestá ľudí za porušenie tretieho prikázania Božieho zákona, je epizóda 2 Samuela 21: 1–2. “Na Dávidových dňoch bol na zemi hladomor po troch rokoch, jeden rok po druhom.A spýtal sa Boha Davida.Pán povedal: Z dôvodu Saula a jeho krvilačného domu zabil Gibeonitov.Potom kráľ apeloval na Gibeonity a komunikoval s nimi.Neboli od synov Izraelových, ale od zvyškov Amoreja;Izraelčania prisahali, ale Saul ich chcel zničiť pre jeho žiarlivosť o potomkoch Izraela a Júdu. ““Všeobecne platí, že Boh potrestal izraelský ľud za porušenie tejto prísahy prímeria, ktorú dali Gibeoniti.

Štvrté prikázanie:

Podľa legendy stvoriteľ stvoril náš svet a samotný vesmír za šesť dní a siedmy deň venoval odpočinku.Toto pravidlo vo všeobecnosti definuje ľudský život, v ktorom je povinný dať väčšinu svojho života do práce a zvyšok času nechať na Pána.

Podľa Starého zákona bola sobota slávená.Zvyšok soboty bol založený v prospech človeka: fyzického aj duchovného, ​​a nie kvôli zotročeniu a deprivácii.Ak chcete zhromaždiť svoje myšlienky do jedného celku, osviežiť svoju duševnú a fyzickú silu, musíte byť každý týždeň odstránení z každodenných aktivít.Toto vám umožní pochopiť účel všetkého pozemského vcelé a najmä jeho diela.V náboženstve je práca nevyhnutnou súčasťou ľudského života, ale spása jeho duše zostane vždy tá najdôležitejšia.

Štvrté prikázanie porušujú ľudia, ktorí okrem práce v nedeľu leniví robia prácu aj v pracovné dni, vyhýbajú sa svojim povinnostiam, pretože v prikázaní sa hovorí „pracovať šesť dní“.Porušujú ich aj tí, ktorí dnes nepracujú v nedeľu, tento deň sa nevenujú Pánovi, ale trávia ho nepretržite pobavením, dopúšťajú sa rôznych excesov a radosti.

Prikázanie päť:

Ježiš Kristus, ktorý je Božím Synom, ctil svojich rodičov, poslúchol ich a pomohol Jozefovi pri práci.Pán za to, že odmietol rodičom požadovaný obsah pod zámienkou zasvätenia všetkého, čo mali Bohu, vyčítal farizejom, pretože tým porušili požiadavku piateho zákona.

Piate prikázanie, Boh nás vyzýva, aby sme si ctili svojich rodičov, a preto zasľúbil človeku prosperujúci a dobrý život.Úcta k rodičom znamená rešpektovať ich, milovať ich, za žiadnych okolností ich uraziť slovami alebo skutkami, byť poslušný, pomáhať im a postarať sa o ne v prípade potreby, najmä v starobe alebo chorobe.Je potrebné sa modliť k Bohu za ich duše tak počas života, ako aj po smrti.Veľkým hriechom je neúcta k rodičom.

Pokiaľ ide o iných ľudí, kresťanské náboženstvo hovorí o potrebe oceniť všetkých v súlade s ich postavením, vekom.

Cirkev vždy považovala a stále považuje rodinu za svoj základ a spoločnosť.

Prikázanie č. 6:

Týmto zákonom Pán zakazuje zabíjať seba aj ostatných.Život je koniec koncov veľkým Božím darom a jedine Pán môže pripraviť niekoho o život na zemi.Samovražda je tiež vážnym hriechom: obsahuje aj hriech zúfalstva, nedostatku viery, vzbury proti Božiemu významu.Človek, ktorý násilne prerušil svoj život, nemôže činiť pokánie, pretože po smrti to nie je platné.Vo chvíľach beznádeje treba pamätať na to, že pozemské utrpenie je zaslané na spásu duše.

Osoba sa stáva vinnou z vraždy, ak nejakým spôsobom prispieva k vražde, dovoľuje niekomu zabiť, pomáha ju spáchať s radou alebo súhlasom, kryje hriešnika, tlačí ľudí k novým zločinom.

Malo by sa pamätať na to, že človek môže priniesť hriech nielen skutkom, ale aj slovom, preto je potrebné riadiť sa jazykom a premýšľať o tom, čo hovoríte.

Prikázanie sedem:

Pán prikazuje manželom, aby boli verní, nezosobášení, aby boli cudní, ako v skutkoch,takže slová, myšlienky, túžby.Aby človek nehrešil, musí sa vyhnúť všetkému, čo spôsobuje nečisté pocity.Takéto myšlienky sú potrebné, aby ich zasekli v koreni, nedovolia chytiť vašu vôľu a pocity.Pán chápe, aké ťažké je, aby sa človek ovládal, a preto učí ľudí, aby boli voči sebe nemilosrdní a rozhodní.

Prikázanie ôsmeho:

V tomto zákone nám Boh zakazuje, aby sme si prispôsobili to, čo nám patrí.do iného.Krádeže sa môžu líšiť: od jednoduchej krádeže po svätokrádež (krádež posvätných vecí) a vydierania (berú peniaze od tých, ktorí to potrebujú, podľa situácie).A akékoľvek privlastnenie iného majetku klamstvom.Únik platieb, dlhy, mlčanie o tom, čo sa našlo, klam počas predaja, zadržanie miezd zamestnancom - to všetko je tiež zahrnuté do zoznamu hriechov siedmeho prikázania.Závislosť človeka na materiálnych hodnotách a rozkošoch tlačí taký hriech.Náboženstvo učí ľudí, aby boli nezištní a pracovití.Najvyššou kresťanskou cnosťou je vzdanie sa akéhokoľvek majetku.To je pre tých, ktorí sa usilujú o dokonalosť.

Prikázanie deväť:

Týmto zákonom Pán zakazuje akúkoľvek lož, napríklad: vedome nepravdivé svedectvo pred súdom, vypovedanie, klebety,ohováranie a ohováranie.„Diabol“ znamená „ohováranie“.Klamstvo nie je hodné kresťana, nie je v súlade ani s láskou, ani s rešpektom.Súdruh chápe niečo nie pomocou výsmechu a odsúdenia, ale pomocou lásky a dobrého skutku, rád.Každopádne stojí za to sledovať reč, pretože náboženstvo zastáva názor, že slovo je najväčší dar.

Príkaz 10:

Tento zákon vyzýva ľudí, aby upustili od nehodných túžob a závisti.Zatiaľ čo deväť prikázaní hovorí o ľudskom správaní, desiate upozorňuje na to, čo sa v ňom deje: túžby, pocity a myšlienky.Povzbudzuje ľudí k premýšľaniu o duchovnej čistote a duševnej šľachte.Každý hriech začína premýšľanímhriešna túžba, ktorá človeka núti konať.Preto by ste mali v boji proti pokušeniam prestať myslieť na neho.

Závisť je jed duše.Bez ohľadu na to, aký bohatý je človek, keď mu bude závidieť, bude nenasytný.Podľa náboženstva je úlohou ľudského života čisté srdce, pretože Pán žije iba v čistom srdci.

Sedem smrteľných hriechov

Pýcha

Pýcha začína opovrhnutím.Tomuto hriechu je najbližšie ten, kto opovrhuje inými ľuďmi - chudobní, slabí.Výsledkom je, že človek sa považuje iba za múdreho a vznešeného.Poznať hrdého hriešnika nie je ťažké: taký človek vždy hľadá preferencie.Pri neúspešnom vytržení môže človek často zabudnúť na vhodné imaginárne cnosti.Najprv sa hriešnik vzdiali od neznámeho a neskôr od svojich kamarátov, priateľov, rodiny a nakoniec od samotného Pána.Taký človek nikoho nepotrebuje, vidí šťastie sám v sebe.Pýcha však v skutočnosti neprináša skutočnú radosť.Pod drsným panelom uspokojenia a pýchy duša zomrie, stráca schopnosť milovať a spoznať priateľov.

Chamtivosť

Tento hriech je jedným z najrozšírenejších v modernom svete.Paralyzuje dušu.Drobné túžby a materiálne vášne môžu zničiť vznešené impulzy v duši.Tento hriech môže trpieť bohatý človek, človek strednej triedy a chudák.Táto vášeň nie je len o vlastníctve materiálnych vecí alebo bohatstva, ale o túžbe vlastniť ich.

Smilstvo

Človek v hriechu často nemôže myslieť na nič iné.Dominuje mu vášeň.Pozerá sa na každú ženu, akoby bola žena.Špinavé myšlienky sa vplížia do vedomia a zahmlia ho a srdce, ktoré si túži iba jedna vec - uspokojenie ich žiadostivosti.Tento stav je podobný zvieraťu a je ešte horší, pretože človek dosiahne také nedostatky, ktoré si zviera nie vždy myslí.

Závisť ​​

Tento hriech je výčitkou prírody, kazí život, človek v tomto hriechu je nepriateľským voči všetkým.Duša človeka ešte nepoznala ničivejšie vášne.Závisť je jedným zo spôsobov nepriateľstva, navyše je prakticky neodolateľná.Začiatok tohto hriechu pochádza z pýchy.Pre takúto osobu je ťažké vidieť niekoľko rovesníkov, najmä tých, ktorí sú vyššie ako on, lepší, atď.

Gluttony

Gluttony núti ľudí konzumovať jedlo a pitie pre potešenie.Kvôli tejto vášni človek prestáva byť inteligentným človekom, stáva sa zvieraťom, ktoré žije bezdôvodne.Prostredníctvom tohto hriechu sa rodia rôzne vášne.

Hnev

Hnev rozdeľuje Boha a ľudskú dušu, pretože takáto osoba žije zmätkom, úzkosťou.Hnev je veľmi nebezpečný poradca, všetko, čo sa deje pod jeho vplyvom, nemožno nazvať obozretným.V hneve sa človek dopúšťa zla, ktoré je ťažké zhoršiť.

Despondency a lenivosť

Despondency je relaxácia sily tela a duše, ktorá sa súčasne spája so zúfalým pesimizmom.Neustála úzkosť a skleslosť premožujú duchovnú silu a privedú ho k vyčerpaniu.Z tohto hriechu sa rodí nečinnosť a úzkosť.

Pýcha je považovaná za najstrašnejšie hriechy, Pán to neodpustí.Božie prikázania nám umožňujú žiť v harmónii.Je ťažké ich pozorovať, ale počas života sa človek musí usilovať o to najlepšie.