Ikona Matky Božej „Iverskaja“: modlitba, história, významy, kde to pomáha

Dlho som sa modlil k Pánovi za nové obydlie, v ktorom by bolo veľa priestoru pre všetky deti.A nakoniec - dlho očakávaný krok!Ale dom sa ukázal ako byt s viacerými bytmi a ja som začal chodiť na dvoch poschodiach naraz - moji krajania bývali v jednom z bytov, bývalí kolegovia - v druhom (všetko rovnaké, čo je zem okolo!), A potom ...

Dvere nášho bytu sa zastavili!Po celú dobu, keď hostia boli na návšteve, som ja, introvert od prírody, som veľmi depresívny - a výchova mi nedovolila, aby som im ukázal pri dverách.

Preto som požiadal kňaza, aby mi povedal, či je možné zavesiť na dvere nejakú ikonu, aby sa v dome objavil nebeský ochranca pred nechcenými návštevníkmi.Tak som sa stretol s Iveronskou Matkou Božou.

História tohtoikony

Ikona Iveron má veľa mien, z ktorých niektoré sú populárne: brankár, brankár, Portaitissa (ten istý brankár, preložený z gréčtiny).

Ikona získala svoje hlavné meno vďaka svätému kláštoru, v ktorom sa nachádza: je to kláštor Athos Iversky.

História tejto ikony sa dá načrtnúť v niekoľkých míľnikoch:

 • Obrázok je veľmi starý.Verí sa, že to apoštol sám Lukáš napísal, keď bola Ježišova matka nažive.

 • V 9. storočí bol vydaný dekrét o zničení všetkých ikon.Tento osud ohrozoval najstarší obraz Matky Božej, vdove žijúcej v blízkosti Nicaea sa jej však podarilo skryť jej dom.Pravda, nebolo to tajomstvo a čoskoro vojaci stáli pri dverách.Pokúsili sa vyfotiť.Jeden z nich dokonca narazil na ikonu kopijou a zasiahol Pannu tvár.Z prepichnutej oblasti začala kvapať krv.
 • Vdova chytila ​​zranenú tvár a bežala k moru.Pochopila, že aj keď ju títo vojaci prepustili (zázrak, ktorý sa stal s ikonou, ich presvedčil, že svätyne nie je možné zničiť), zneužitie obrazu bolo otázkou času.Keď nevedela, čo má robiť, hodila ikonu do vĺn a dala ju podľa vôle Pána - a odplávala.Nikto o nej nepočul asi 200 rokov.

 • Mnísi z iverskeho gruzínskeho kláštora nejako videli stĺp ohňa.V hornej časti tejto ikony bola viditeľná.Poznali ju, pretože bývalý opát kláštora (syn tej istej vdovy) opísal súčasne ikonu samotnú aj ranu na rane Matky Božej.Obraz plával v mori, ale mnísi ho nemohli získať.A až potom, keď po dlhých modlitbách prišla Božia Matka k jednému bratovi vo sne a nechala si vziať ikonu, mohli ju získať.
 • Bratia sa modlili vďaka Bohu za zjavenie svätého obrazu a priviedli ho do chrámu.Ale keď sa ráno zobudili, boli prekvapení: ikona visela nad vchodom!Kto ju tam premiestnil, to nikto nevedel.Mnísi sa obávajú, že slnko a dážď zničia svätyňu, a opäť ju skryli ... A vrátila sa na svoje miesto.
 • Jeden z mníchov, Gabriel Svätý horolezec, prišiel vo snesamotná kráľovná nebies, ktorá povedala, že ikonu už neodstránia: jej miesto je hneď nad bránou, pretože obraz by mal chrániť vchod do kláštora.

 • Obyvatelia iberského kláštora neposlúchli Pannu a ikona je stále na tom istom mieste, ktoré si vybrala pre seba.I keď samozrejme ikonu nenechali visieť, postavili špeciálny kostol, kde umiestnili svätyňu.Nikdy nebola odtiaľto odtiahnutá: mnísi veria, že obraz opustí horu iba pred Druhým príchodom Krista.

Dátumy úcty k ikonám

Cti si ich ctia pravoslávni aj katolíci.

Spievali sme v našich kostoloch:

 • 25. februára (alebo, ak je v starom štýle, 12. februára).
 • Utorok jasného týždňa (ide o sviatok Veľkej noci, ktorý sa oslavuje v apríli).
 • , 26. októbra
 • .

Zázraky, ktoré odhalila iberská tvár Matky Božej

 • Na mieste, kde mnísi prvýkrát zavesili ikonu, naplnil prameň vody, čistý a sladký.Stále existuje.Vstup do prameňa vyzerá takto:

 • Keď Peršania ohrozovali kláštor, obliehali ho z mora.Mnísi začali požiadať o pomoc ikonu - v ten istý deň padli všetky lode útočníkov prudká búrka a kláštor bol zachránený.
 • Kedysi klopal na kláštor muž, ktorý chcel stráviť noc.Ale rok bol hladný, bratia nemali dosť pre seba a vrátnik požiadal pútnika, aby zaplatil za prenocovanie.Nemohol a oni ho nevpustili.Po takejto chamtivosti sa všetky výrobky v kláštore zhoršili.Chudák na cestesa stretol so ženou (bola to Panna Mária 61), ktorá mu dala mincu.Vrátil sa do kláštora, aby zaplatil a strávil noc.Mnísi si teda uvedomili, že sa na nich rozhnevali ich príhovorníci a do dnešného dňa nebol nikto účtovaný za noc.
 • Pred ikonou vždy visí ikona.Keď sa začne húpať bez dôvodu, svätí bratia vedia: čoskoro sa vo svete stane šok alebo veľká katastrofa.A pred začiatkom prvej svetovej vojny sa zmenila dokonca aj tvár Ježiša na ikone: bola detinsky jemná a nahnevaná.

Iversko-havajská ikona:

Jeden zo zoznamov Iveronovho obrazu Panny sa stal kultom medzi pravoslávnymi kresťanmi v Spojených štátoch.Objavil sa mu v roku 2007, odvtedy neustále prechádza cirkvami, kde sa ľudia môžu dotknúť tohto Pánovho darovania myrhy.

A ikona Montreal myrha streamingu bola tiež považovaná za zázračnú.Tento zoznam bol vytvorený na vrchu Athos v roku 1981 a už 15 rokov sa šíri myrha.Dozviete sa viac o tomto cudzom, ale stále takmer ruskom pravoslávnom zázraku, z tohto videa:

Prečo Iverskaja Matka Božia pomáha

 • Neurobilo sa to tak, že sa volalaBrankár: Ikona môže chrániť dom pred neželanými návštevami.Pred ňou sa tiež modlia za ochranu domu pred zlodejmi, ohňom, povodňou.Pomáha tiež brániť pred nepriateľmi.
 • Pomohla mnohým chrániť sa alebo sa zotaviť zo svojej choroby.Okrem toho máme na mysli telesné aj duševné choroby.
 • Ľudia v dedinách požiadajú túto ikonu, aby im dali dobrú úrodu.
 • Pomôže osvietiť človeka, ktorý sa vydal na nesprávnu cestu.
 • Nakoniec,Panna Mária je požiadaná o útechu v úzkosti a smútku.A je správne žiadať nielen seba, ale aj milovaných.Za zmienku stojí aj slovo pre zdravie nepriateľov.

Ako sa modliť za túto ikonu

Tu je špeciálna modlitba za pomoc, ktorá sa v ťažkých časoch číta pred ikonou:

[[PDN 79]

Mnoho našich súčasníkov je inšpirovaných touto ikonou tak, že o nej skladajú básne.Úprimne a krásne sa ukazuje:

Kam umiestniť takúto ikonu v dome

Najčastejšie je umiestnená buď nad prednými dverami, alebooproti vchodu, aby sa Panna pozrela do očí každého, kto vošiel.

Po zavesení ikony samozrejme musíte o tom povedať domácnosti a tiež deťom.Aby ste deťom pomohli lepšie pomôcť podstate svätyne, môžete im ukázať iba taký karikatúra, ktorá bola vypracovaná konkrétne o Iveronovej Matke Božej.

Pravdepodobne nie je pre materské školy, ale pre školákov, pretože nastoľuje veľa tém pre dospelých - povedzme, tému osobnej voľby.V každom prípade to sledujte s deťmi, pretože budú mať veľa otázok, na ktoré vy dospelí už viete odpovede: