Alexandritový kameň: magické vlastnosti a komu vyhovuje

Alexandritový kameň je jedným z najneobvyklejších a vzácnych drahokamov na svete.Vďaka svojej jedinečnej schopnosti meniť farbu sa mu pripisujú špeciálne mystické vlastnosti a má magické vlastnosti.S tým je spojené veľa znakov a povier.Najslávnejšie presvedčenie hovorí, že alexandrit je kameň vdovstva, osamelosti a smútku.Je to naozaj tak?Prečítajte si tento článok.

Zaujímavé fakty z histórie nerastu

Klenot je najcennejšou a vzácnou odrodou chrysoberylu.Alexandrit je taký vzácny kameň, že každý vysoko kvalitný kryštál je jednoducho jedinečný a v prírode prakticky neexistujú žiadne veľké exempláre.

Predpokladá sa, že prvý alexandrit našiel N. Nordenskjöld v roku 1833 v Uralu.Preskúmal ložiská smaragdov v Uralských horách a náhodou našiel neobvyklý zelený kamienok.A večer, keď sa na neho díval podľa sviečky, videl, že kameň zmenil jeho farbu a zmenil farbu na purpurovo červenú.

V roku 1834 bol klenot predstavený ako darček ruskému cisárovi Alexandrovi II. V deň jeho šestnástych narodenín.Vďaka tomu dostal kameň svoj názov - alexandrit.

Ale,v skutočnosti je história tohto kameňa omnoho staršia, ako sa bežne verí.Úžasný kameň, ktorý môže zmeniť farbu, je uvedený v indickom Mahabharate, ktorý má 4 tisíce rokov.A v Záporoží počas vykopávok starobylého pohrebiska polovianskeho chána sa našiel prsteň s alexandritom.

Cena alexandritu

Alexandrit možno oprávnene považovať za jeden z najdrahších drahokamov na svete.Mnohí ani nevedia, koľko šperkov s týmto kryštálom stojí, pretože každý produkt je exkluzívny.Kameň vstúpil do piatich najdrahších nerastných surovín na svete, druhý až po diamant, zafír, smaragd a rubín.Ale niektoré jedinečné kryštály sú hodnotené ešte vyššie ako diamanty.Ich cena je až 20 tisíc dolárov za karát.Drahokamy s mačacím efektom, oči nie sú tak drahé, ale ich cena sa tiež meria v tisícoch až desiatkach tisíc dolárov za kópiu.

Hlavnou vecou, ​​ktorej sa pri hodnotení nerastu venuje pozornosť, je jej farba.Farebná schéma obsahuje veľa rôznych odtieňov: od modro-zelenej a modrastej za denného svetla po krvavo červenú v umelej farbe.

V súčasnosti neexistuje zhoda v tom, ktorá farba by sa mala považovať za najdrahšiu.Niektorí ľudia si cenia minerál pre jeho intenzívnu večernú farbu, iní naopak pre bohatú zelenú farbu vo svetle slnka.Existujú minerály, ktoré majú jedinečnú farbu len v určitom čase pri vhodnom svetle.

Prílohy skutočného alexandritu v šperkoch sa prakticky nenájdu aväčšina kryštálov ide do súkromných zbierok.V Rusku je takmer nemožné kúpiť produkt s prírodným drahokamom.

Vklady Alexandritu

Drahokamy sa v súčasnosti ťažia v Brazílii, na Srí Lanke, v Barme, na Madagaskare av Afrike.

V Uralu sa nedávno nachádzalo jedinečné ložisko domorodého nerastu, ale dnes je úplne vyčerpané.Drahokamy z Uralu boli považované za najcennejšie a najkvalitnejšie.Iba oni mali jedinečnú smaragdovú farbu, aj keď boli horší v čistote a priehľadnosti voči alexandritom z Brazílie a zo Srí Lanky.

Syntetický minerál

Na vytvorenie napodobeniny alexandritu sa najčastejšie používajú syntetické korundy a spinely..Ich farba sa mení z modrošedé na ružovkastočervenú.Takýto minerál je k dispozícii bežnému kupujúcemu a od dnešného dňa je takmer nerozoznateľný.

Najbežnejšie syntetické alexandrity boli v ZSSR, kde sa často používali ako vložky do šperkov.Mnoho ľudí stále verí, že v šperkoch zakúpených v sovietskych časoch je prírodný kameň.Ale to nie je ani zďaleka tak, pretože alexandrit bol zaradený do verejnej sféry a nikdy sa nepredával v klenotníctve.Preto všetky alexandrity sovietskej éry sú dobrými falzifikátmi.

Je Alexandrit vdovským kameňom?

Jedno z populárnych názorov je presvedčené, že alexandrit je kameň vdov a osamelosti av žiadnom prípade by ste nemali nosiť jeden kameň, aby steovdovela.

Vysvetlenie tohto označenia je dosť jednoduché, ak sa pozriete do histórie.Faktom je, že móda tohto kameňa padla v predvojnovom a povojnovom období, keď mnoho žien prišlo o mužov na fronte.Preto sa verilo, že kameň nesie smrť a osamelosť.Nezabudnite však, že všetky šperky sovietskych čias obsahovali vložky syntetického minerálu a toto označenie sa netýka prírodného drahokamu.

Ak však stále veríte v znamenia a bojíte sa osamelosti, nenoste jeden kameň, ale dva alebo tri.V takom prípade nebude mať minerál negatívny vplyv.

Kúzlo kameňa

Schopnosť zmeniť farbu poslala Alexandritovi slávu kúzelného drahokamu.Podľa legendy sa kryštál premení na denné svetlo na smaragd a vo svetle Mesiaca sa stane rubínom.

Kameň má silnú energiu a je silným talizmanom.Pomáha prekonať všetky prekážky a ťažkosti, zapĺňa človeka silou a vytrvalosťou.Je tu však jedno „ale“ - majiteľ drahokamu sa musí vyrovnať kameňu v sile charakteru a ducha.Inak minerál zničí energiu slabšieho človeka.

Tiež sa verí, že alexandrit dokáže predpovedať budúcnosť, najmä predvídať negatívne udalosti.Ak je majiteľ v nebezpečenstve, minerál vydáva signály a mení farbu.Napríklad počas dňa môže zčervenať krv, čo je typické pre noc alebo naopak.Najdôležitejším signálom je zmena farby smerom k žltkastémuodtieň, ktorý varuje pred vážnym nebezpečenstvom.Ale vzhľad smaragdovej farby naznačuje šťastie a materiálnu pohodu.

Klenot pomáha svojmu majiteľovi stať sa úspešným a bohatým, poskytuje podporu jasným a vášnivým ľuďom.Je tiež považovaný za kameň žiarlivosti a lásky, dlhovekosti a prosperity.

Používa sa na meditáciu - alexandrit pomáha privádzať božskú energiu do každej čakry a privádza fyzické, astrálne a duševné telo do stavu harmónie.

Liečivé vlastnosti

Tradične sa predpokladá, že alexandrit je spojený s krvným obehom, preto sa používa najmä v lithoterapii.používa sa na liečenie krvných chorôb.Má zosilňujúci účinok na steny krvných ciev, normalizuje zloženie krvi a dokonca zastavuje krvácanie.

Predpokladá sa tiež, že časté zmeny farby signalizujú kolísanie cukru v krvi.

Odporúča sa pravidelne odstraňovať Alexandrity, najmä v noci.

Pre koho je Alexandrit vhodný?

Alexandrit patrí medzi prvky zeme, vody a éteru.Ovplyvňujú ju dve protichodné planéty - Mars a Saturn.Kameň s takou tvrdou postavou na zuboch nie je pre každého.

Môže ich nosiť Blíženec, Škorpión, Lev a Vodnár.Zástupcovia týchto znakov majú spravidla zložitý charakter, ktorý zodpovedá silám vôle alexandritu.Ak sa však človek cíti nepohodlne z používania produktu s alexandritom, je lepšie ho opustiť.

Gemini Mineralpomáhajú nájsť vnútornú harmóniu a skrotiť ich kontroverznú povahu bez potlačenia ich mnohostranných vášní.

Vďaka drahokamu bude môcť Škorpión prekonať všetky ťažkosti a prekážky.Alexandrit prispeje k duchovnému rozvoju a tvorivej činnosti.

Lvi Alexandritová sa ukazuje ako talisman na ceste k úspechu v kariére a výkone moci.

Vodnár pod vplyvom minerálu dosiahne úspech v kreativite a posilní svoj vynikajúci intuitívny inštinkt.Alexandrit ich urobí ešte charizmatickejšími a originálnejšími.

Môžete nosiť šperky s alexandritom a znamenia ohňa zverokruhu, ktorý má cholerický temperament a obrovskú zásobu vnútornej energie, ktorá bije cez okraj.Alexandrit z nich urobí vyváženejšiu a priamejšiu energiu správnym smerom.

Ale Taurus, rakovina a Panna sa neodporúčajú ani na chvíľu naniesť na výrobky s alexandritom.

Na záver si pozrite video o úžasných tajomstvách minerálu: