Eva sa zjavuje vždy v ten istý deň - 18. januára.Toto je predvečer sviatku Zjavenia Pána, ktorý pripadne na 19. januára.Voda 18. a 19. januára sa považuje za krst a lieči mnoho chorôb.Mnoho pravoslávnych kresťanov sa trikrát ponorilo do ľadovej diery a odplavilo hriechy nahromadené v priebehu roka.
Ale vianočná predvečer môjho zjavenia Epifany je spojený so zázrakom uzdravenia sestry mojej matky pred následkami mŕtvice, po ktorej nemohla hovoriť a hýbať sa.A u našich susedov dieťa hovorilo po posypaní a pár dúškoch krstnej vody.Existuje mnoho zázrakov na sviatok Zjavenia Pána, stačí ich len vidieť.Dnes vám chcem povedať o krstných tradíciách, ako naši predkovia uviedli na Štedrý deň.
Cirkevné tradície sviatkov
Zjavenie Zjavenia Zjavenia Epifany (Eva Epifany) sa slávi na pamiatku toho, ako Ježiša.Kristus bol pokrstený v rieke Jordán.Preto sa ľadová diera pre krst nazýva Jordán.V kostole majú 18. sv. Veľkonočné posvätenie vody, ktoré sa opakuje 19..V gréčtine sa zasvätená krstná voda nazýva Agiasma.
Po liturgii sa uskutočňuje veľké zasvätenie vody.Je potrebné veľké posvätenie na pamiatku veľkej udalosti, ku ktorej došlo pred 2000 rokmi, keď prorok Ján Krstiteľ pokrstil Ježiša Krista v Jordánsku.V tom okamihu Duch Svätý zostúpil na Pána v podobe holubice a hlas nebies znel: „Toto je môj milovaný Syn, v ktorom sa mi veľmi páči.“
Skrze ponorenie Boha do telasamotná povaha vody bola posvätená, preto sa dnes považuje za posvätenú.Pravoslávni kresťania posypali svoje domovy a hospodárske budovy krstnou vodou, kedy spievali trópie Zjavenia Zjavenia.Krstili krstom vodou a posypali úly. Ľudia verili, že to posvätili zvieratá.
Voda z Epiphany sa po celý rok pije na lačný žalúdok, aby bol v dobrom zdravotnom stave, a telo sa zbavilo hriechov.Tento rituál sa koná s modlitbami a vďaka Kristovi za spásu:
Svätá voda má úžasnú vlastnosť, ktorá prenáša svoje vlastnosti na obyčajnú vodu.Preto, keď Epiphany Voditsa skončí, možno ju postupne pridávať k obyčajným: všetka voda sa úplne zasvätí.Aj niekoľko kvapiek svätej vody môže zasvätiť obyčajnú vodu.
Kde sa ukladá svätá voda?Uchovávajú vodu vo fľašiach v blízkosti ikonostázy.Krstnú vodu si môžete uložiť v skrini s jedlom.
Poznámka!Štedrý deň končí na Epiphany, ktorého začiatok pripadá na Štedrý deň.
Názov Štedrý deň nie je náhodný: v tento deň jedli jedlo, varené z obilnín s medom.Mydlo uvarené na Štedrý deň.
Pravoslávni kresťania sa počas krstného vianočného večera striktne postarajú, jedlo (sladké) môžete jesť až po vzostupe prvej večernej hviezdy.Najprv ste museli piť požehnanú vodu a potom ísť k jedlu.Na sviatok Epiphany 19. januára sa nedrží rýchlo.
Ľudové tradície
V Rusku sa každý veľký sviatok slávil so zvláštnou slávnosťou a medzi ľuďmi sa rodili zvláštne tradície a rituály.Na predvečer Zjavenia Panny Márie bolo zvyčajné zbierať sneh zo stohy: ženy bielené plátno pre nich a dievčatá sa umývali kvôli kráse.Do studní sa vrhol aj krstný sneh, takže voda v nich nikdy nevyschla.Umývali sa rozmrznutým snehom v kúpeľoch, aby ich zdravie bolo dobré a ich krása nikdy neopustila ich tváre.
Krstnému snehu sa okrem toho pripisuje osobitná liečivá sila.Preto sa tiež zbieral na liečenie rôznych ochorení.Táto tradícia sa zachovala dodnes, namiesto snehu sa používa iba obyčajná sprcha.
Aby splnili svoje želania, krstili krstnú vodicu do misy a sledovali, či sa v noci vzbudí.Ak si všimli pohyb vody v miske, narazili na dvor a pozreli sa na oblohu.Verilo sa, že túžba vznesená po tomto sa určite splní.
Upozornenie!Všeobecne sa verí, že v noci z 18. na 19. januára sa nebo otvorí a splní sa každé prianie.
Na Eva Zjevenia dôkladne dom vyčistili, pričom osobitnú pozornosť venovali rohom a odľahlým miestam.Verilo sa, že sa tu skrýva nečistá sila, ktorá musí byť z domu vylúčená posypaním svätej vody modlitbami.
Po východe slnka sa hviezdy posadili k stolu, ktorý pozostával z nepárneho počtu chudých jedál.Pani kladú na stôl rôzne jedlá: kutya (sladká), uzvar, palacinky, koláče.Pôstny stôl nebol kompletný bez kaší so zeleninovými šalátmi.
Upozornenie!Kutya pre Eva Zjevenia bola pripravená bez pridania masla a tvarohu, preto sa volala „hladná“ alebo „svokra“.
Vianoce sa skončili túto noc, takže dievčatá využili poslednú šancu svätého veštenia na zúžené a iné zaujímavé otázky pre všetkých.Cirkev s takýmito aktivitami nesúhlasí, ale ľudia verili, že zlo v týchto svätých dňoch nemôže spôsobiť veľa škody.
Na účely vyhostenia zlých duchov namaľovali krížom kriedou dvere, žalúzie a iné miesta.Verilo sa, že zlo sa v dome neobjavilo až do budúceho vianočného obdobia.
Sneženie, vánica alebo fúkaný sneh na Epiphany Eve sľúbili bohatú úrodu.Ak bolo málo snehu, potom rok sľúbil, že bude chudobný na bobule a huby.
Zákazy na Štedrý deň:
- pranie bielizne;
- prísahy a zúčtovanie;
- vziať alebo dať niečo z domu;
- požičiavať peniaze;
- piť alkohol a prejedať sa.
Sny v noci Epiphany sa považujú za prorocké, preto by ste sa mali po prebudení pokúsiť spomenúť si na to, čo ste videli.Aby sa zabránilo prebudeniu spánku, človek nemôže zabaliť hlavu do svojich rúk.
Obrad splnenia želania o krstnom vianočnom večere 2020
Pred spaním sa modlite k Pánu, prečítajte si modlitby, aby sa splnil sen.Potom napíšte na svoje kúsky papiera svoje drahocenné túžby, jedno prianie na každý kúsok papiera.Zložte listy do skúmavky a vložte ich pod vankúš.
Ráno, po prebudení, vyberte jeden z letákov spod vankúša.Aká túžba bola zaznamenaná, sa splní do jedného roka.všakčlovek si nemôže robiť úmyselne nesplnené túžby, za to môže byť odsúdený zhora.
Po splnení vášho želania nezabudnite poďakovať Bohu za milosrdenstvo.Choďte do kostola, zapaľujte sviečky podľa svojich obľúbených ikon a objednajte si službu vďakyvzdania.