Ikona Matky Božej „Don“: modlitba, história, významy, kde to pomáha

Jedna z mojich priateľiek bola veľmi chorá.Bola veľmi odradená a príbuzní ani priatelia sa k nej nemohli vrátiť ani po kvapkách svojho bývalého optimizmu.Ale zrazu sme sa stretli - a oni ju nahradili: v jej očiach bolo opäť trochu svetla, na tvári úsmev.„Choroba ustupuje?“ Spýtala som sa s radosťou.

„Nie, ale určite ustúpim, pretože teraz mám silného obrancu,“ odpovedal priateľ pokojne.Ukázalo sa, že rovnako ako mnohí vo svojom postavení začala chodiť do kostola a otec jej radil silnú ikonu.

Každý deň sa pred ňou modlila priateľka a jej duša sa postupne začala očisťovať od strachu, zúfalstva a iných zlých myšlienok.Mimochodom, v priebehu času dievča zvíťazilo aj nad touto chorobou.

Prečo ikonatak slávny v našej krajine

Práve v tom čase sa uklonila táto ikona Dmitrij Donskoy - a zvíťazil v bitke pri Kulikove, pričom začal vynášať mongolské jarmo z ruských krajín.

Ale aj táto starodávna ikona sa považuje za zázračnú.Aj mnohé z jeho zoznamov pomáhajú stovkám ľudí, ktorí sa nachádzajú v ťažkých životných situáciách.

Je pozoruhodné, že ikona je dvojitá: na jednej strane je Panna a dieťa napísané technikou „nežnosti“, na druhej strane - ikona NanebovzatiaZ blahoslavenej Panny Márie.Môžeme povedať, že taká kvintesencia radosti a smútku na jednom obrázku.

História vzniku tejto svätej tváre

 • Presné miesto a rok písania ikony nie je známe, historici náboženstva však veria v jej autorstvo.Don Matku Božiu napísali Theophanes Gréci, pravdepodobne v Moskve.Aj keď na nej nie je žiadny podpis, maliari ikon toho času radšej zostali neznámy.
 • Ikona získala slávu v roku 1380.Dmitrij Donskoy ju vzal do bitky pri Kulikove.A nielen v batožine - nesú ikonu priamo na bojisku a pripájajú ju k dlhému stĺpu.Mnohí stále veria, že to bolo požehnanie zhora, ktoré pomohlo princovi poraziť mongolské jarmo.V skutočnosti Mongoli chceli nielen vyberať hold ľudu, ale začali ničiť cirkvi násilím, ktorý prenášal ľudí na ich vieru!

 • Ikona víťaza bola prinesená do Kolomny, kde našla domov v novom kostole Nanebovzatia Panny Márie, postavenom na počesť veľkého víťazstva.Tam sa stretla s pútnikmi takmer 200 rokov.
 • Ikona dostala svoje súčasné meno za čias Ivana Hrozného.Práve pred ňou sa princ modlil, pokračoval v kampani na Kazaň - a vzal toto mesto.Potom bola ikona prevedená do Kremľa, do katedrály Zvestovania.A tak, aby obyvatelia Kolomny neľutovali obraz, ktorý ich opustil, dostali naraz dva zoznamy ikon.
 • Ikonu na svojich kampaniach vzali aj nasledujúci vládcovia.Princ Golitsyn sa modlil najmä don Božej Matke Božej, ktorá sa zišla s kampaňou na Azove.Ikona sa stala každým rokom slávnejšou.Vytvorila skutočne kráľovskéhovzácny plat.A v deň víťazstva na Kulikove ju slávnostne sprevádzali po meste.
 • Boris Godunov bol požehnaný, aby vládol práve prostredníctvom Matky Božej.
 • Keď Napoleon vzal Moskvu, ikona nebola ukradnutá alebo spálená, vyplienili sa iba vzácne rúcho.
 • Prežila aj v revolučnej peci z roku 1917: pracovníci Štátneho múzea si vzali obraz pod „krídlo“ ako historickú pamiatku.A v roku 1930 bola premiestnená do Tretiakovskej galérie, kde v našich dňoch visí.

 • Od roku 1994 bola starostlivo zrekonštruovaná ikona opäť privedená na procesie do kláštora Donskoy.Je pravda, že to už nerobia tak, ako to bolo počas „mladosti“ ikony - namiesto dlhej šachty sa používa kapsula odolná proti vlhkosti.Vedci tiež venujú veľkú pozornosť ochrane svätého obrazu a jeho prenosu.Ale stále ide k ľuďom, ako by malo byť.

Theophanes Grék - kto je

Toto je maliar ikon a majster maľby freskami.Žil približne od 1340 do 1410 (približne).Súčasne sa nazýva byzantským a ruským majstrom, keďže sa narodil a začal svoju činnosť v Byzancii, po ktorej prišiel do ruských krajín (kde kvôli svojmu pôvodu dostal prezývku).

Najprv sa Theophanes usadil v Novgorode, kde maľoval kostoly a učil miestnych majstrov byzantskej techniky.Niektoré z týchto fresiek prežili dodnes.

Potom pravdepodobne pracoval v Serpukhove a Kolomne.

Neskôr sa maliar ikon presunul do Moskvy.Tu nielenže pracovaldekorácie chrámov, ale aj maľovaných súkromných domov a tiež maľovaných ikon.

Za miesto úmrtia maliara ikon sa považuje Rusko.

Viac informácií o práci tohto umelca sa dozviete z tohto informatívneho filmu o umení:

V ktorý deň si tento obrázok ctia

V našej krajine je jedendeň, keď sa táto ikona oslavuje vo všetkých kostoloch: 1. september (19. augusta podľa starého štýlu).

Na porovnanie: víťazstvo Kulikov bolo vyhraté 8. septembra.

Za čo sa modlí don Matka Božia

 • Vojaci, ktorí chodia do boja, ako aj ich príbuzní, prosí Matku Božiu, aby jej často padali.chrániť život a zdravie svojich synov, vnúčat, synovcov, manželov a bratov.V modlitbách si pamätajú aj na víťazstvo, aj keď samozrejme žiadajú mier.
 • Ale ani v čase mieru nie je počet tých, ktorí o to požiadajú, ochudobnený, pretože sa od Matky Božej žiada ochrana pred nepriateľmi.
 • Mnohí sa tiež domnievajú, že môže poskytnúť vnútornú silu a silu vo chvíľach smútku, keď sa zdá, že nie je kam čakať na pomoc (koniec koncov, všetci máme ochranu, nebeskú, na ktorú si jednoducho musíme pamätať).
 • Táto ikona sa tiež považuje za ochrancu zranených a chorých.A bez ohľadu na stupeň alebo závažnosť rany alebo choroby.
 • Nie každý tiež vie, ale je dobré požiadať túto ikonu o požehnanie ľuďom, ktorých životy začínajú nové kolo: uchádzači, zamestnanci, ktorí prvýkrát získali prácu, novomanželia atď.Môžete tiež požiadať o pomoc, ak čelíte zložitej voľbe a neviete, kam ísť.

Ako sa správne modliť

Nie je potrebné čítať osobitnú modlitbu - najmä preto, že len málokto pozná jej text.Raz v kostole do svätyne sa obráťte na to jednoduchými oduševnenými slovami plnými úprimnej viery a Božia Matka určite počuje a pomôže.

Ak sa však modlíš doma, môžeš si prečítať špeciálnu modlitbu vytvorenú na oslovenie Matky Božej donovskej:

Nakoniec tradične ponúkame pohľad na túto relikviu očami.deti.Toto video je karikatúra.Zvláštnosťou je, že nie je vytvorený iba pre deti, ale režiséri a animátori tohto videa sú tiež deťmi.Ale ako inšpirovaný a jasný je všetko nakreslené a povedané!