Deň sv. Eudokia: história sviatkov, tradície a znaky

Pravoslávna cirkev každé jar oslavuje niekoľko veľkých sviatkov, ktoré majú pre veriacich osobitný význam.Prvým jarným sviatkom je Deň sv. Evdokia, ktorý podľa nového kalendára pripadá na 14. marca a skôr sa stretol 1. marca.

Počul som príbeh tohto dievčaťa ako dieťa od starej mamy, ktorá bola hlboko náboženskou osobou.Vždy rešpektovala tradície tohto dňa a verila v jeho znamenia.Okrem toho povedala, prečo je tento sviatok dôležitý pre ženy a čo určite potrebujú.O tomto tajomstve a vlastnostiach oslavy 14. marca medzi ľuďmi v tomto článku sa dozvieme.

História svätého mučeníka

Podľa cirkevnej tradície Evdokia žila v Iliopolise a bola jednou z najbohatších ľudí, ale jej bohatstvom sa nerozlišovala.Dievča bolo obdarené mimoriadnou krásou, z ktorej všetci chlapci a muži prišli o hlavu.Vo svojej mladosti bola smilnicou a viedla ďaleko od spravodlivého života, ale napriek tomu sa jej podarilo usadiť, keď sa stretla s nemeckou ministerkou kresťanského kláštora.Vďaka nemu si dievča uvedomilo, že nežije správne, a rozhodla sa venovať svoj život službe Bohu.

Po pokánie Eudokia išla do kláštora, kde žila až do svojej smrti.V múroch posvätného chrámu nikdy nenarazila a opustila správnu cestu, za čobol menovaný za mentora iných mníšok.Okrem toho mala dievčina prorocké sny a modlitby vyslovené z jej pier získali neuveriteľnú silu.Rev. Eudokia bola milovaná a uctievaná v kláštore aj mimo neho, ale mala tiež nepriateľov vrátane cisára Vincenta, ktorý nenávidí kresťanstvo.Na jeho rozkaz bol zabitý mníška vo veku 56 rokov.

Ľudové legendy

Deň sv. Eudokia alebo, ako sa tiež nazýva Yavdohi, označuje u ľudí príchod jari.Podľa starého kalendára sa oslavoval 1. marca a nový 14. marca.Ľudia verili, že veľký mučeník dostal od prameňa špeciálne kľúče od Pána a ona mala právo rozhodnúť, kedy príde otepľovanie a príroda sa z hibernácie prebudí.

Verí sa, že jar má plné práva, a to v deň Svätého Eudokia 14. marca.Terénne práce sa nemôžu začať pred týmto dátumom.môže hnevať veľkého mučeníka a namiesto teplých slnečných dní prídu mrazy.Ľudia verili, že budúce počasie bude do veľkej miery závisieť od toho, ako šli sviatky Yavdohi.Venovali pozornosť správaniu dlaždíc, prítomnosti vetra a slnka.Okrem toho existuje množstvo tradícií, ktorých dodržiavanie dalo obyvateľstvu bohaté úrody, prosperitu v domácnosti a šťastie v rodine.

Dlhodobé tradície

14. marca bola sv. Eudokia pozdravená veselou a slávnostnou oslavou.V tento deň usporiadali slávnosti, usporiadali rôzne obrady, modlili sa za svoje zdravie a začali poľnohospodársku prácu.Mnoho tradíciídodnes sú pozorované v dedinách, a tu sú niektoré z nich:

 1. Aby v dome vládlo bohatstvo, manželky ráno začali piecť koláčiky vo forme smrekovcov.S touto pochúťkou chodili okolo nádvoria malé dievčatá a deti, spievali nábor jarných piesní a chválili začiatok jari.
 2. Pre pohodu v rodine bolo potrebné hádzať hrsť pôdy smerom k lietajúcim lastovičkám, ktoré sa v tomto čase vracali z teplých hrán.Zároveň boli vyslovené slová: „Prehĺtajte sa, na hniezdo.“A aby rodina nežila v chudobe, musel byť tento vták kŕmený chlebom.
 3. Na vyliečenie ťažkostí bolo na sviatok sv. Eudokia zvyčajné umývanie roztavenou vodou, ktorá sa získala zo snehu zozbieraného deň predtým.Počas rituálu sa ľudia modlili k veľkému mučeníkovi a žiadali o dobré zdravie.
 4. Ženy sa domnievali, že je možné urýchliť príchod jari a začiatok teplých dní zapálením krbových kachlí vetvami, ktoré boli zhromaždené v lese skoro ráno v deň Yavdoha.
 5. Aj počas tohto sviatku sa ženy zbavili negativity a požiadali svätého veľkého mučeníka o šťastie.Preto ešte pred východom slnka vzali zrkadlo a vyjadrili v ňom všetky zlé veci, ktoré sa nahromadili v ich dušiach, plakali a sťažovali si na svoj osud, potom ho zabalili do tmavej látky, rozbili ho a pochovali ďaleko od domova.
 6. Na bohatú úrodu toho dňa sa v kostole zasadili zrná pšenice, ktoré boli prvýkrát zasadené.Sadenice boli vysiate aj v kvetináčoch, pretože sa verilo, že mráz ich nepoškodí.
 7. Záhradníci prerezávali suché vetvy ovocných stromov tak, aby bolitento rok priniesli ovocie dobre a nemohli ho prekonať choroby alebo škodcovia.

Najväčším hriechom na Yavdohe bolo zničiť hniezdo lastovičky.Ľudia verili, že tí, ktorí sa odvážia ublížiť týmto vtákom na dovolenke, budú mať nešťastie.

Ľudové znamenia

Ľudia verili v náznaky Dňa sv. Eudokia, ktorý určoval, ako bude jar vyzerať.a letné počasie, úžitok a zdravie hospodárskych zvierat.Niektorí z nich prežili dodnes:

 • slnečné počasie na dovolenke Yavdohi - na skorý, teplý prameň, horúce leto a dobrú úrodu;
 • ​​
 • mráz a snehová búrka predpovedali chladné počasie až do konca roka;
 • hustá hmla alebo dážď 14. marca - na bohatú úrodu chleba a strukovín;
 • malý teplý vánok vedie k chladnému dažďovému letu;
 • Mráz možno očakávať, ak sliepky pijú taveninu;
 • povodeň signalizuje dobré hospodárske zvieratá pre hospodárske zvieratá, ako aj dostatok trávy na lúkach;
 • počuť hlasnú kravu havrana - čoskoro sa bude otepľovať;
 • Tráva sa objaví neskoro, ak rieky v deň Eudokia neprekypujú;
 • Sonorické kvapky vedú horúce letá;
 • Ak sa ozve píšťalka píšťalky, čoskoro bude teplejšia.

Mnohé náznaky dodnes pomáhajú poľnohospodárom zvoliť si ten správny deň na začatie poľnohospodárskej práce a pestovať bohaté plodiny.