Ako osláviť Štedrý deň a Vianoce - tradície, znaky a povery, video

Náš rozhovor s priateľmi sa začal robiť vianočné menu.Každý vie, že na stole by malo byť 12 jedál, ktoré majú svoj vlastný význam.Ale okrem slávnostných symbolických potravín existuje aj mnoho ďalších znakov a povier.Štedrý deň a Vianoce sú nezvyčajné čarovné sviatky, keď sa božský a človek dostanú veľmi blízko k sebe.Chcem sa podeliť o to, aké tradície existujú na Štedrý deň a na Vianoce, čo sa dá a nemôže urobiť v týchto dňoch.

História a význam Štedrý deň a Vianoce

Tieto dni a sviatky sú špeciálne prečakajúca osoba.Počas tohto obdobia pokračuje prísny pôst, ktorý končí 6. januára o polnoci.Pani obnovia dokonalý poriadok v dome a pripravia sa na veľkú dovolenku v kresťanstve, ktorá má napriek tomu veľa pohanských obradov.

Prečo sa oslavuje Štedrý deň

 1. V závislosti od regiónu mien má tento sviatok niekoľko mien: Svätý večer, Štedrý deň, Vilya, Rich večer, Rich Kutia.
 2. Tieto dni pred jedným z najvýznamnejších dní,Vianoce majú svoj vlastný príbeh: podľa legendy videl magi jasnú hviezdu symbolizujúcu, že car prišiel na Zem.Hviezda sa volala Betlehem.A magici začali zbierať špeciálne dary a vyrazili na cestu pozdraviť Narodeného Syna Božieho.
 3. Zároveň však, dávno pred príchodom kresťanstva v pohanských časoch, tieto dni znamenali aj veľké dátumy - Deň pozdravu Boha Slnka a podľa inej verzie - Deň Kol Svaroga.Sviatok bol nazývaný Deň Karachunu a bol oslavovaný veštením.
 4. Dátum sa považoval za mimoriadny, pretože v týchto dňoch bol všetok život na Zemi obdarený prirodzenou silou a nezvyčajne silnou energiou.Výsledkom bolo, že hospodárske zvieratá neboli choré a ľudia boli zdraví, šťastní a prosperujúci.

Vianoce

Je známe svojou osobitnou mágiou a mágiou, je rodinnou dovolenkou a má veľa tradícií a zvykov.V týchto dňoch je obvyklé pozerať sa do budúcnosti aspoň jedným okom, všetky proroctvá sa splnia a sny sú prorocké.

Okrem toho je hlavnou vecou skutočnosť, že ľudia sa radujú z narodenia Ježiša Krista a v týchto dňoch sa dokonca aj duše zosnulých príbuzných pozerajú na tých, ktorí zostali na zemi.Pozrime sa podrobnejšie na to, čo je v týchto dňoch zvyčajné a ako správne osláviť a dodržiavať storočné tradície a zvyky.

Tradície a znaky na Štedrý deň a na Vianoce

Tieto dni sú symbolom začiatku nového života, „vynulovania“ a plánovania do budúcnosti.Preto je všetko dôležité: nové oblečenie, bohatý stôl, ľudia blízko a milí k srdcu.Skutočne veľa v novom roku závisíVianočná oslava a príprava na ňu - Štedrý deň.

Čo robiť v kostole a doma na Štedrý deň

 • V piatok večer (ak sviatky pripadnú cez víkend) alebo pred vianočnou nocou sa koná slávnostná bohoslužba pri čítaní sv.Evanjelium a liturgia.V každom chráme sa spomínajú a čítajú príbehy o čarodejníkoch a silné oslavujúce modlitby sa čítajú k Božiemu Synovi a Panne.
 • Ak nie je možné ísť do kostola, potom je vhodné, aby si celá rodina doma prečítala modlitby a evanjelium a vytvorila osobitnú atmosféru čistoty a slávnosti.Prísne sa odrádza od nadávok, hádok a triedenia vzťahov.
 • Dnes večer by všetci členovia rodiny mali nosiť nové položky na dovolenku alebo len čisté.Potom celá rodina sedí pri slávnostnom stole.Uskutočnilo sa tak očistenie hriechov nahromadených v priebehu roka.

Tradície sú slovanské

V tento deň sa spojila celá veľká rodina.Pani domáca (najstaršia žena v rodine, spolu so svojimi asistentmi) položila nový biely obrus, pod neho položila seno.Súčasne sa na stôl položilo veľa chutných jedál.Je dôležité, aby bola dovolenka bohatá, bohatá a uspokojivá.

 1. Existuje aj niečo ako Diduh - zväzok, ktorý nebol v lete mlátený a odišiel na Vianoce.Slávnostne ho priviedli do domu a umiestnili na špeciálne pripravené miesto na stole vedľa zapálenej sviečky - symbolu vianočnej hviezdy.
 2. Celý rituál sa uskutočnil, keď otec a najstarší syn prišli do domu s snopy avyslovuje sa „vianočný čas!“V tom čase matka rodiny odpovedala: „Ctíme a prosíme Didukha a vy, aby ste sa pozreli do domu!“
 3. Potom bol snop v dome až do veľkorysého večera.Potom to spálili a hodili do ohňa veci, ktoré priniesli nešťastie alebo v ktorých boli chorí členovia rodiny.Rodina bola teda úplne očistená od všetkých negatívov a od Vianoc začala nový životný cyklus.

Čo je obvyklé dať na stôl

Každý vie, že by malo byť 12 jedál.Ale hlavná vec je kutya, mastná alebo coly.Teraz existuje veľa receptov a možností, ale tradičné jedlo bolo pripravené z pšenice a jačmeňa.Pridal sa tam med a niekedy aj ryža.Dovolenka sa začala s kutyou.

 • Poradie jedál bolo a zostalo v mnohých domoch prísne.Sviatok začína kutyou, potom sú tu občerstvenie.Potom každý ochutná prvé jedlo, ktoré predstavuje rybia polievka, borievka alebo húb.
 • Prvé jedlo sa vždy podáva s houskami, koláčmi alebo džúsmi.Posledným bol dezert, ktorý predstavoval veľký počet koláčov, roliek (s makom a inými náplňami), perníkových koláčikov (požadované).Na stôl sa položila ovocná želé.
 • Hlavný nápoj, Uzvar, sa vyrába zo sušených jabĺk, hrušiek, čerešní a iného ovocia.Všetky riady sa umývajú iba na ne.

Význam jedál

 1. Dvanásť jedál bolo vybraných z nejakého dôvodu, ale majú svoj vlastný symbolizmus: kutia - symbol obety Kristovej krvi;hrachové misky znamenajú, že človek zbavený hriechov sa stáva opäť energickým a aktívnym;kapusta -jednoduché a bežné jedlo pracovníkov;
 2. Boršč - farba prvého jedla pripomenula zabitie detí Herodesom a kapustou - Božia láska k ľudstvu.Rybie pokrmy - od staroveku symbol kresťanstva a obete Božieho Syna.Knedle sú znakom prosperity a Božej milosti po smrti všetkých spravodlivých.
 3. Kaša a cereálie - pokračovanie ľudskej rasy, palacinky - guľatý tvar - zosobnenie Slnka, k nám prišli z pohanstva a zostali.
 4. Dorty - šťastie a zdravie, bohatstvo.Uzvar je nový život a odpustenie všetkých hriechov.Pampushki je vždy pripomienkou smrti a pomíjivosti ľudskej existencie.
 5. Jedlá by mali byť chudé v množstve 12 kusov.Okrem toho bolo možné vidieť želé mäso, rôzne druhy želé, možnosti jedla z mäsa a rýb.

Je dôležité, aby pri stole bol rovnaký počet ľudí.Ak je to nepárne, umiestnite ďalšie zariadenie pre príbuzného.Nemôžete vstať zo stola pred koncom slávnostného jedla.Okrem toho sa všetky pokrmy musia vyskúšať aspoň symbolicky.

Jedlá sa neodstránia po dobu 3 dní od stola, aby zosnulí príbuzní mohli prísť do domu a ochutnať pokrmy.11. januára ostáva zlým znamením posypať soľ - ide o veľké hádky a nezhody, problémy.

Známky na Štedrý deň a na Vianoce

Existuje veľa z nich, v každom regióne sú zvláštne regióny, ktoré vnášajú na dovolenku osobitnú atmosféru a náladu, napríklad koledy.

 1. Pre zdravie, pohodu a šťastný nový rok, seniorrodinný príslušník by mal každému ponúknuť mlieko a povedať: „Pán sa narodil, ľudia boli pokrstení.Buď veselý a zdravý.Amen. “
 2. Je veľmi dôležité, kto ako prvý prišiel do domu na Vianoce: ak je opitý človek, bude sa hádať celý rok a zistíš vzťah;žena - závistlivým osobám, klebetám ​​a negativite;starí ľudia - budete žiť dlho;mladý muž alebo mládež - pre prosperitu a prosperitu v dome;prišlo niekoľko ľudí - počas celého roka očakávajú prosperitu a dobre živený život;chudobní alebo bezdomovci sa dostanú na prah - celý rok budete počítať haliere a žiť striedmo;vták klope na sklo - čoskoro vás prekvapia správy.
 3. Od vyšších právomocí na Vianoce sa dá veľa požiadať, žiadosť sa musí opakovať 77-krát, najlepšie o 3:00.
 4. Neodporúča sa na Štedrý deň požičiavať alebo požiadať o všetky predmety, ktoré sú spojené s plameňom: zápalky, zapaľovače, palivové drevo alebo uhlie.
 5. V súčasnosti sa v okolí domu nedá nič robiť, najmä špinavé;umyť, umyť, točiť, šiť, umyť a všetko ostatné.Môžete si požičať nielen zápasy, ale aj chlieb, soľ a peniaze.Koniec koncov, všetko, čo sa v týchto dňoch robí v dome, bude pokračovať celý nasledujúci rok.
 6. Opatrne sledujte svojich domácich miláčikov: ak mačka na Vianoce strávi celé jedlo pod stolom, tento rok zostanú všetci členovia rodiny v dobrom zdravotnom stave.Ale štekanie psa - bohužiaľ.Musíte psa rozviazať a povedať: „Lano vás nedrží a ťažkosti sa nedotknú môjho domu.“

Sny na Štedrý deň

Musíte byť veľmi opatrní pri snoch, ktoré prichádzajú v týchto dňoch.Okrem toho musíte konzultovať lunárny kalendár, aby ste presne porozumeli - prorocký sen alebo nie.

Vyššie sily o týchto sviatkoch zvyčajne dávajú náznaky, ktoré iné situácie alebo problémy zostali nevyriešené a vyžadujú si výber.Nočné sny sa môžu splniť 1 mesiac alebo celý rok.Účelom interpretácie snov je získať vnútornú jasnosť a čistotu.

Záver

 • Kresťania majú len niekoľko dní v roku príležitosť energicky a morálne sa obnoviť.Medzi takéto sviatky patrí Štedrý deň a Vianoce.V týchto dňoch sa celá rodina stretáva a na stole je 12 jedál.
 • Existuje veľa názorov a názorov.Všetci prichádzajú na jednu vec: nemôžete robiť domáce práce, pozorne sledovať zvieratá a tých, ktorí prichádzajú na návštevu (ten, kto príde, je symbolom a náznakom toho, ako bude rodina žiť rok).
 • Možno si tiež uhádnuť a zapamätať si prorocké sny.Prázdniny by sa mali tráviť samostatne a modlitbou.