Nemôžem sa modliť, jednoducho opakovať slová, ktoré som sa naučil od detstva.Osobne sa mi zdá, že je to ako pri sviečkach v kostole: ak urobíte všetko vedome, započítava sa, a ak nie, bude to len strata času a vosku.Preto kňaz v našom kostole už vie dobre: občas sa určite objavím na prahu s nasledujúcim „Ale čo to znamená?“ A predsa sa ukázalo, že celé roky sa v každej modlitbe automaticky opakujem „Amen, Amen“ ... AČo to slovo znamená?Otec to tiež vysvetlil.Bolo také zaujímavé ho počúvať, že som rozhovor nahral vo forme abstraktov.Keď som prišiel domov, začal som to rozprávať priateľom ... A uvedomil som si, že nielen oni budú mať záujem a sú užitočné.Tak!
Z akého jazyka pochádza toto slovo?
Z hebrejčiny sa jej výslovnosť v našom jazyku príliš nezmenila.V dávnych dobách to znelo ako „Amen“ (s dôrazom na druhú slabiku).Je zaujímavé, že moderné západné vetvy kresťanstva (napríklad katolicizmus) toto slovo mierne zmenili - kňazi a veriaci ho vyhlasujú, pričom zdôrazňujú prvú slabiku.
Na preklad slova „Amen“ existujú dve teórie:
- Znamená to „všetko je pravda“, „pravda“ alebo „tak či tak“.To je logický záver kázne alebo modlitby,„Uzatváranie“ všetko bolo povedané skôr.
- Toto je jedna verzia slova „AUM“, ktorú pozná veľmi málo kresťanov.Znamená to potvrdenie božskej bytosti, to znamená jedno božstvo, pozostávajúce zo všetkých živých vecí (vrátane nás a vás).Podľa tejto teórie, ktorá hovorí „Amen“, je potrebné dušu čo najviac očistiť a „odľahčiť“, pretože toto slovo môže prebudiť tú časť našej prirodzenosti, ktorá je čo najbližšie Stvoriteľovi.
Je zaujímavé, že v židovskom jazyku sa slová, ktoré sa k nemu vzťahujú, považujú za: „veriť“ („dôvera“), „spoľahlivé“ („pevné“, „trvalé“).).
Kedy sa hovorí?
- Ako „bod“ pri čítaní modlitieb, kázaní a posvätných textov.Navyše nezáleží na tom, kde znie táto modlitba - pod klenbami cirkvi alebo doma a kto ju číta - kňaz alebo obyčajný človek.Týmto slovom končia všetky populárne modlitby: „Náš otec“, „Symbol viery“, modlitby za nadchádzajúci sen.Mimochodom, v niektorých takýchto modlitbách a tropáriách sa slovo „Amen“ objavuje nielen na konci, ale aj v strede, po určitých frázach, ako napríklad „Teraz, navždy a navždy“.
- Slovo sa vyskytuje aj v Písmach.Tam slúži ako potvrdenie (zosilnenie) pravdy všetkého napísaného.
- V knihe Izaiášov, ako aj v Zjaveniach Jána Evanjelistu je „Amen“ jedným z Pánových mien (v tomto prípade to znamená „Boh pravdy“).
Ak si pozorne prečítate Bibliu, všimnete si, že prvýkrát sa v tretej knihe kráľov nachádza „Amen“.V tomto texte slúžilo slovoako sľub, na zvýšenie slávnosti.O niečo neskôr slovo zmenilo svoju „tonalitu“.Áno, počas bohoslužieb, ktoré sa konali počas Starého zákona, veriaci odpovedali „Amen“ ako odpoveď na chválu kňazov.Z prísahy sa tak stal tradičný liturgický pojem.
Prečo práve na konci modlitby?
„Amen“ je často znamením konca modlitby.Toto slovo sa používa ako „pečať“, duchovná „ortéza“.Kapitán to vyhlásil: „Súhlasím so všetkým, čo už bolo povedané, a pevne verím, že moje slová a obrátenie sú pravdivé.
Pokiaľ ide o modlitbu, ktorú kňaz čítal počas bohoslužby, tu „Amen“ slúži ako „dialóg“ medzi ním a ostatnými prítomnými ľuďmi.Koniec koncov, ako je známe všetkým cirkevným ľuďom, prichádzame k službe nie kvôli stojacemu, počúvaniu a zapáleniu sviečky, ale kvôli spoločnej kolektívnej modlitbe.
Ak však boli knihy v katolicizme distribuované všetkým kresťanom so žalmami, ktoré spoločne spievajú počas bohoslužby, potom v pravoslávnej cirkvi sa liturgia (čítanie, spievanie) vedie klérusom.Veriaci sa pripájajú k službe pomocou krátkych fráz, ktorých hlavnou súčasťou je takáto „pečať“.
Mimochodom!Kňazi hovoria, že aj keď len zriedka navštevujete kostol a stojíte v tichosti počas bohoslužby (alebo neviete, čo povedať, alebo kvôli rozpakom, vyslovte si vlastné slová), hlavnou vecou je to, že to robíte s čistými myšlienkami a srdcom.V žiadnej modlitbe nie je hlavná vec nádhera, patosa harmónia a úprimnosť.Očistite svoje myšlienky a premýšľajte o dobrom - potom sa vaša modlitba určite započítava!
Ďalšie populárne aklamácie nájdené v modlitbách
Aklamácie sú verbálne (niekedy verbálne a hudobné) vzorce, ktoré ľudia hlásajú počas bohoslužieb alebo súkromných modlitieb.Ako už viete, najobľúbenejší je Amen.V modlitbách ste však pravdepodobne počuli aj iné, nie celkom jasné slová.Napríklad ...
- Hosanna .V preklade z hebrejčiny slovo znamená „zachráň ma“, to znamená, že najčastejšie ide o modlitbu za spasenie.Toto slovo však v neposlednom rade znamená aj chválu, oslávenie (povedzme, ľudia zvolali pri vstupe Ježiša Krista do Jeruzalema).
- Hallelujah .Hebrejčina sa prekladá ako „chvála Pána“.V žalmoch to môže slúžiť ako úvod a ako záverečné slovo.
- Kyrie Eleuson .Znamená to: „Pane, zmiluj sa.“Táto veta často končí modlitebnými časťami (petíciami) bohoslužieb.V ruskej cirkvi sa častejšie používa ruská verzia takéhoto aklamácie.
V akých ďalších náboženstvách je zvykom hovoriť „Amen“?
- Judaizmus .Verí sa, že písmená, ktoré tvoria toto slovo, sú prevzaté z prvých písmen vety „Boh je verný kráľ“ (v hebrejčine znie ako „El melech neeman“).Okrem toho existuje ďalšie židovské aklamovanie podobné tomuto - „sala“, čo znamená „zastav a počúvaj“.
- Islam .V tomto náboženstve sa slovo „Amen“ zvyčajne vyslovuje počasmodlitba (povinná denná modlitba), ako aj recitácia prvej súry, teda kapitoly, Koránu.
V oboch týchto náboženstvách je „Amen“ tradičné slovo, ktoré uzatvára žalmy a modlitby.
Z tohto videa sa môžete dozvedieť viac o význame tohto posvätného slova: