Prestupný rok je rok, v ktorom sa do kalendára pridá jeden ďalší deň.Podľa gregoriánskeho kalendára používaného v modernom svete pripadá ďalší deň v priestupnom dni 29. februára.
Čo sa nedá urobiť v priestupnom roku?A je taký hrozný, ako to hovorí povesť?Navrhujem získať odpovede na tieto otázky v nasledujúcom článku.
Aký je rozdiel medzi priestupným rokom a bežným rokom?
Tradične sa verí, že kalendárny rok pozostáva z 365 dní.Ale v skutočnosti sa planéta Zem úplne ovinie okolo Slnka asi za 365 dní a 6 hodín.Potom sa ukáže, že každé 4 roky sa na kalendárovom pulte spustí ďalších 24 hodín, ktoré sa predtým nezohľadňovali.
V roku 1582 však pápež Gregory XIII. Vykonal reformu, ktorá zahŕňala ich pridanie ako deň do kalendára ako kompenzácie za nezapočítané hodiny každé 4 roky.Ten deň bol 29. februára.
6 hodín však nepredstavuje presné množstvo nezapočítaného času, pretože v skutočnosti nemá v kalendári 5 hodín, 49 minút a 16 sekúnd.A na kompenzáciu tejto hodnoty v kalendári na konci každého storočia sa nepridáva ďalší deň.
Výnimkou z tohto pravidla sú iba roky, ktoré sú rovnomerne rozdelené počtom 400 bez zvyšku.Napríklad rok 1900 nebol priestupný rok.Ale rok 2000 bol taký, pretože rok 2000 sa dá rovnomerne rozdeliť na 400.
Prečo si však tento skokový rok zaslúžil známosť medzi ľuďmi?Poďme to zistiť.
Prečo sa zvažuje priestupný rokzlé?
Odkiaľ pochádza poverčivý strach z rokov, v ktorom je o jeden deň viac ako ostatné?Jeho hlavná príčina spočíva v predstavách starých ľudí o svete.
Pred zavedením kresťanskej viery, keď bol pohanstvo hlavným náboženstvom, čas vyvolal dosť nejasný postoj k sebe samému: napríklad sa rozdelil na dobrý a zlý, nebezpečný.Obzvlášť mali na pozore zvraty, prechody, rôzne zmeny, pretože verili, že potom sa človek stane nestabilnejším a bude vystavený negatívnemu vplyvu zlých síl.
Pokiaľ ide o posledný zimný deň, vždy sa zistilo, že ide o osobitný prechodný čas, keď je zimný čas nahradený letom, staré konce a začína nový cyklus poľnohospodárskej činnosti.Naozaj, v staroveku naši predkovia Slovania oslávili začiatok nového roka nie v zime ako my, ale na jar - v marci.
A roky sa počítali podľa „prameňov“, preto dostávame, že „rovesníci“ sú ľudia narodení v tom istom jar alebo roku.
Posledný zimný deň sa už dlho považuje za hrozný čas.A ak bol tento rok priestupný rok a podľa toho sa zima stala o jeden deň dlhšie, potom sa nestabilita sveta a zraniteľnosť ľudí mnohokrát zvýšili.
Ľudia preniesli zlú energiu z 29. februára na celý nasledujúci rok, čo sa v predvolenom nastavení tiež zhoršilo.Verilo sa, že potom sa nemôžete spoľahnúť na dobrú úrodu, musíte byť pripravení na epidémie rôznych chorôb, vojen a iných nešťastí.
Oleje vk ohňu sa samozrejme pridali aj nepríjemné incidenty, ktoré sa podľa zákona o závažnosti vyskytli práve v priestupných rokoch.Nasleduje niekoľko príkladov problémov, ktoré si vyžiadali stovky ľudských životov:
- V roku 1600, 19. deň, došlo k najsilnejšej erupcii sopky Wainaputin v Peru, ktorá je stále považovaná za naj katastrofálnejšiu v dejinách Južnej Ameriky.Vedci naznačujú, že v dôsledku erupcie sa začali vážne odchýlky teploty Zeme.
- 1912 - poznačená hrozivou sopečnou erupciou na Aljaške.
- Tri najvyššie tornáda v Spojených štátoch amerických tiež padli na priestupné roky: 1840, 1896 a 1936.
- V roku 2000 došlo k viacerým vojenským konfliktom medzi rôznymi krajinami na celom svete.
- A v roku 2004 sa najsilnejšia cunami vyskytla v Thajsku (Indický oceán).V dôsledku prírodnej katastrofy zahynulo viac ako 230 tisíc ľudí!
Podľa týchto údajov je strach z ľudí pred priestupnými rokmi celkom pochopiteľný.
Čo sa nedá urobiť v priestupnom roku?
Po vysporiadaní sa s nebezpečenstvom priestupného roka sa pozrime na hlavné zákazy, ktoré sú s ním spojené. Čo teda kategoricky nemožno urobiť?
- nie je možné uzavrieť manželstvo alebo ho zrušiť;
- je neprijateľné meniť miesto pobytu;
- začne výstavba nového domu;
- zmena zamestnania;
- plánovať narodenie dieťaťa;
- označujú významné udalosti 29. februára;
- koledovanie;
- ženy v polohe by si nemali ostrihať vlasy;
- nemôžete sa pokúsiť zistiť svoju budúcnosť pomocou rozprávania;
- Na ceste by sa malo postupovať mimoriadne opatrne, aby nedošlo k nehode;
- Starí ľudia by sa nemali pripraviť na poslednú cestu, pretože odvtedy zomrú veľmi skoro.
Existujú však aj presvedčenia, ktoré majú absurdný význam(a mierne povedané).Napríklad:
- v priestupnom roku nie je možné predávať zvieratá a hovädzí dobytok, aby nedošlo k chudobe;
- Je zakázané oslavovať vypuknutý prvý zub u dieťaťa, pretože jeho zuby budú slabšie a choré;
Čo je však potrebné urobiť, a čo je dokonca žiaduce v priestupnom roku:
- , aby sme sa zbavili starých vecí v dome, ktoré už slúžili.Je vhodné spáliť všetko, čo je zbytočné, v ohni a zároveň si predstaviť, ako všetky vaše nešťastia a problémy horia v plameňoch;
- v noci nového roka vyjadrujem svoju úprimnú vďaku vesmíru za všetky dobré udalosti, ktoré sa odohrali v uplynulom roku, za priaznivé zdravie všetkých členov rodiny a úspech v živote;
- Ak ste počuli vytie psa, povedzte tieto slová: „Choďte vytie, ale nie do môjho domu.“
V každom prípade je vždy potrebné pripomenúť, že správny prístup je v živote veľmi dôležitý.Ak máte náladu premýšľať výlučne o zlých, negatívnych, potom váš vesmír zhmotní vašu túžbu.Preto, bez ohľadu na to, aký je rok - skok alebo normálny, premýšľajte o dobrom a nalaďte sa iba na najlepšie.
Nakoniec si pozrite video na túto tému: