Úlohou života každej veriacej osoby je duchovná obnova.To sa dá dosiahnuť pomocou dvoch mocných prostriedkov, ktoré dal sám Pán - vyznania a prijímania.Účelom priznania je očistiť ľudské svedomie od všetkých nečistých vecí, pripraviť človeka na prijatie svätých tajomstiev.V prijímaní sa veriaci zjednocuje s Ježišom a prijíma božský život a všetky požehnania s ním spojené: silu a pep, dobré myšlienky a pocity, silu a túžbu konať dobro.Tieto dve sviatosti - vyznanie a prijímanie - si vyžadujú dôkladnú prípravu, predovšetkým prípravu modlitbou.
Modlitebné texty si môžete stiahnuť z odkazu . Ďalej budeme diskutovať o tom, ako sa správne pripraviť, aké modlitby je potrebné prečítať pred vyznaním a prijímaním.
Všeobecné princípy prípravy na prijímanie
Veriaci môže sviatosť svätého prijímania povoliť iba po niekoľkých prípravných opatreniach vrátane modlitby, pôstu a pokánia.Cirkev volá po príprave na sviatostný gowen.Hovorenie zvyčajne trvá 3 až 7 dní a je priamo spojené s duchovným aj fyzickým životom osoby.V dňoch Goviniya sa človek pripravuje na stretnutie s Pánom, ku ktorému dôjde v priebehuSviatosti prijímania.
Celkovo sa príprava na spoločenstvo skladá z týchto etáp:
- pôst bezprostredne pred prijímaním;
- Zostávajúce večerné služby v predvečer sviatosti;
- prednesenie konkrétneho súboru modlitieb;
- zdržanie sa jedla a nápojov v deň prijímania - od polnoci do sviatosti;
- priznanie s duchovným, počas ktorého prijíma rozhodnutie o prijatí osoby do sviatosti;
- zostávajú v božskej liturgii.
Hovorenie je zamerané na to, aby človek uznal svoje hriechy, priznal sa pred duchovným a Bohom, na začiatku boja proti hriešnym vášniam.Veriaci sa musí pripraviť na spoločenstvo a musí sa vzdať všetkého, čo napĺňa jeho dušu zbytočným rozruchom.Pán prebýva iba v čistom srdci, takže musíte pristupovať k modlitbe s najväčšou vážnosťou a sústredením.
Pôst a jeho vlastnosti
V dňoch Goviniya musí veriaci zachovávať telesnú čistotu - inými slovami, zdržať sa intimity a manželských vzťahov.Povinné je obmedzenie v potravinách (nalačno).Niekoľko slov o príspevku:
- príspevok by mal byť najmenej 3 dni;
- V týchto dňoch by sa mali všetky potraviny živočíšneho pôvodu (mäso a mliečne výrobky, vajcia) zlikvidovať.Ak je príspevok prísny, ryby sú vylúčené;
- zeleninové výrobky (zelenina, ovocie, obilniny, výrobky z múky) by sa mali konzumovať umiernene.
Ak osoba komunikovala iba nedávnobuď sa dlho nezaoberal cirkvou, zabudol na Boha alebo nerešpektoval všetky zavedené posty, môže ho klerik v tomto prípade vymenovať na ďalšie miesto trvajúce 3 až 7 dní.Prísne obmedzenie jedla by sa v tomto čase malo spájať aj s moderovaním stravovania a pitia, so zdržaním sa od navštevujúcich zariadení a podujatí zábavnej povahy (divadlá, kino, kluby atď.), So zdržaním sa sledovania zábavných televíznych programov, filmov a počúvania populárnej svetskej hudby.,Myseľ človeka pripravujúceho sa na prijímanie by sa nemala baviť a vymieňať za každodenné maličkosti.
Najprísnejší pôst je deň pred sviatosťou prijímania, ktorá sa začína o polnoci.V tomto okamihu by abstinencia od jedla a nápojov mala byť absolútna.Pri prijímaní by malo ísť na prázdny žalúdok.Aj za toto obdobie by sa človek mal úplne vzdať fajčenia a pitia alkoholu.Ženy nemôžu prijať prijímanie v dňoch očistenia (počas menštruácie).
O správaní a nálade pred prijímaním
Osoba, ktorá sa pripravuje na prijímanie, by sa mala vzdať všetkých negatívnych pocitov a emócií (nenávisť, hnev, podráždenie, hnev atď.).Musíte tiež odpustiť svojim páchateľom a požiadať o odpustenie tým, ktorých ste kedysi urazili, aby ste sa zmierili s tými, s ktorými vzťahy neboli v rozpore.Vedomie by malo byť bez odsúdenia, neslušných myšlienok.Spory, prázdny hovor by sa mali tiež vyradiť.Čas sa najlepšie trávi v tichu a samote, čítaníEvanjelium a duchovné knihy.Ak je to možné, určite by ste sa mali určite zúčastniť bohoslužieb.
Na základe modlitebného pravidla
Modlitba je osobný rozhovor osoby s Bohom, ktorý spočíva v osloveníMu so žiadosťami o odpustenie hriechov, o pomoc v boji proti hriešnym vášniam a zlozvykom, o udelenie milosrdenstva v každodenných a duchovných potrebách.
Osoba pripravujúca sa na sviatosť v dňoch litánie musí starostlivo a dôsledne dodržiavať pravidlo dennej modlitby.Ranné a večerné modlitby by mali byť vyslovené bez problémov v plnej sile.Je tiež potrebné prečítať aspoň jeden kánon denne.
Modlitebná príprava na sviatosť zahŕňa tieto modlitby:
- ranná modlitba;
- modlitby za príchod sna;
- „Kánon pokánia nášmu Pánovi Ježišovi Kristovi“;
- „Modlitba kňazov Najsvätejších bohoslovcov“;
- „Kánon strážneho anjela“;
- „Po Svätom prijímaní.“
Texty modlitieb sú uvedené v dodatku k tomuto článku.Ďalšou možnosťou je osloviť duchovného pomocou „modlitebnej knihy“ a požiadať ho, aby vzal na vedomie všetko potrebné.
Povedanie všetkých modlitieb pred sviatosťou prijímania si vyžaduje pokoj, pozornosť, sústredenie a značný čas.Aby sa táto podmienka uľahčila, Cirkev povoľuje rozdeliť čítanie všetkých kánonov na niekoľko dní.„Nasledujte sväté prijímanie“ sa musí čítať v predvečer dňa sviatosti,večer pred modlitbami za budúci sen.Zostávajúce tri kánony je možné vysloviť tri dni po prečítaní ranných modlitieb.
Vyznanie
Vyznanie je neoddeliteľnou súčasťou vlády.Môžete sa priznať buď ráno alebo večer, ale nezabudnite začať bohoslužbu, preto by ste mali prísť do kostola v dostatočnom časovom predstihu (neskoro je prejavom hlbokej neúcty).Bez vyznania nie je nikto prijatý na sväté prijímanie, iba deti do 7 rokov a ľudia v nebezpečenstve ohrozenia sú výnimkou.
V deň svätého prijímania
V deň sviatosti by sa mal veriaci po prečítaní nášho Otca priblížiťna oltár a počkajte, až budú doručené Sväté dary.Neponáhľajte sa dopredu - prvý do pohára, ktorý musíte vynechať deti, staršie a choré osoby.Po čakaní na ťah, ktorý sa blížil k Chaliciam, by sa mal človek zďaleka pokloniť a prekrížiť ruky na hrudi (ten pravý položiť naľavo).Nie je potrebné zatieniť sa krížovým pruhom pred Svätým Chalícím, aby ste ho náhodou nestlačili.Pred Chalice musíte uviesť svoje celé meno, ktoré ste dostali pri krste, a potom s úctou v duši prijmite Telo Kristovo a Krv, prehltnite ich.Keď sa prijmú Sväté tajomstvá, človek by sa mal bez pokrstenia pobozkať na okraji Chalíc a ísť ku stolu, zjesť prosphoru a umyť ho teplom.
Po prijatí prijímania nemôžeme okamžite opustiť chrám - človek musí počkať, kým kňaz nechodí s oltárnym krížom a nebude ho bozkávať.Je veľmi vhodné zúčastňovať sa na modlitbách poďakovania, ale v rokuv extrémnych prípadoch ich možno čítať doma.
V deň spoločenstva by malo byť správanie komunikovanej osoby uctievané a uctievané.
Frekvencia prijímania
Prví kresťania prijímali prijímanie každú nedeľu.Teraz, v súvislosti so zmenou spôsobu života ľudí, Cirkev odporúča spoločenstvo, kedykoľvek je to možné, počas každého pôstu, najmenej však raz ročne.