Citrínový kameň: Všeobecný popis, prehľad magických vlastností

Citrínový kameň je odroda kremeňa, ktorá sa vyznačuje priehľadnosťou a svetlou citrónovou žltou farbou.Kameň dostal svoje moderné meno „citrín“ kvôli jeho podobnosti s citrusmi.Až do 18. storočia bol minerál známy pre svoju podobnú charakteristiku ako „španielsky Topaz“.

Všeobecné informácie o mineráli

Prírodné citríny v prírodných podmienkach takmer vôbec neexistujú.Namiesto toho sa klenotníci zaoberajú spracovaním ametystu, kremeňa, ktorý nakoniec získa takmer rovnakú farbu, hustotu a silu.

Najväčšie zásoby nerastných surovín mali obyvatelia Brazílie (Južná Amerika).Takéto štáty sú stále bohaté na kameň: Spojené štáty americké, Kazachstan, Francúzsko, Španielsko a Ural.Citríny sa spravidla nachádzajú v horninách klasifikovaných ako hydrotermálne alebo sedimentárne.

Oxid kremičitý je látka, ktorá tvorí základ minerálu.Hliník a železo, tiež prítomné v zmesi, poskytujú širokú škálu farebných variácií.Aj keď je citrín dosť tvrdý, je ľahké ho rozrezať.

Tento minerál je zaradený do kategórie drahých kameňov 4. triedy.

Variácie citrínov

Ako je uvedené vyššie, citrín je veľmi podobný topazu, preto sa nazýva aj český, brazílsky, východný, falošný topaz a pseudotopaz.

 • kamene so zlatožltou farbou - sú známe ako zlaté topázy;
 • hnedasto-žltý odtieň - španielske topázy;
 • pálený kameň bohatej vínovej farby je známy ako Madeira Topaz, Bahia Topaz, Palmyra Topaz a Sierra Topaz (nachádza sa v Brazílii);
 • saffronity (alebo safronity) sú starými názvami topazov.Predpokladá sa, že tento názov pochádza z „šafranovej“ farby nerastu;
 • Citrónovožlté kamene, ktorých ložiská sa nachádzajú na Madagaskare, sa nazývajú madagaskarské citríny.

Citrín môže mať prirodzenú farbu a môže byť výsledkom osobitného spracovania.Je potrebné poznamenať, že v prírode sa kamene natreté v prírodných farbách vyskytujú zriedka.Preto by ste mali byť opatrní pri získavaní šperkov s týmto minerálom.

Väčšina citrínov predávaných na trhu moderných šperkov má umelou farbu, ktorá sa získala po tepelnom spracovaní ametystov, rauchtopazu (dymový kremeň) alebo moriónu, ako aj po ožiarení horninového kryštálu.

Vklady a ťažba kameňa

Pokiaľ ide o Ruskú federáciu, pohorie Ural je bohaté na drahokamy.Od staroveku prišli remeselníci z Uralu so spôsobom, ako získať citrín- preto sa v ruských peciach pečeli ametysty a údený kremeň v chlebe alebo v kvetináčoch.Výsledkom bolo, že rauchtopázy získali bohatý žltý odtieň a ametysty sa stali oranžovými a nahnedlými.

Pre obyčajnú osobu je veľmi ťažké (takmer nereálne) rozlíšiť prírodné kamene od pálených kameňov bez praktického vybavenia.Môžete to skúsiť urobiť - takže prírodné minerály sú väčšinou menej svetlé.Ale v šperkoch sa zvyčajne používajú kamene získané vypaľovaním.

Liečivé vlastnosti citrínov

Liečivá hodnota kameňa pre človeka je veľmi veľká.Minerál je známy svojimi liečivými vlastnosťami, a to:

 • vďaka svojim pozitívnym vibráciám obklopuje ľudské energetické telo ochranným plášťom;
 • použitie kameňa priaznivo ovplyvňuje fungovanie mozgu, stav psychiky a nervového systému;
 • odporúčali používať citrínové šperky, keď sa vyskytne chronická únava;
 • minerál lieči endokrinný systém, umožňuje vyčistiť telo trosky;
 • kameň sa úspešne vyrovná s alergickými reakciami, patológiami pečene, sleziny, žlčníka, normalizuje činnosť gastrointestinálneho traktu;
 • a ženy v menopauze by mali používať elixír naplnený týmto minerálom.

Magické vlastnosti nerastu

 1. Citrín pôsobí ako výkonný energetický „vysávač“ a regenerátor.Pomôže vyčistiťenergetické centrá pred znečistením, prispieva k akumulácii duchovnej energie a rozvoju intuitívnych schopností.
 2. Mágovia si vysoko cenia tento minerál pre svoju schopnosť zlepšovať magické schopnosti.Ak budete robiť kamene s meditáciou, zvýšite množstvo svojej energie, čo pomôže realizovať váš osud v živote.
 3. Žltá farba nerastu pomáha zlepšovať finančnú situáciu, priťahuje šťastie.V prípade, že odtieň minerálu je viac zlatý, jeho schopnosti sú ešte silnejšie.
 4. Citrín je ideálnym kameňom pre podnikateľov, ktorí často uzatvárajú rôzne obchody.Pomôže im investovať peniaze a dosiahnuť vysoké zisky.
 5. Pokiaľ ide o hazardné hry, drahokam zvýši pravdepodobnosť výhry a aj keď prehrá, zachová si harmonickú náladu.

Citrín je ideálnym talismanom pre kreatívnych jednotlivcov, pretože naplní tvorivú inšpiráciu a pomôže realizovať rôzne projekty.

Citrínové vibrácie majú mimoriadne pozitívny vplyv na činnosť takýchto čakier: Svadhistana, Manipura a Sahasrara.Kameň sa vyznačuje projektívnou energiou Yang (vyžarovanie).

Aký je najlepší spôsob, ako nosiť kameň

Aby bol citrín obzvlášť účinný, musíte dodržať určité pravidlá jeho používania:

 • za úspech v podnikaní kladú prstene minerálom na malý prst;
 • Ľudia, ktorí chcú byť dobrými rečníkmi, by mali nosiť drahokamové prsteneprostredné a ukazovacie prsty;
 • prívesky s drahokamom pomôžu nájsť správnosť v očiach ich poslucháčov;
 • sú vo všeobecnosti citrínové kruhy zobrazené pre všetkých, ktorých pracovná činnosť je spojená s virtuóznymi pohybmi rúk (klenotníci, sochári, chirurgovia a rytci).

Aké znaky zverokruhu sú vhodné

Pred nákupom predmetov s drahokamom nebude zbytočné skúmať si s ním osobnú kompatibilitu (alebo nekompatibilitu).

Citrín je ideálny pre predstaviteľov pozemských prvkov - týmto jednotlivcom napĺňa potrebnú energiu.Najmä musíte vziať klenot so sebou na služobných cestách, hovoriť na pódiu, ak praktizujete manuálnu prácu a úžitkové umenie.

Prekvapivo krásny citrín je vhodný aj pre Blížencov, Barana, Ľvov, ale bude pôsobiť na mužov a ženy trochu inak: prvý drahokam zlepší ich intuitívne schopnosti a muži im pomôžu získať vyššiu úroveň príjmu.

Kto by však určite mal odmietnuť používať citrín, je Scorpios.Pre nich je to prísne kontraindikované.

Na konci témy vám odporúčame pozerať si tematický videoklip:

Marissa