Čo robia na Štedrý deň pred Vianocami: tradície a znaky

Pravidelní kresťania každý rok, 6. januára, oslavujú Štedrý deň.Tento svetlý sviatok sa čaká celý rok, s čím sú spojené nádeje a ašpirácie.Rovnako ako Štedrý deň sa tu spájajú tradície, obrady, znamenia a povery.Dnes vám poviem o niektorých rituáloch, ktoré so svojimi priateľmi trávime každé Vianoce.Pomáhajú žiť celý rok v prosperite, zdraví a pohody.

Štedrý deň

Tento sviatok sa začína vzostupom prvej večernej hviezdy, ktorá symbolizuje betlehemskú hviezdu.V evanjeliu je napísané, že vedecká hviezda ukázala cestu pre čarodejníkov, aby mohli vystopovať novorodenca Krista v brlohu (postieľku pre domáce zvieratá).Po vzhľade večernej hviezdy na oblohe si celá rodina sadne k slávnostnému stolu, ktorého hlavnou chodbou je obilná šťava.Od tej doby sa volá názov - Štedrý deň.

Pred začiatkom jedla sa čítajú modlitby a potom prítomní jedia 3 polievkové lyžice kuty (ovos).Okrem citrusov je na stole ďalších 11 jedál, medzi ktorými by mali byť:

  • nakladané uhorky;
  • vinaigrette;
  • šišky;
  • chudá borschtová alebo kapustová polievka;
  • rybia miska;
  • húbová polievka;
  • chudé kapustové kotúčiky;
  • knedle;
  • Uzvar.

Celý deň 6. januára sa musí stráviť pôstom a modlitbou a pôst by mal byť prísny (je povolená iba pitná voda).A len s príchodom večernej hviezdy môžete začať jedlo a jesť chudé jedlo.

Upozornenie!Štedrý deň sa skladá z pôstnych jedálčíslo 12. Toto číslo symbolizuje počet Kristových učeníkov - apoštolov.

Čo robia na Štedrý deň, okrem účasti na slávnostnom jedle?Tento večer je zvyčajné koledovať, navštevovať ich kmotrov a priviesť ich na večeru. Koledovanie sa považuje za dobré znamenie, pretože do domu prináša šťastie a Božie požehnanie.

Ľudové zvyky

Čo robia pravoslávni ľudia na Štedrý deň?V tento deň je obvyklé požadovať odpustenie od tých, ktorých ste neúmyselne urazili.Je to veľmi dôležité, pretože neodpustené rozhorčenie okráda páchateľa úspechu a Božieho požehnania.

Na tejto svetlej dovolenke je zakázané nosiť tmavomodré oblečenie: všetko okolo by malo byť jasné a slávnostné.Preto je bežné zapaľovať veľa sviečok: čím je svetlo v dome jasnejšie, tým bude budúci rok šťastnejší.

Je zvyčajné zostavovať slávnostný stôl s rovnakým počtom príborov.Ak je počet hostí pri stole nepárny, mali by ste pridať ďalšie zariadenie - a to dokonca aj za sebou.

V niektorých krajinách je zvyčajné položiť zväzok slamy pod vianočný obrus ako symbol jaslia, v ktorom leží novorodenec Kristus.Bankovky (takže celý rok boli peniaze) a strúčiky cesnaku (aby celá rodina bola zdravá) boli rozmiestnené v štyroch rohoch.Pod stôl položili aj sekeru, na ktorú si položili usadení ľudia, aby nepoškodili celý rok.

V tento deň nie je obvyklé uraziť domáce zvieratá, pretože môžu informovať Boha o útlaku.Ľudia verili, že práve na Štedrý deň majú zvieratá darhovoriť ľudským jazykom.

Poznámka!Ľudia verili, že ľudia narodení v tento deň sú obľúbenými osudmi.

Nezosobášené dievčatá chceli v tento deň viesť rôzne bohatstvá.Jeden z nich sa vykonáva pomocou kutya: na predné dvere musíte strieknuť trochu šťavnatej šťavy a počkať.Prvý, kto vstúpi do týchto dverí, bude informovať o osude.Podľa neho bude jasné, aký bude budúci rok pre majiteľa nehnuteľností.Ak niekto hovorí o dobrom, rok bude úspešný.Ak hovorí niečo neutrálne alebo nepríjemné, tak to tak je.

Na Štedrý deň sa pozreli na oblohu.Ak je hviezdny a jasný, rok bude plodný.Čím viac hviezd na oblohe, tým viac pšenice bude v nádobách.V súčasnosti je pšenica nahradená peniazmi a prosperitou.Veľkorysá úroda bola na stromoch vyznačená mrazom.

Poznámka!Bolo považované za zlé znamenie neotvárať dvere v koliedách, pretože Pán s nimi navštevoval dom.

Ak sa niekto podarí splniť želanie hviezdy padajúcej na Štedrý deň, určite sa to splní.

V tento svetlý deň je obvyklé angažovať sa v charite a dobrých skutkoch: distribuovať oblečenie, zdieľať jedlo.Môžete jednoducho dať almužnu v kostole alebo navštíviť starších a starostlivo starostlivo ohriať ich srdce.

Zákazy a obmedzenia na Štedrý deň

Ľudia si už dlho všimli, že rovnaké udalosti sa konajú v niektorých sviatočných a špeciálnych dátumoch.Zrodili sa teda znaky, ktoré úspešne prežili dodnes.

Čosa nedá urobiť na Štedrý deň:

  • Splácanie dlhu: spolu s peniazmi sa môžete rozlúčiť so šťastím, zdravím a šťastím.
  • Opúšťať dom s vystúpením večernej hviezdy: celý rok sa potuluješ.
  • Šitie a vyšívanie v tento deň sú celý rok postihnuté stratami a rôznymi problémami.Tento deň bol venovaný modlitbám, zúčastňoval sa na cirkevných liturgiách a oddával sa myšlienkam večného života a Kristových zmlúv.
  • Bolo zakázané vynášať z domu akékoľvek veci, ako aj odpadky: s nimi opustili dom šťastie a šťastie, zdravie a pohodu.
  • V tento svetlý deň bolo prísne zakázané hádať sa s nikým, nehovoriac o prísažných slovách.
  • Pri vianočnom stole nemôžete piť alkohol, jesť nezdravé jedlo a nahlas sa smiať.Sviatočný stôl tiež nemôžete opustiť, kým sa jedlo neskončí.
  • Nemôžete sedieť pri slávnostnom stole, kým sa neobjaví prvá hviezda.
  • Ak dievča sedí na rohu slávnostného stola, tento rok sa nebude oženiť.

Dôležité!Na Štedrý deň je zakázané namiesto navštevovania kostola čistenie, šitie, oprava vecí, žehlenie odevov.

Môžem sa prať na Štedrý deň 6. januára?V dopoludňajších hodinách môže hostiteľka robiť akékoľvek domáce práce okolo domu, dať veci do poriadku - prať, žehliť, lemovať.S príchodom prvej hviezdy na oblohe by ste však mali prestať pracovať a venovať čas modlitbám a slávnostnému jedlu.

Poznámka!Na Štedrý deň nejedzte ani nesedajte pri jedálenskom stolevzhľad večernej hviezdy.To je hlavná známka Vianoc.

Je možné prať na Štedrý deň v kúpeli?Slovo „dovolenka“ pochádza zo slova „nečinnosť“, to znamená absencia akejkoľvek práce a fyzického stresu.Samotná Štedrý deň sa však začína za súmraku, takže počas dňa je celkom možné vziať si parný kúpeľ v kúpeľnom dome.Osprchovanie alebo osprchovanie sa 6. januára nie je náročná práca, a preto neexistuje žiadny zákaz hygienických postupov.

Všetky zákazy práce počas cirkevných sviatkov nesúvisia s prácou samotnou, ale s odňatím návštevy liturgie.To znamená, že práca nie je ospravedlnením neúčasti na liturgii.Ale po návšteve chrámu môžete robiť čistenie, šitie a akékoľvek iné domáce práce.