Ikona sv. Tatiany Veľkého mučeníka: kto bola a ako môže pomôcť

Určite ste už počuli o Veľkom mučeníkovi Tatyanovi.Kto je táto žena a prečo vstúpila do dejín kresťanstva?Tento článok je venovaný tomuto, venovaný sv. Tatyaně Veľkému mučeníkovi.

Život mučeníka Tatyana

Tatyana sa narodila v bohatej rímskej konzulárnej rodine.Svätý otec tajne dodržiaval kresťanstvo a vštepil svojej dcére lásku k Najvyššiemu, Cirkvi.Keď sa Tatyana stala dospelou, rozhodla sa neviazať uzol, ale venovať svoj život službe Pánovi.

V jednom z rímskych cirkví dostala miesto diakony.Tam pôsobila na ministerstvách a zastávala aj kresťanské posty, starala sa o pacientov a pomáhala chudobným.Aj keď Tatyana robila svetu veľa dobra, osud ju, žiaľ, pripravil na úlohu mučeníka pre svoju vieru.

Mučenie Tatiany

Hneď ako bol Rímsky vládca vymenovaný za 16-ročného severného Alexandra, bola v skutočnosti daná moc najhoršiemu nepriateľovi kresťanskej viery - Ulpianovi.Ten sa stal známym masívnym prenasledovaním Ježišových stúpencov, takže sa do rieky začala doslova liať krv.Zachytený a sv. Tatiana.

Bola odvezená do chrámu Apollo (v starovekých gréckych mýtoch je bohom šípov, Diviner apatrón umenia) a prinútený obetovať sochu božstva.Tatyana sa začala modliť k svojmu Bohu a zrazu sa zem otvorila, socha bola rozbitá na malé kúsky a chrám bol čiastočne zrútený.V dôsledku toho zomreli kňazi a mnohí pohania.

Letopisy tiež hovoria, že počas tejto akcie démon vyskočil z modla, ktorý ohlušoval krik a utiekol.Svedkovia tvrdili, že vo vzduchu videli temný tieň.

Potom začali poraziť Tatyanu, vysunuli jej oči, ale všetkým mučením vydržala s bezprecedentnou odvahou.Zároveň sa neustále modlila za Katas, aby Boh zjavil ich duchovné videnie.A jej modlitby boli vypočuté - predtým ako sa kati objavili, 4 anjelské bytosti, ktoré stáli za svätým a odvrátili od nej úrazy.

Kati okamžite uverili v Ježiša, padli na zem, uklonili sa k nohám sv. Tatiany a požiadali o odpustenie hriechu, že jej spôsobili ujmu.Pretože prijali kresťanstvo, začali ich mučiť a následne popravovať.

Nasledujúci deň pokračovalo mučenie Tatiany.Zložili jej šaty, začali biť, strihali jej telo pomocou čepelí.Rany, ktoré prekvapili každého, však nekrvácali, ale mlieko a vo vzduchu zaznel veľmi príjemný zápach.

Tormentori prišli o moc zosmiešňovať svätého, tvrdili, že nejaký neviditeľný muž im zasiahne železné palice.Niektorí z nich po týchto slovách zomreli.

Tatiana bola uvrhnutá do väzenia, kde strávila celú noc v vrúcnych modlitbách a chválech Boha.Nasledujúce ránopopravcovia za ňou prišli znova.Šokovali ich, že také vážne a dlhotrvajúce mučenie nemalo vplyv na vzhľad ženy: naopak, bola ako keby z nej vyžarovala.

Tatyana bola ponúknutá, aby vykonala obetu pre Dianu (staroveké rímske božstvo lovu a prírody).Panna predstierala, že súhlasí, a bola privezená do chrámu.Tam sa prekrížila a začala čítať modlitby.

Zrazu zaznela hrozná hromová hroma a sochou spolu s obeťou a kňazmi zničila sochu.Mučeník opäť utrpel tvrdé tresty a v noci bola vo väzení, ale znovu sa k nej dostali anjelské bytosti, ktoré jej vyliečili zranenia.

Nasledujúci deň bola Tatyana privedená do cirkusu a na ňu bol položený lev, ktorý nebol niekoľko dní kŕmený.Ale zviera sa ani nedotklo svätého, ale nesmelo si olízla nohy.

Potom sa ho pokúsili vrátiť do klietky, a tu zaútočil na jedného z katov a trhal ho na kúsky.Potom bol veľký mučeník vystavený ohňu, ale nespôsobil jej fyzickú ujmu.

Vzhľadom na to, že Tatyana bola čarodejnica, strihala si vlasy (predpokladá sa, že práve v nich bola magická sila) a zatvorila ju v chráme Zeus.Nie je však možné brať Božiu moc.Preto keď kňazi a dav ľudí prišli do chrámu o 3 dni neskôr s úmyslom pochovať mučeníka, našli ju živú a čítali modlitby ku Kristovi.Ale idol bol vrhnutý na prach.

Z tohto dôvodu bol arzenál mučenia pohanov vyčerpaný.Tatyana bola odsúdená na smrť a zabitá mečom.Spolu s ňou za jej postoj kKresťanské náboženstvo popravilo svojho otca.

Aká pomoc poskytuje Sv. Tatyana

Sv. Tatyana je začiatkom 18. storočia na území moderného Ruska hlavnou patrónkou študentov.A tiež všetci tí, ktorí chcú získať vedomosti.V niektorých vzdelávacích inštitúciách sa dokonca drží moleben pomocou svätého akatistu.

Všetci študenti vedia o veľkej mučeníčke Tatyane, pretože ju pravidelne žiadajú o pomoc, keď vstupujú na univerzitu, zložujú skúšky alebo vykonávajú iné dôležité úlohy.Svätý dodáva vieru v seba samého, priťahuje šťastie, čo je pre študentov nesmierne dôležité.

V priebehu svojho života bola táto žena schopná pomôcť pri riešení rôznych problémov, a preto aj po smrti je požiadaná o podporu v mnohých situáciách:

  • Ak máte nejaké zdravotné problémy, môžete sa na ňu obrátiť s Tatyanou;
  • ak je to potrebné, robiť zložité rozhodnutia;
  • ​​
  • Ak osoba stratila vieru vo svoju silu, zdá sa mu, že životné podmienky sú silnejšie ako on.

Na pamiatku sv. Tatiany

Táto udalosť sa pôvodne oslavovala iba v kostole sv. Tatiany.A dostane status spoločného sviatku v 19. storočí.

Takže 25. januára bola naplánovaná tradičná modlitebná služba.Po ňom prednáša rektor Moskovskej univerzity (Tatyana je považovaná za patrónku tejto vzdelávacej inštitúcie).Potom sa zorganizovala slávnostná večera.

Svätý Tatyana sponzoroval študentov, ktorí usporiadali večerné slávnosti na námestí Trubnaya.veľaz nich zneužívali alkohol, ale toho dňa im odpustili všetko.

Revolúcia v roku 1917 zrušila Tatyanov triumf a dostal titul „násilný“.Následne sa zvyk vrátil a precvičil ho až do súčasnosti.

Zhrnutie článku:

  • Veľký mučeník Tatiana bol jáhňou, veril v Ježiša Krista a pomáhal ľuďom.
  • Utrpený pre svoju vieru bol vystavený silnému mučeniu.
  • Tatyanova spomienka sa oslavuje 25. januára - toto je deň študentov.

A ak chcete vidieť ikonu Tatiany Veľkého mučeníka, odporúčam vám pozrieť si video pod článkom:

Marissa