Ikona Matky Božej „Pochaevskaja“: história, významy, čo pomáha a ako sa modlí

Otec môjho priateľa prišiel z púte (áno, muži tiež jazdia na takýchto výletoch) a priniesol nám všetkým cirkevné „suveníry“ - vreckovky s vyšívanou stopou.Povedal, že bol v Pochaeve a bolo to jednoducho úžasné - ľahké, čisté, nepopsateľný pocit svätosti.Osobne som mu uveril.

A keď ich poslali na pracovnú cestu do Ternopilu v práci, prosila šéfa a požiadala o deň v Pochaeve.Prešla okolo Lavry, vložila sviečku do miestnej katedrály a samozrejme sa uklonila miestnej svätyni - ikone.Stojí za to nielen tu o nej hovoriť, ale tiež ísť a vidieť všetko osobne!

Ako vyzerá táto ikona?

V katedrále vyzerá pôvodná ikona takto:

V zoznamoch (kópie a verzie napísané inými maliarmi ikon v rôznych časoch a na rôznych miestach).rôznymi spôsobmi.Napríklad takto:

Každá slávna ikona Panny nie je ako ostatné.Charakteristické črty tohto obrázku:

 • Matka naklonila hlavu k svojmu synovi.
 • Márie a malého Ježiša sa dotýkajú tváre(to zdôrazňuje lásku, ktorá panuje medzi nimi).
 • Ježiš objal ľavou rukou Máriu za krk.
 • Matka drží pravou rukou obvodovú dosku, do ktorej ovinie dieťa.
 • Na ikone sa nachádzajú aj tieto ikony: Stefan (prvý mučeník, ktorý zomrel za vieru), mučeník Mina, svätí mučeníci Katarína, Irina, Paraskeva,Svätý Abramius, ako aj svätý prorok Ilya.V zoznamoch ikon nemusia byť tieto tváre k dispozícii.

V katedrále je táto ikona v zlatom rúchu a vyzerá veľmi majestátne.

Pamätné dni ikony:

 • 5. augusta (podľa starého štýlu 23. júla).V tento deň bol pochaevský kláštor oslobodený od Turkov modlitbou pred týmto obrazom.Na sviatok v Lavre sa koná slávnostný sprievod.
 • ​​
 • 21. septembra (alebo 8. septembra).V tento deň bola ikona presunutá na Pochaevskú horu.

Význam ikony

V prvom rade ikona nesie lásku sama o sebe.Ale ak sa pozriete pozorne, tvár Syna je pokojná a na Matku smutnú.Ona akoby chcela niečo požiadať.Toto je obraz príhovoru pre ľudí, ktorí sa obracajú k Panne.

Ikony zobrazujú v popredí stopu potlačenú v zemi.To je tiež svätyňa.Bola to taká známka, že Matka Božia odišla po sebe, ktorá sa mníchom v jednom okamihu zjavila (tento prípad budem rozoberať ďalej).Rovnaká stopa v kláštore je vyšívaná na samostatných servítkách a pútnici ich berú so sebou.

Za čo sa za ňu modlia?

 • V prvom rade o zdraví, vlastných alebo príbuzných (predovšetkým o deťoch a vnúčatách).
 • O uzdravení duše, teda o vyslobodeníz nekresťanských myšlienok.Ikona pomáha nájsť správny smer v živote, posilňuje vieru.
 • Pokiaľ ide o mier v domácnosti, vyslobodenie zo všetkých nešťastí.
 • Niektorí farníci požiadajú príhovorníka, aby chránil svoj dom pred votrelcami vrátane zlodejov a zlodejov (keďže Matka Božia kedysi chránila Pochaev pred vpádom Turkov).

Existujú nejaké špeciálne modlitby, ktoré sa čítajú pred ňou?

Väčšina farníkov sa so žiadosťou obracia na svätyňu.Ale samozrejme, existuje špeciálna modlitba.Môžete si ho prečítať doma aj v chráme Božom.Znie to takto:

A existujú aj také modlitby:

Ako sa objavila v kláštore, s akým zázrakom je spojená?

V roku 1559 šiel Neophytos, grécka metropola, do jedného z Volynských miest.Po ceste sa zastavil v rodine Goyskysovcov.A tak sa mu páčilo vrelé privítanie, ktoré dal pani domu svoju šťastnú ikonu, s ktorou sa nikdy predtým nerozlúčil.

Posudzujúc česť, ktorú získala, Anna Goiskaya umiestnila do rodinnej kaplnky ikonu.Tam sa prepadla dlhú dobu, asi 30 rokov.Občas tvár prekvapivo žiarila.V roku 1597 sa stal zázrak:slepí od narodenia Filip Kozinsky, brat milenky, sa často modlil blízko svojho zdravotného stavu - a dostal svoj zrak .Po takom zázraku (nielen v tejto rodine, pretože ikona uzdravila aj ostatných členov domácnosti), šľachtici preniesli nádhernú ikonu do chrámu, aby k nej malo prístup viac ľudí.

Je zaujímavé, že ikona v Pochaeve netrvala dlho. Andrey Firle, ktorá po smrti zdedila panstvo Goiskoy, sa rozhodla vziať seba a svoju ikonu.Držal ju doma po dobu 20 rokov, ale nedochádzalo k žiadnym zázrakom - naopak, šľachtická žena sa zbláznila.

Ikona bola vrátená do kláštora - a nešťastná žena sa opäť stala zdravou.

V roku 1675 bol kláštor Pochaev obklopený Turkami.Mnísi sa začali modliť k príhovoru - a ona sa objavila nad kláštorom obklopeným anjelmi.Turci na nich začali strieľať - ale navzájom sa udreli.Nepriatelia porazení vlastnými šípmi museli ustúpiť.Kláštor bol zachránený.

Vznik Pochaevovej lávry

Och, a to je ešte starovekejší, ale o nič menej nádherný príbeh.

Na konci 9. storočia našli učeníci sv. Metoda horu na rieke Pochain.Jednoducho jej zavolali - Pochaevskaja.Zostali tu, aby žili.

V 13. storočí sem prišli dvaja mníchi z Kyjeva, ktorí utiekli z jarmaru Tatar-Mongol.Prenocovali cez noc. V noci sa mnísi prebudili zo svetla.Pred nimi horel stĺp ohňa, ale z toho nevyšlo teplo.Potom videli nebeskú kráľovnú s žezlom v ruke a v korunke.

Ráno v mieste, kde stála, videli mnísi stopu naplnenú čistou vodou(toto je odtlačok a je vyobrazený na ikonách)).

Zdroj je stále doplňovaný.Na túto vodu prichádzajú pútnici aj z veľmi vzdialených miest.Verí sa, že je dobré pacientov zalievať.

V súčasnosti je zdroj oplotený.Na vrchu je zabudovaná ochranná archa.

Liečiteľka a patrónka: komu tento pomoholúžasná ikona

V chráme sa hovorí, že ikona vykonala asi 500 zázrakov.Poviem vám o najpamätnejších prípadoch.

 • Jeden z mníchov, Lavra, bol zajatý Tatármi a chystal sa zabiť.Začal sa modliť k Panne Márii a predstavoval si presne tento obraz.A stalo sa prekvapujúce - okamžite sa presunul do bezpečnej Lavry k bratom.
 • V 17. storočí zomrel syn miestneho vlastníka pôdy.Chlapčenská babička pokľakla celú noc pred ikonou uzdravenia a požiadala ju, aby sa vrátila.A ráno otvoril oči!
 • V poslednej dobe ikona uzdravila hluchého chlapca, ktorý sa liečil v nemocnici.Ikona sa tam dostala a on začul počuť.

Ktoré zoznamy (kópie) tohto obrázka sa tiež považujú za zázračné?

 • Prvý zoznam možno vidieť v tom istom chráme.Na tejto ikone sa prvýkrát zobrazila stopa Panny Márie.S týmto obrázkom je mimochodom spojený aj úžasný príbeh: zachránil obyvateľov Kyjeva pred cholerou.
 • Zoznam kláštora sv. Jána Vedena (územie Tobolsk).Táto ikona tiež chránila mesto pred morom.
 • Zoznam kostola sv. Dmitrija Solunského (Moskva).
 • Zoznam kláštora Svätého Daniilu (nachádza sa v katedrále Trinity).
 • Zoznam kostola Petra a Pavla Lefortova.

Zaujíma vás ikona aj sväté miesto, v ktorom sa modlia?Ponúkam dlhé, ale zaujímavé video, ktoré vám umožní aspoň „teraz“ ísť do Pochaevovej lávry.Je v ruštine, takže pochopíte: