Archanjel Michael: Ikony a modlitebná príťažlivosť

Svet anjelov a archanjelov je daný ľuďom, aby pomohli a zachránili pred temnými silami.Jedným z najsilnejších obrancov ľudstva je archanjel Michael.Tento nebeský éterický bojovník môže na žiadosť veriaceho poraziť démonické sily.Kto je archanjel Michael, ktorého ikony vidno v každom pravoslávnom svete?Pozrime sa podrobne na právomoci archanjela a na modlitbu k nemu.

Kto je archanjel Michael

Podľa biblických prameňov archanjel Michael zjednotil všetkých archanjelov, ktorí zostali verní Bohu.Tí, ktorých nepokúšali lichotivé a hrdé prejavy archanjela Lucifera.Po páde Lucifera bránil Božiu slávu a nebeské sily archanjel Michael.

Michael bol Bohom vybraný ako najvyššia postava v nebeskej hierarchii, o čom svedčí aj meno archistratigov.Pod velením archanjela Michaela je celá nebeská armáda.Ikona archanjela Michala (pozri fotografiu) vždy zobrazuje hrdinského a odvážneho mladého muža s mečom alebo kopijou v rukách, ktorý poráža draka.Oštep je potrebný, až kým sa nakoniec nestratí svet temnoty.Takže bitka s nebom pokračuje dodnes.

Zmienka o archanjelovi Michaelovi sa nachádza v Starom a Novom zákone.Pri odchode z Egypta ukázal cestu Izraelitom - pomocou ohňa (v noci) a oblakov (cez deň).Archistratig opakovane ľuďom ukazoval zázraky, poskytoval pomoc.

Mesto Arkhangelsk bolo pomenované na počesť archanjela Michala a erb Ruska je vyzdobený symbolmi svätca - nebeského archistratora na koni.

Ikony

V pravoslávnych kostoloch môžete vidieť rôzne ikony archanjela Michaela.Na niektorých je archanjel zobrazený so šťukou v pravej ruke a so zrkadlom v ľavej časti.Zrkadlo symbolizuje vhľad, pomocou ktorého archivár videl skutočné myšlienky falošného Lucifera.V neskorších ikonách je Michail zobrazený ako víťazný bojovník v jasne červených šatách a drží v rukách meč.Maliari ikon zobrazujú spolu s mečom vetvu dlaní (symbol víťazstva) a stupnice (symbol spravodlivosti).Kopije zobrazuje šarlátový kríž - symbol víťazstva nad diablom.

Lucifer ako kolektívny obraz svojvôle a násilia je znázornený ako had alebo drak, porazený svätým bojovníkom.Na niektorých ikonách je archanjel Michael zobrazený na okrídlenom koni a vrhá diabla do priepasti.V ruke drží evanjelium - dobrú správu pre ľudí o porazenom nepriateľovi ľudstva.Kôň kopytá pošliapáva zrúcaniny pozemského kráľovstva, dúha sa leskne medzi ramenami archistratigov - symbol nádeje a šťastia.

Ikony archanjelov si medzi ortodoxnými užívajú veľkú dôveru.Ikona „Zázrak v Kone“ je považovaná za najuznávanejšiu, kde je archistratig vyobrazený vľavo s tyčou v ruke.Po jeho pravici je Archippus v modlitbe.Ikona bola namaľovaná na počesť spásy chrámu, ktorý postavil otec dievčaťa uzdraveného z hlúposti.Pohania zmenili koryto rieky, aby zaplavili chrám.Keď to videl, sexton Archippus sa začal horlivo modliť za spasenie kostola archanjelovi Michalovi.Nebeský bojovník zostúpil na zem a dopadol na zem pomocou žezla, kde sa vytvoril rozpad.Neveriaci pohania kričali hrôzou „medom“.Oslava zázraku sa oslavuje každoročne 19. septembra.

Ikona Katedrála archanjela Michala je považovaná za zázračnú.Oslava ikony sa oslavuje každoročne 21. novembra.Je charakteristické, že v hebrejčine slovo „Michael“ znamená „rovný Bohu“.Archistratigus si toto meno zaslúžil pre svoju lojalitu k ceste, ktorú si vybral Boh.Na ikone vidíme zobrazený archistratigus obklopený éterickými silami neba - Pánovými jednotkami.Pred ikonou sú ponúkané modlitby za pokoj a spásu z problémov.Verí sa, že úprimná modlitba s vierou v srdce môže viesť k zázrakom.

Pomocník

Čo chráni ikona Michaela Archanjela?Svätý Michal je ochrancom všetkých bojovníkov a pomáha odolávať nepriateľom.Archanjel sa tiež prihovára za Boha za odpustenie hriechov, ktoré boli odsúdené dobrými skutkami.Okrem tohto svätca žiadajú o pomoc:

  • v zármutku, šere a smútku;
  • pri liečení chorôb;
  • pri posilňovaní ducha pred pokušeniami;
  • pri záchrane duší mŕtvych.

Obzvlášť dôležité sú dni 21. novembra a 19. septembra.V tomto čase sa v duchovnom svete uskutočňujú skutočné zázraky, pretože archistratigus zbavuje očistcov duše mŕtvych, ktorých prosili živí.Archanjel svojimi krídlami vydáva peklostrieľajú a oslobodzujú väzňov z pekelného zajatia.Modlitba za príbuzných sa ponúka o polnoci.

Ikona archanjela Michaela umiestneného v dome chráni pred nezvanými hosťami a zlodejmi.Tento dom obchádza nečisté sily a banditov, prírodné katastrofy a domáce nešťastia.

Popularita sv. Michala je natoľko veľká, že si ho za svoj osobný patrón vybrali panovníci pravoslávnych štátov.Tvár svätca bola razená na minciach, na hroboch kráľovských osôb sa nachádzajú obrazy archanjela.Je to z toho dôvodu, že práve slovo archistratigus má v najvyššom súde rozhodujúci význam, a preto do raja sprevádza spasené duše.

​​

Sv. Michalovi sa ponúkajú žiadosti o stratené duše.Je považovaný za patróna ženíchov a staviteľov.Odporúčame ľuďom, aby si v momente nebezpečenstva prečítali modlitby archanjela - prejde.Tu je taký úžasný, náš najvyšší archanjel.

Katedrála archanjela Michala

Tento deň je jedným z hlavných pravoslávnych sviatkov.Názov dovolenky (katedrála) nebol daný náhodou.To znamená oslávenie všetkých nebeských síl stelesnenia.Ľudia tohto sviatku sa nazývajú Deň sv. Michala.Celý pravoslávny svet vzdáva slávu a chválu horskému svetu anjelov, ktorý bol daný na pomoc a ochranu ľudí.

S Michailovým dňom sa spája veľa tradícií.Dokonca aj v čase apoštolov došlo k nepochopeniu sveta vysokého anjela, v súvislosti s ktorým sa objavilo falošné učenie.Napríklad ľudia verili, že svet nepatrí Bohu, ale anjelom.Niektorí falošní učitelia pripisovali viac anjelomautorita ako Ježiš Kristus.

Na odstránenie kacírstva z mysle veriacich sa zvolala laodicejská rada, na ktorej sa schválilo uctievanie anjelov ako Božích služobníkov a ktoré nespravujú vesmír bytostí.V ten deň bola slávnosť uctievania archanjela Michaela schválená - 8. novembra (v novom štýle - 21. novembra).