Čo to znamená „zradený anatémou“

Mnoho ľudí si myslí, že je to hrozná kliatba, ktorú môže kňaz položiť na hlavu neveriaceho hriešnika.Iní - to je starý, zabudnutý cirkevný rituál ... Poďme si zistiť, čo to znamená a verejné vzdanie sa cirkvi sa praktizovalo iba v minulých storočiach?

Čo je to?

Preložené z gréčtiny, toto slovo znamená „uloženie“ alebo „exkomunikácia“.V staroveku určovali zasvätenie božstvu, sľub obetovanie bohov.O niečo neskôr (a konkrétne - na začiatku 4. storočia nl) nadobudol diametrálne opačný význam - oddelenie človeka od cirkvi.Tento výraz sa rozšíril ešte neskôr - v 5. storočí.

V súčasnosti cirkevná anatémia znamená, že človek je vylúčený z toho, aby chodil do kostola a komunikoval s veriacimi .Nebude pokrstený, pochovaný, pochovaný na kostolovej (zasvätenej) zemi.Nezamieňajte si to s pokáním, počas ktorého ani kresťan nemôže ísť do kostola - pokánie je dočasné vzdanie sa a anathema je večná (až na zriedkavé výnimky).

Môže sa to považovať za kliatbu kostola ?Samotní kňazi hovoria nie.Je to trest určený na preukázanie závažnosti jeho osobytrestný čin.

Je zvláštne, že nielen jednotlivec môže byť „poctený“, aby sa dostal pod takúto nevýhodu cirkvi.Anathema sa oddával nihilizmu, naturalizmu, socializmu, komunizmu.A v 15. storočí pápež anatematizoval celé mesto - českého атateca.Dôvod: zachovanie Jan Hus a husitské hnutie.

Je možné odstrániť anatémiu od osoby: stanovisko pravoslávnej cirkvi

Áno!Ak oddaný úprimne ľutuje svoje hriechy, telo, ktoré ho vylúčilo, môže svoje rozhodnutie zrušiť.Živé príklady toho sa udiali vo svetovej histórii (o nich si môžete prečítať viac nižšie).Anatémia teda nie je konečná a neodvolateľná veta.Toto je, samozrejme, veľmi, veľmi vážne rozhodnutie cirkvi.

Ktorí vládcovia „trápili česť“ na anatematizáciu?

 1. Kráľ Nemecka Henry štvrtý(1050 - 106).Sám tento korunovaný vládca chcel vymenovať biskupov, ktorých sa Vatikán naozaj nepáčil, a pápež vylúčil tvrdohlavého kráľa z cirkvi.V tom čase to bol veľmi silný trest, ktorý mohol stáť Henryho trón.Musel ísť za odpustenie hriechov (pešo!), Počkať pár dní na publikum ... Anatéma bola zrušená.
 2. Frederick II. Z Hohenstaufen(1194-1250).Tento vládca natiahol ruky do zeme vo vlastníctve Vatikánu.Vládca bol niekoľkokrát anatematizovaný, nazývaný tiež Antikrist.Najprv na to vôbec nereagoval, ale pod tlakom veriacich šľachticov sa rozhodol urobiť Vatikán príjemným -viedol 4. krížovú výpravu, ktorý chcel obsadiť Jeruzalem.A urobil to úplne pokojným spôsobom - prostredníctvom rokovaní.Pravda, to ho nezachránilo pred anatémou.
 3. Anglický kráľ Henry ôsmy(1491-1547).Bol veľmi milujúci, šesťkrát sa oženil.Svätí otcovia jeho prvý rozvod natoľko nepáčili, že ho pápež vylúčil z cirkvi.Kráľ odpovedal dosť tvrdo a zakazoval katolicizmus v Anglicku.Jeho krajanov katolíckej viery, ktorým sa nepáčilo rozhodnutie kráľa, boli prenasledovaní.Je pravda, že krajina sa stala politicky nezávislejšou, pretože má svoj vlastný kostol.
 4. Zaporizhzhya Hetman Ivan Mazepa(1639-1709).Viedol svoje kozáky proti Petrovi Veľkému, keď vstúpil do aliancie so švédskym kráľom.Táto akcia nebola protináboženská, ale sekulárna, politická, ale ruská cirkev, ktorá bola podriadená Petrovi, vyhlásila hetmana za odpadáka a anatematizovaného, ​​s veľkým fanfárami a kliatbami.
 5. Revolučný, kubánsky Fidel Castro(1926-2016).Vatikán bojoval proti komunizmu a Fidel tiež spadol pod ich „rameno“.Na Kube však boli väčšina revolucionárov pravými katolíkmi.Nepálili kostoly, nestrelili kňazov, Castro sa dokonca stretol s pápežom.Všeobecne s najväčšou pravdepodobnosťou táto anatémia netrvala dlho.

A nie vládcovia, ale aj slávni ľudia

 • Verí sa, že boli exkomunikovaní ) Dmitrij Donskoy , hrdina bitky o Kulikovo.Historici dokonca tvrdia, že pred bitkou nie jePožehnaný Sergiusom z Radonezha, podporujúci Cyperčana (to bol on, ktorý zradil budúceho hrdinu známej bojovej anatémii).Je zaujímavé, že v našich dňoch je Dmitrij kanonizovaný.
 • Gregory Otrepyev , neskôr nazvaný False Dmitry the First.Utečený mních, ktorý sa nazýval synom Ivana Hrozného, ​​ktorý sa stal kráľom, bol neskôr zabitý.Exkomunikovaný v roku 1604, keď bol ešte nažive.
 • Stepan Razin(1671).Tento don Cossack a náčelník upadli do hanby cirkvi, pretože sa vzbúril proti súčasnej vláde a kozáci sa správali dosť kruto.
 • Emelyan Pugachev(anathema - 1775, odstránený pred popravou povstalcov v tom istom roku).
 • Lev Tolstoy .Áno, ten istý spisovateľ.Jeden z jeho románov „Zmŕtvychvstanie“ nebol pre cirkevného pána obzvlášť obľúbený kvôli kritike morí, ktoré autorovi prevládajú v moderných chrámoch.K odstavu došlo v roku 1901, vyhlásil ho Svätá synoda.Je pravda, že v ruských kostoloch nedošlo k vyhláseniu.
 • Andrey Markov , matematik, ktorý študoval teóriu čísel, pravdepodobnosť a matanalýzu.K odstavu došlo v roku 1912.Dôvod: vedec sa horlivo postavil za Leva Tolstoja a protestoval proti exkomunikácii spisovateľa.

Pokiaľ ide o katolíkov, anatematizovali Jeanne Dark (bojovník), Martin Luther (teológ, protestant), Giordano Bruno (filozof), Jan Hus (kazateľ).Je pravda, že od roku 1983 tento termín už katolíci nepoužívajú.

A proti čomu sa dnes ruská pravoslávna cirkev stavia?

 • Evgraf Duluman , hlavný ateista v krajine,čo na jeho stranu prilákalo veľa veriacich a dokonca aj niektorých kňazov.V roku 1959 bol exkomunikovaný.Mimochodom, tí istí ateisti boli anatematizovaní pre spoločnosť s Evgrafom.
 • Vladimir Lenin(bol anathematizovaný v roku 1970).Dôvod: prenasledovanie cirkvi.Rada ruskej pravoslávnej cirkvi oznámila svoje rozhodnutie počas pobytu v zahraničí.
 • Podporovatelia ekumenizmu , ktorí chcú zjednotiť všetky zbory do jedného.K odstavu došlo v roku 1983.
 • Kyjevský patriarcha Filaret , primát Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi (vo svete Michail Denisenko)) bol anatematizovaný ruskou pravoslávnou cirkvou v roku 1997 a tiež bol vypuknutý z dôstojnosti.Zostal však v UOC a uviedol, že anatéma bola urobená z politických dôvodov.
 • Gleb Yakunin , disident, Protopresbyter Apoštolskej pravoslávnej cirkvi.V tom istom roku 1997 zradila Anathem.Ešte skôr, v roku 1993, bol zbavený dôstojnosti, keďže sa zúčastnil volieb (a to sa nestalo klerikovi).Tento trest cirkvi však nezabránil tomu, aby sa Gleb stal zástupcom.
 • Oleg Dementiev , novinár, ateista."Čestné ohnutie" v roku 2009 za kritické články o konvente.

Ale ako presne vyzerá „postup“ anatémie?Toto ukáže krátky videozáznam v kostole: