Ikona Matky Bože Trojručné: význam toho, čo pomáha, modlitby

Keď moja teta utrpela ťažkú ​​zlomeninu mojej ruky a omietky, často som prišiel do jej domu, aby som ju navštívil.Nielen hovorte, ale pomáhajte aj s varením, umývaním riadu, zavesením bielizne a žehlením.Raz som na nočnom stole uvidel úžasnú ikonu Panny Márie.

Držala dieťa jednou rukou, druhou rukou ju položila do srdca a treťou ... Mala tretiu ruku!Ihneď som sa začal pýtať, aký je to obraz.A ukázalo sa ...

História vzhľadu ikony

V 8. storočí nášho letopočtu, keď sa prenasledovanie kresťanov už dávno zastavilo, svet zaplavilo nové vzrušenie: ikonoklasma.Tretí cisár Lev Lev začal naliehať na ľudí, aby zničili ikony a nie ich kreslili, modliac sa iba k Pánovi, ktorý existuje v nebi.Spolu s tvárami svätých boli zničené aj ďalšie kresťanské relikvie: sochy, mozaiky, dokonca oltáre.

Jeden z byzantských dvoranov, John Damašek, otvorene proti cisárovi, napísal pojednávania, a to vo všetkých smeroch, ktoré vysvetľujú dôležitosť ikon.Vládcovi sa to samozrejme nepáčilo a zorganizoval falšovanie, konkrétne list, ktorý vystavil Johna ako štátneho zradcu.

Byzantský kráľ, pred súdomkoho mudrc pracoval, uveril falšovaniu a nariadil potrestať Johna odrezaním rúk.

Spravodliví, ktorí trpeli bolesťou, sa modlila k Panne Márii.Raz v noci k nemu prišla a sľúbila, že sa uzdraví.A skutočne, ruka sa rozrástla!A len veľká jazva zostala na kefke ako dôkaz strašnej rany, ktorú utrpel John.

Vďačne nariadil kópiu svojej striebornej ruky, potom ju dal na ikonu v kostole a chcel ukázať, že jeho ruka skutočne patrí nebeskej kráľovnej.

Mimochodom!Relikvie sv. Jána sa nachádzajú nielen v Grécku a Benátkach, ale aj v Petrohrade (Novodevičí kláštor, Kazaňský kostol):

Ľudové legendy spojené s touto ikonou

Nie všetci pravoslávni vedeli o Jánovi Damašku, ale mnohí videli v kostoloch ikonu, na ktorej Panna Mária maľovala tri ruky (omylom boli všetky tri ruky maľované rovnakým spôsobom av rovnakom oblečení, takže všetky tri bolinaivní ľudia pripisovaní Panne).

A toto sú príbehy ľudí.

 1. Nejako, keď Ježiš Kristus bol ešte dieťaťom, lupiči prenasledovali jeho matku.Vbehla do rieky, aby unikla plávaním.Ale bolo ťažké plávať a udržiavať dieťa.Panna Mária preto požiadala Ježiša, aby jej dal ďalšiu ruku, kvôli lepšiemu.A tak sa to stalo.
 2. Hodegetria maľoval jeden maliar ikon.Keď bola ikona takmer hotová, pristúpil k nej a zrazu videl, že na obrázku sú tri ruky.Ako sa mohol mýliť?Umelec okamžite vymazal tretiu ruku, ale ďalšiudeň, kedy sa znova objavila.Muž to znova načrtol, ale vo sne k nemu prišla Panna a prikázala mu, aby sa už nedotýkala ikony - hovoria, že by to malo vyzerať presne takto.Umelec samozrejme poslúchol.

O čom nám hovorí: čo znamená

Malý Ježiš požehnáva každého, kto sa pozerá na ikonu, a jeho matka ukazuje na svojho Syna, čím to objasňujekoho by sme mali hľadať a koho požiadať o pomoc.

​​

Tiež sa verí, že tri ruky znamenajú: Panna potrebuje dve ruky na podporu Syna a tretia - na pomoc všetkým, ktorí trpia.

Podľa štýlu písania ide o hodegetriu (sprievodcu, pretože Panna Mária ukazuje na Krista ako na pravú cestu každého kresťana).

Dni oslavy tejto ikony

 • 28. júna (alebo 11. júla).
 • 12. júl (alebo 25).

Kde je zoznam tých najuznávanejších

V našej krajine je veľa zoznamov tejto ikony, v ortodoxii je veľmi populárny.Na jej počesť je postavený dokonca aj kláštor.Najuzdravejší obraz je však rozpoznaný a môžete ho navštíviť v dvoch mestách:

 • Moskva (kláštor sv. Daniela).Tu je skutočne starodávny zoznam zo 17. storočia, známy pre uzdravenie majstra, ktorý ikonu obnovil.Tento muž mal problémy s očami, ale veril, že svätyne pomôže - a začal dobre vidieť.
 • Jekaterinburg (slávny Chrám krvi).

nežijete v Rusku?Potom ste možno z Ukrajiny?Navštívte kláštor Najsvätejšej Trojice v Kyjeve.Nachádza sa tuTrojramenný, ktorý v 19. storočí zastavil epidémiu týfusu v meste.

Najstaršia kópia je v bulharskom kláštore Troyan.Bratstvo to považuje za svojho ochrancu a strážia kláštor stovky rokov.

Čo požadujú, keď sa na ne vzťahujú

 • Prirodzene je to predovšetkým zdravie.Najmä trojruční modlia sa ľudia, ktorých choroba je spojená s rukami.
 • Modlia sa tiež za zdravie očí a dobrý zrak.
 • A skutočne, všetky modlitby za jej zdravie, jej príbuzných sú ponúkané a pomáha mnohým.
 • Remeselníci považujú svoju patronku za Pannu Máriu troch rúk.
 • Je tiež ochrancom zlého urážky na cti.Ak je niekto urážlivý, žiada Theotokos, aby pomohol odhaliť pravdu.
 • Žiadajú ich o ochranu pred nepriateľmi a nepriateľmi, ako aj pred nečistými myšlienkami „priateľov“.
 • Mnoho ľudí sa obracia na túto ikonu, ak majú pocit, že niečo ohrozuje ich rodinný pokoj alebo domov.
 • Nakoniec žiadajú zvýšenie blahobytu rodiny.A nie zbytočne, pretože po uzdravení Jána z Damašku byzantský vládca veril, že mu mudrec nemôže dovoliť ublížiť, odpustil mu, znova ho priblížil a osprchoval všetkými druhmi darov.

Ako sa modliť

Samozrejme, ak existuje konkrétna žiadosť (niečo bolí, niekto sa pripravuje naoperácie, je v hre dobré meno niekoho), ľudia sa obracajú vlastnými slovami.

Existujú však určité modlitby vytvorené špeciálne pre túto ikonu.

Znie takto:

Viac o živote a diele Johna Damaskina(dôraz na posledné „a“), svätého, o ktorom, bohužiaľ, väčšina našich pravoslávnych ľudí nevie takmer nič, sa môžete dozvedieť z takéhoto prednáškového videa: