Ikona Panny Márie Radosti zo všetkých radostí

Chcel som kúpiť ikonu Božej Matky pre svoju dcéru v obchodoch s cirkvami.Bol som však prekvapený - s istotou viem, že sa môj vybraný obrázok volá „nežnosť“, ale v obchode sa to volalo inak „serafínska neha“, a potom povedali „radosť zo všetkých radostí“.

Bol som takmer naštvaný, hoci je to hriech (ako si môžem zameniť názvy ikon, najmä tých, ktoré ponúkate ľuďom?), Ale Boh si vymyslel myseľ - spýtal som sa.Počul som veľa zaujímavých vecí o tejto tvári s tromi menami.A samozrejme som si ho kúpil v dome - myslím, že to potrebujeme.

Prečo sa týmto spôsobom volá, aký príbeh s ňou súvisí

Bola vytvorená na konci 18. storočia, vymaľovaná olejom na plátne, základom bola tableta cypřiša.Ikonografi tvrdia, že ikonou jej štýlu písania je Ostrobramova Matka Božia.Avšak, „nežnosť“ nie je ozdobená západnými atribútmi (hviezdy okolo svätostánku, mesačný svit nižšie).

Zrazu visela v cele Serafimovho zo Sarova.Každý deň sa za ňu modlil a tomuto svätému vďačíme za hlavný názov ikony („Radosť zo všetkých radostí“).Lampa stále svietila pri ikone.Odtiaľ pomalý pomazal chorých, ktorí k nemu prišli olejom, a boli uzdravení.

Dokonca dal svoju dušu Bohupočas jednej z modlitieb v cele blízko tváre Panny Márie.Stalo sa to 2. januára 1833.Svätý je pochovaný na území diveevského kláštora.Po smrti mnícha sa kláštor nazýval Seraphim-Diveevsky.

Existuje veľa ikon zobrazujúcich klečiacich Seraphimovcov zo Sarova, ktorí sú otočení k tomuto obrázku.Napríklad:

Ďalšiu históriu obrazu možno povedať takto:

 • Po pohrebisku svätej tváre bola tvár Prisnodeva presunutá do diveevského kláštora.A to nielen preto, že ani počas svojho života svätý povedal sestrám, že im budú zverené starostlivosť o túto nebeskú Matku.Bol obesený v katedrále Trojice, ktorá sa nachádza na území kláštora.Natočené len pre sprievod.
 • Pred revolúciou bola ikona ozdobená bohatým platom, ktorý si objednal sám Nicholas Druhý.Povedzme, že halo lúčov rozptyľujúcich sa rôznymi smermi bolo vyrobené z perál a mnohých drahých kameňov.Zoznamy sa preslávili častým hojením ikony a mnohé sa stali známymi ako zázračné.Bohužiaľ, nie všetci z nich prežili dodnes, „vyhorení“ v tégliku ateistickej revolúcie.
 • Po revolúcii v roku 1927 bol kláštor zatvorený, arcibiskupa, biskupa a opata boli zatknuté.Matka predstavená Alexandra sa však dokázala uvoľniť.Po zhromaždení niektorých sestier a vecí otca Serafima (vrátane tejto ikony) odišli do Muromu.
 • Za sovietskej vlády bol svätý obraz niekoľkokrát prenášaný, aby sa zachoval.Najmä v Kratove (dedine na predmestí).A ukladanie obrazumníška a (následne) kňaz nezakázali veriacim priblížiť sa k nemu.Často si všimli, že uzdravuje chorých.
 • V roku 1991, keď pravoslávie opäť nadobudlo právoplatnosť, boli všetky osobné veci sv. Serafima prevedené z Moskvy na patriarchu (v tom čase Alexy II.).

Dnes je to jedna z najuznávanejších svätyní v našej krajine.Jeho originál je neustále v sídle patriarchy.Je pravda, že ju môžu vidieť aj veriaci.V sobotu, akathistka (5. týždeň Veľkého pôstu, prechádzajúci sviatok Svätej Panny Márie), je slávnostne privedená do katedrály Epiphany, kde ju možno uctievať.

Deň pamätníka tejto ikony

 • 10. augusta (starý štýl, 28. júla).

S touto tvárou Panny je spojený ďalší dátum: 22. decembra (alebo 9 rokov).V tento deň sa v Diveevskom kláštore oslavuje dátum založenia tohto svätého kláštora.

Nie je možné spomenúť iný krátky dátum, konkrétne rok 1903. V tomto roku sa uskutočnila kanonizácia Sarafského Serafima.

Čo však znamená samotná ikona „nežnosti“

Panna Panna Mária je tu znázornená sama so sklopenými pažami a sklopenými očami.Tento okamih je zvestovanie.Archanjel Gabriel k nej práve prišiel so správou, že Mária bola vybraná, aby sa stala Matkou Božieho Syna.Ako viete, Mary počula tieto slová a pokorne povedala: „Nech je to podľa tvojho slova.“

Ako sa modliť za túto ikonu

Teraz je ťažké povedať, s akými slovami sa pokojný adresoval milovanej tvári Panny Serafim.Sarov.Je zrejmé, že počas mnohých rokov, keď táto ikona visel v cele, sa modlil rôznymi spôsobmi.Aj my dokážeme zvládnuť rôzne, najdôležitejšie, čisté a úprimné slová, v ktorých utlmíme naše žiadosti a poďakovanie.

Dnes však existuje osobitná modlitba, ktorú otcovia radia adresovať ikonke „neha Serafimov“.Tu je jeho text:

A sú tu aj troparia.Toto je krátky kostolný kostolík, ktorý sa koná na počesť sviatku, svätca alebo (ako v tomto prípade) ikony.V troparióne sa často odhalí podstata toho, čo sa spieva.Túto tvár spieva troparion ikony „nežnosť“:

Kto by sa mal najprv modliť k nej

 • chorý alebo chorý, pretože poskytuje liečenie.
 • Ženy na pozícii.Mnohí sa domnievajú, že ide o ikonu tehotných žien, pretože pre mnohé to skutočne pomohlo otehotnieť, vydržať a porodiť zdravé deti.
 • Mladé dievčatá.Je známe, že ikona pomáha udržiavať čistotu aj v našich zlých časoch, ako aj stretnúť sa s hodným človekom, ktorý sa stane manželom.
 • Dievčatá alebo ich rodičia sa tiež modlia.Pomáha upokojiť násilný prechodný vek.
 • Nakoniec táto tvár pomáha dotýkať sa zlých sŕdc.Je to jeho vlastné, vyhorenie z duchovných ťažkostí a cudzie, preto sa niekedy žiada, aby pomohol zmieriť sa s niekým alebo poslať niekomu láskavosť.

Mimochodom, dnes sa môžete nielen modliť za ikonu, ale tiež nosiť malý prívesok s obrázkom „Radosť zo všetkých radostí“.V kostole aleboV klenotníctve nájdete skromné ​​strieborné a diamantové prívesky.

Na zadnej strane týchto ikon vidíte slová pozdravu, s ktorými Anjel oslovil Madonnu, alebo obrázok ľalie - túto kvetinu jej predstavil ako znak jej čistoty.

Pamätajte však: je veľmi vhodné zasvätiť ikonu tela zakúpenú v bežnom obchode.Iba potom vás skutočne spojí s tým, za koho sa modlíte.

Mnísi Serafim zo Sarova žil ešte nedávno, od roku 1754 do roku 1833.Počas tohto obdobia sa však toho veľa zmenilo, a to tak vo veciach viery, ako aj v našej krajine!My, veriaci, nectieme tohto svätého ani raz, ale dvakrát ročne: 2. januára (alebo 15. podľa starého štýlu) a 19. júla (alebo podľa starého 1. augusta).

Prečo však získal medzi veriacimi toľko rešpektu?Aké zázraky oslavoval svoje meno a prečo je tak uctievaná aj jeho obľúbená ikona?Dozviete sa o tom všetko z hodinového filmu o svätom serafíne, zázračnom pracovníkovi.Verte mi, nebudete ľutovať čas strávený sledovaním!