Ako zasvätiť kríž reťazou zakúpenou v obchode

Krížový kríž je pre veriaceho veľmi dôležitým symbolom.Pravý kresťan sa za žiadnych okolností nerozlúči s krížom.Pri krste sa často pri krste zvyčajne nosí prsný kríž.Kríž sa kladie na dieťa, s ktorým prechádza životom až do svojej smrti.

Kňazi tvrdia, že tento kríž je znakom, ktorý by mal každý nosiť v živote.Existujú však prípady, keď človek odstráni prsný kríž alebo ho stratí.V tomto prípade je možné kríž kúpiť v obchode.Ale ako posvätiť kríž zakúpený v obchode, stojí za to vedieť ho podrobnejšie, aby vesta mala pozitívnu energiu a chránila osobu.

Aké sú funkcie kríža

Kríž, ktorý má človek od krstu, je veľmi dôležité neodstrániť.A existujú dôvody:

 • kríž predstavuje spoľahlivú obranu proti útokom zlých duchov;
 • človek, ktorý má prsný kríž, hovorí, že toto je hlavný symbol kresťanskej viery, otvorene vyznáva Ježiša Krista a odovzdáva svoju vieru iným ľuďom;
 • vesta chráni celý život človeka, pomáha prekonávať pokušenia, bojovať proti chorobám a problémom.Posilňuje vieru v seba samého a ľudstvo.Slúži ako určitý symbol inšpirácie pre pravého veriaceho;
 • Kresťan, ktorý nesie kríž, sa prirovnáva k Ježišovi, ktorý kríž prenášal na Kalváriu.Tí, ktorí nenosia kríž, vlastne popierajú Pána a preukazujú slabosť svojej viery, ignorujú všetky pravoslávne tradície.

Ak niekto zaobchádza s krížom s úctou, znamená to iba to, že skutočne rešpektuje svoju vieru.Ale tých, ktorí odmietajú kríž, nemožno považovať za veriacich.

Musím zasvätiť prsný kríž?

Podľa cirkevných kánonov sa musí prsný kríž nevyhnutne zasvätiť.Inak nebude mať žiadnu moc a nebude chrániť osobu.Vo svätej knihe je napísaný celý obrad, ktorý by mal byť dodržaný.

Ak sa kríž predáva v kostolnej predajni, pravdepodobne je vysvätený, ale nákup v akomkoľvek inom obchode naznačuje, že ste si prvýkrát kúpili šperky.

Každý kresťan, ktorý verí v Boha, dodržiava všetky pravidlá a pravidelne navštevuje cirkev, môže povedať, že prierezový kríž a posvätenie je veľmi dôležité.Kríž môže chrániť pred zlom, takže pociťuje spojenie s Kristom.

Dôležité body pri nákupe produktu

Ak potrebujete vysvätiť kríž, cena za tento kríž sa môže líšiť v závislosti od chrámu.Kňaz vo väčšine prípadov poskytuje takúto službu za malý dar.Je však dôležité poznať určité body,pri kúpe kríža v kostolnej predajni alebo v klenotníctve:

 1. V pravoslávnej tradícii je jasné rozdelenie, ktoré poukazuje na skutočnosť, že jeden klinec je pritiahnutý k Ježišovým nohám v krucifixe.Toto je dôležitý detail, najmä pri kúpe a požehnaní kríža.Katolíci majú dva klince.Tí, ktorí nie sú oboznámení s kresťanskou vierou, si nevšimnú rozdiely, sú však významní a dôležití.Nemôžete prísť do pravoslávnej cirkvi, aby ste zasvätili kríž katolíckeho náboženstva;
 2. Kríž, ktorý je vyobrazený na kríži, musí zodpovedať iným pravoslávnym atribútom s obrazom Ježiša;
 3. Ak je výrobok vyrobený z drahých kovov a má drahé kamene, musí sa vykonať test vysokej kvality.Pri nákupe dávajte pozor na to.Mnoho ľudí ani neuvažuje o tom, čo podvodníci dokážu;
 4. Ak si kúpite kríž pre dieťa, mal by byť malý a mal by byť vždy so zaoblenými koncami, aby tu neboli žiadne ostré rohy.Je to veľmi dôležité, pretože ide o bezpečnosť dieťaťa.Je dôležité, aby sa mu to nestalo.
 5. Pri výbere detského kríža, ktorý bude vysvätený neskôr, je dôležité venovať osobitnú pozornosť spoľahlivosti a kvalite reťazca.Pre veľmi malé deti je najlepšou voľbou tenké lano.Je to spôsobené skutočnosťou, že väčšina reťazí je vyrobená z kovu nízkej kvality, ktorý môže spôsobiť silnú alergickú reakciu na tele dieťaťa.

Ak si kúpite kríž s retiazkou pre krstiny pre deti, nemali by ste kupovať príliš drahéšperky.
Je veľmi dôležité, aby sa v čase krstu dieťaťa zasvätil kríž s reťazou.Spravidla sa to robí pred krstným obradom a nezaberie to veľa času.

Ako žehnaj kríž

Mnoho veriacich sa pýta: je možné kríž žehnať doma?alebo v cirkvi.Samozrejme, so súčasným rytmom života, nie každý má možnosť pravidelne navštevovať cirkev.Ale tu je to skôr otázka viery a viery, že nemusíte pravidelne chodiť do cirkvi, niekedy sa jednoducho musíte modliť sám so sebou a plne sa venovať Bohu.V mnohých zboroch môžu kňazi ísť domov, aby zasvätili byt, auto, usporiadali slávenie spoločenstva a zjazdu chorých a starších ľudí.

Ak sa tak stalo, že ste si kúpili prsný kríž a musíte ho zasvätiť, mali by ste si tieto informácie dôkladne preštudovať a podľa možnosti sa obrátiť na kňaza v kostole.To platí najmä o kríži s reťazou, ktorý človek kúpil v bežnom obchode.

Je možné žehnať kríž sám?

Veľmi často sa v novinách alebo na internete pod nadpismi s tipmi nachádzajú odporúčania, aby sa kríž mohol sám vysvätiť.A hoci sa to považuje za možné, ale iba vtedy, ak veriaci z nejakého dôvodu nemajú prístup ku kléru.

Toto sa týka tých pravoslávnych kresťanov, ktorí žijú v odľahlých oblastiach alebo v krajine, kde sú kňazi prenasledovaní.Iba v takom prípadev zriedkavých prípadoch môže človek zasvätiť kríž sám.
Pri prvej príležitosti je však potrebné vykonať obrad zasvätenia v chráme.To je veľmi dôležité.

V niektorých cirkvách je duchovenstvo veľmi negatívne na tom, že človek žehná kríž sám.Rituál nemôže vykonávať bežný človek, ani hlboko náboženský človek.Takéto prísne pravidlá, ktoré sú už napísané v Písmach, sa musia dodržiavať a dodržiavať.

Ako zasvätiť kríž v kostole

Tí, ktorí si kúpili kríž s reťazou v obchode, ho môžu posvätiť v chráme.Je lepšie zvoliť si chrám, ktorý zvyčajne navštevujete v nedeľu alebo počas sviatkov.Môžete tiež ísť do kláštora alebo Lavry, kde je cítiť zvláštnosť svätosti.Ale v zásade môžete prísť do ktoréhokoľvek chrámu.

Väčšina zborov je otvorených denne od skorého rána do večera.Aby bolo možné žehnať krížu, je lepšie prísť v pracovný deň, aby duchovný mal čas vykonať určitý obrad.Pri vchode do chrámu sa musíte nutne krížiť a pokloniť.Choďte k kňazovi alebo diakonovi a porozprávajte sa o svojej situácii.Posvätenie prsných krížov môže vykonať ktorýkoľvek klerik.

Platba za vysvätenie kríža sa vykonáva v blízkosti sviečok - osobitne oploteného miesta, kde si môžete kúpiť kostolné sviečky, ikony a duchovnú literatúru.Všetky dary idú na potreby cirkvi.Nevyberajte kríž z reťaze - stačí ho položiť na špeciálne jedlo, ktoré potom kňaz položí na oltár.

Zatiaľ čovykonáva sa obrad požehnania, človek sa môže modliť, rozprávať o svojich potrebách, môžete dať sviečku na zdravie blízkych.Môžete sa tiež priznať.Kým sa niekto modlí, kňaz žiada Pána, aby krížovi dal sväté sily, ktoré budú počas jeho života chrániť dušu a telo človeka.

Po ukončení obradu otec urobí kríž.Človek to musí okamžite položiť na krk (ak je to pre vás určené), je to kvôli tomu, že kresťan musí byť v kostole s prsným krížom.

Pravoslávna cirkev dokonca má určité pravidlá, ktoré by sa mali dodržiavať pri vysvätení kríža:

 • materiál, z ktorého je kríž vyrobený, vôbec nehrá žiadnu rolu.Môže to byť: drevo, kov alebo plast.Hlavná vec je, že tvar kríža zodpovedá kánonom cirkvi.V skutočnosti pre kňazov neexistuje absolútne žiadny rozdiel, ktorý kríž budete nosiť, pretože hlavná vec je to, čo pre vás symbolizuje a na aký účel ho budete nosiť;
 • Obrad zasvätenia by mal vykonávať iba kňaz;
 • po zasvätení kríža musí byť okamžite nasadený, inak sa stráca celý význam duchovnej formácie.

Ak povieme, že ste si v kostole kúpili kríž s reťazou, tento atribút viery je pravdepodobne už zasvätený spolu s ikonami, sviečkami a ďalšími vecami, ktoré sa dajú v kostole predávať.Ak chcete požiadať o zasvätenie, stojí za to vykonať vyššie opísaný postup.

Kríž posväťtedoma

Na takýto obrad môžete pozvať kňaza domov.Ak to však nie je možné, kríž môžete požehnať sami.Aby ste to dosiahli, vezmite svätú vodu a modlitebnú knihu.Počas takého domáceho rituálu musíte vysloviť modlitbu a trikrát posypať kríž svätou vodou.Je dôležité pamätať na to, že duchovenstvo nevíta držanie takýchto rituálov doma.Najlepšie je obrátiť sa na kňaza na vysvätenie prsného kríža v kostole.

Ak ste z nejakého dôvodu kúpili kríž s reťazou v obchode, musí byť posvätený.To sa dá urobiť v kostole, kláštore alebo Lavre.Obrad môže viesť iba kňaz.Hoci sa obrad zasvätenia môže konať nezávisle doma, nepovažuje sa to za správne rozhodnutie.Ak ste skutočne veriaci, držte svätý list a navštevujte cirkev, mali by ste kríž podľa toho ošetriť.Kríž sa musí nosiť neustále, pretože je to určité spojenie s Pánom a ochrana pred pokušeniami a zlými myšlienkami.

Viac informácií nájdete tu: