Hlavné tradície a zvyky ruskej ľudovej svadby - svadba, výkupné, dohazování

Novomanželia sa často chcú oženiť, pričom dodržiavajú všetky tradície ruskej svadby.Niektoré sú zamerané na triumf šokovania na úkor jasných, farebných a vzrušujúcich rituálov, iné sa zosobášia, dodržiavajú ľudové zvyky, s hlbokým porozumením ich významu a podstaty.V obidvoch prípadoch bude užitočné oboznámiť sa s rituálmi a pokynmi, ktoré ľudia udržiavali po celé storočia, aby mohli viesť úspešné manželstvo v zvolenom štýle.

)Tradičná tvorba zápasov

Rovnako ako v iných štátoch sa od staroveku v Rusku malo rozhodovať o vyslaní nevestincov.Na dohadovanie sa vybral určitý dátum, kedy boli príbuzní budúceho manžela alebo vybraného dohadovača poslaní na návštevu k nej a jej rodičom.

Túto úlohu často hrali priatelia, rodičia, strýci alebo krstní rodičia budúceho manžela.V deň zápasu sa konala oslava so spoliehaním sa na prechádzky - vtipy, tance a piesne, vety.Pripravený na to vopred, ako je predpísané zvyky a tradície.

Je potrebné poznamenať, že často sa rodičia novomanželia už vopred dohodli na všetkom, takže mladí ľudia nemali na výber.Činnosti, ktoré mali novomanželia robiť v deň zápasu, sa v jednotlivých provinciách líšili.Keby bolo niekde potrebné pretrepať klapku z pece, potom na iných miestachpovažovalo sa za dostatočné, aby sa nachádzalo pod ikonou Matky Božej a pod hlavným lúčom stropu.

Existuje niekoľko tipov, ako správne viesť zápas:

  • Rodičia nevesty majú návrh zamietnuť, úlohou sprostredkovateľov je presvedčiť ich, aby súhlasili.
  • Streda a piatok sa považujú za dni, ktoré nie sú vhodné na vytváranie zápasov.
  • S cieľom chrániť novomanželov pred zlým okom a oženením sa súdne konanie viedlo večer aj v noci.
  • Po stretnutí v dome nevesty boli všetky priľnavosti a poker ženy zviazané konopnými lanami.

Bochník a požehnanie

Požehnanie novomanželov bochníkom pomohlo priniesť šťastie, bohatstvo a radosť mladej rodine.Pečenie zdobené bizarnými vzormi bolo pripravené špeciálne pre obrad.Hlavný model bol považovaný za vetvu kalina, ktorá symbolizuje lásku.

Cesto pre budúci bochník sa malo miesiť vydatá žena, ktorá porodila mnoho zdravých detí a bola šťastná v manželstve.Takto poskytla budúcim manželom časť svojho šťastia.Ďalším dôležitým bodom - pred prípravou cesta musela žena umyť ruky a tvár, obliecť si šál a dýku a počas hnetenia cesta - modliť sa.

Manželský a šťastný muž, ktorý mal v tom čase tiež čítať modlitby, vložil do rúry aj blank.Čím viac sa pečený bochník ukázal, tým radostnejší a bohatší život musel budúci pár žiť.

Ako predpisujú zvyky a tradície, na slávnostné stretnutie novomanželov rodičia ženíchavytiahli bochník na vzorovanej vyšívanej uteráku a zablahoželali manželom, zatiaľ čo najrešpektovanejší alebo najstarší člen klanu predniesol prejav.

S cieľom zvoliť si budúcu hlavu rodiny si pár vzal bochník a každý z nich trochu odrezal kúsok.Čí kus sa ukázal byť viac - to sa malo stať hlavnou vecou.Potom sa koláč rozrezal a priniesol hosťom dieťa.

Svadobný vlak

Toto sa týka výletu novomanželov do kostola na svadobný obrad.Všetko sa začalo tým, že pred východom slnka sa zhromaždili ľudia v dome ženícha, ktorí sa mali zúčastniť vlaku.Medzi nimi bola aj žena, ktorá pečila bochník, priateľov, hrdinov, najlepšieho muža, príbuzných a strýkov.

Každá prítomná osoba dostala svoju vlastnú úlohu, ktorú musel hrať.Aby sa zabezpečila plodnosť nevesty a materiálna pohoda budúcej rodiny, žena, ktorá pečie bochník, osprchovala vlak (sane alebo vozeň) obilím.

Zvyšok ľudí - najlepší muž, priatelia a chlapci, sprevádzal ženícha na miesto určenia.Sprevádzali to vrúcne vtipy a nejednoznačné rady, tance a vtipné piesne.Rodičia ženícha sa nezúčastnili vlaku a nechodili do kostola, pretože v tom čase pripravovali hostinu na stretnutie s hosťami po svadbe.

Ako predpisujú tradície ruskej svadby, vlak postupoval pre nevestu a jeho hlava bola hlavným priateľom.Dedinčania robili, čo bolo v ich silách, aby mu bránili a bránili im v prejazde.Brány boli pred ním zamknuté, vozovky alebo iné prekážky vyvalené na cestu.títoobyvatelia odstránili prekážky za nominálny poplatok - pár koláče alebo šálku vína, potom sa vlak pohyboval ďalej.

Ťažkosti nekončili ani v švaginovom dome - čakali na ženícha uzamknutú bránu alebo skrytého miláčika, ktorý musel byť nájdený alebo vykúpený od svojho staršieho brata.

Tradície svadby

Sviatostnú sviatosť stále držia mnohé manželské páry, ale za starých čias bol tento rituál povinný a nevyhnutný.S tým novomanželia kombinujú svoje manželstvo s Bohom a preberajú zaň zodpovednosť.

Ak sa následne rozhodnú rozptýliť, považuje sa to za vážny hriech.Preto sa dnes oplatí zodpovedne pristupovať k výberu partnera, a ak nie je isté, že láska bude žiť mnoho rokov, potom sa nezosobášite.

Svadba pri ruskej ľudovej svadbe sa v minulom storočí považovala za povinnú.Novomanželia dlho vyzdvihovali oblečenie a chrám, v ktorom by sa mala konať sviatosť.

Rushnik

Jednou z hlavných tradícií ruskej svadby je vyšívanie nevesty rushnykom.Je súčasťou vena, ktoré jej bolo dané.Po svadobnom obrade rushnyk zostal navždy v dome manželov.

Uteráky sa používali pri svadobnom obrade a mali byť dve - na jednej stál nevesta a ženích a druhý si priviazal ruky.Dnes sa na ňom podáva mladý chlieb a soľ.Podľa zvykov má nevesta vyšívať nielen rushnyk, ale aj košeľu pre ženícha.