Iljínsky deň: čo znamená tento sviatok a ako sa oslavuje

Ak bol v dávnych dobách niekto zabitý bleskom, mnoho očitých svedkov verilo, že obeť bola potrestaná za nejaký závažný hriech Eliášom, prorokom Starého zákona, ktorý počas svojho života vystúpil do neba na svojom voze.Keď ľudia počuli hrom (a najmä bez dažďa na jasnej oblohe), boli pokrstení a povedali: „Eliáš prešiel.“Dnes sa deň Ilyinov javí ako nedôležité sviatky.V cirkvi však nie sú žiadne dôležité dátumy, a preto ...

Život tohto veľkého kresťanského proroka

Tento spoločník sa narodil v9. storočia pred naším letopočtom.Miesto narodenia bolo mesto Pharisee v Thébe.Ako mladý muž ilaa išiel na púšť, aby slúžil Pánovi prostredníctvom neustálej modlitby a pôstu (preto sa nazýva prvá biblická spravodlivá panna).Neostal tam však dlho: Boh ho povolal, aby sa vrátil do svojho rodného mesta, aby viedol pravého pohanského kráľa.

Vládca Ahab uctieval Baala a jeho manželka bola dokonca kňažkou tohto božstva.Ilya ich na dlhú dobu presvedčil, aby opustili pohanstvo a ukázali zázraky (vychoval dieťa, zvané nebeský oheň), ale vládcovia odmietli zmeniť svoj svetonázor.Z tohto dôvodu padla na mesto Božia nevýhoda v podobe sucha,skončila hladom.

Unavení depriváciou začali ľudia počúvať Eliáša, ale zatiaľ sa neponáhľali pokloniť svojej viere.Prorok vyzval mesto, aby urobilo dve obete: Baala a Pána.Oltárom boli zverené dary bohom a samotné božstvá ich museli vyzdvihnúť spálením obete.Je pravda, že na oltári Bála neprišiel žiaden oheň, ale oltár Pána (naviac napojený vodou!) Rozžiaril sa v jasnom ohni.Tento zázrak ľudí presvedčil a poklonili sa pred Pánovou mocou.

Tento prorok (okrem iného mnoho storočí pred Kristovým narodením, varovanie pred príchodom Mesiáša) bol pre svoj spravodlivý život živý pozdvihnutý do neba.

Viac informácií o živote Eliáša sa dozviete z videa na konci článku.

Zaujímavé fakty o tomto prorokovi

 1. V judaizme sa nazýva Eliyahu.Je považovaný za predchodcu Mesiáša (t. J. Mesiáša).Ale zatiaľ čo kresťania veria, že ich Mesiáš (Kristus) už prišiel do našej krajiny, Židia stále čakajú na príchod svojho Syna Božieho a pred jeho príchodom na náš svet sa Ilya vráti, ktorý pomôžu Mešiju do kráľovstva.
 2. Rešpektujte ho v islame a trochu inak ho nazvite: Ilyas.V tomto náboženstve bol počas svojho života tiež vystúpený do neba.
 3. Aj tento svätý bol predstavený do panteónu svojich bohov Komi.Ilya je pre nich pomocníkom jedného z božských tvorcov, vyzbrojených pazúrikmi a pazúrikmi (pomocou nich Ilya vytvára nebeské blesky a hromy).
 4. Naši predkovia Rusich uctievali tohto svätca pred krstom krajiny.Áno, Eliášov chrám tu bolza kniežaťa Igora a bol prvou kresťanskou budovou v Kyjeve.
 5. V modernom Rusku je 2. augusta dňom vzdušných jednotiek.Výsadkári považujú Ilja za svojho patróna.Moderní ženích dokonca organizujú náboženské procesie s ikonou svojho svätca.

Oslava dňa Eliáš

Tento deň sa oslavuje:

 • 2. augusta(nový štýl),

alebo

 • 20. júla(staré).48 48 [47 '

  Prorok medzi kresťanmi však nie je iba taký „Perun“.Pomáha tiež pacientom zotaviť sa, hádanie párov nájde kompromis v rodinných sporoch, zmieri deti a rodičov.

  Čo sa dá urobiť v tento deň?

  • Umývanie tváre vodou z prameňa: pridá to zdravie, silu a tiež sa stane talizmanom proti všetkému zlému.
  • Zbierajte dažďovú vodu, ak v deň Ilyinov prešiel dážď (alebo ešte lepšie búrka).Získajte ďalší amulet, tentoraz zo zlého oka.Mimochodom a počas samotnej búrky by sa pred obrázkami mala rozsvietiť sviečka a okná a dvere by sa mali pevne zatvoriť.
  • Modlite sa k Eliášovi pred zozbieranými semenami a požiadajte proroka, aby im požehnal.

  Čo je lepšie zdržať sa?

  • Z tvrdej fyzickej práce je hriešny sviatok, takže by ste mali lepšie navštíviť kostol a odpočinúť si.
  • Zvyšok by však mal byť kultúrny.Opiť sa (napríklad nadávky, nadávky,hádajte sa nahlas) nestojí to za to.
  • Práca je zakázaná aj pre včelárov.Jediné, čo urobili v deň Iljina, bolo vyrábať vosk na následnú výrobu sviečok.
  • Aj keď je obloha jasná, naši predkovia v ten deň neodporúčali stáť pod stromom.Obávali sa najmä „dvojhlavé“ borovice (s dvoma korunami alebo vrcholmi).
  • Križovatka sa vzťahuje aj na „zlé“ miesta.2. augusta sa tu môžu zhromažďovať neviditeľné zlé duše, takže naše babičky povedali: nestojte a nekričte na križovatke.Ak ho nemôžete ignorovať, choďte rýchlo a nepozerajte sa späť.
  • Aby nečistý duch nezískal telo domáceho maznáčika (alebo ho nenahradil zastavením do burenky), kravy a ovce nie sú vylúčené do pashy.Čo sa týka domácich miláčikov žijúcich na dvore (psov, mačiek), nemali im dovolené vstupovať do domu - kto vie, čo zlé by mohlo zvierať zviera, zatiaľ čo voľne bežalo po ulici?
  • Je tiež zakázaný rybolov na dovolenke.

  Je pravda, že Ilyinov deň nie je povolený plávanie?

  Tento zákaz je starý stovky rokov, ale nie každý vie, prečo práve v tento (a nasledujúce) dni ľudia prestali chodiť na rieku.Existuje niekoľko teórií o pôvode zákazu:

  • voda bola chladnejšia ako predtým („Ľadová podkova padla z kopyta Iľinho koňa“ alebo „Ľadová hodila ľadom“);
  • sa diabli kúpajú v tento deň, takže voda je nečistá (okrem toho, rohatí zlí ľudia môžu chytiť ľudí, ktorí sa kúpajú za nohy, alebo ich „odmeniť bradavicami“).

  Muži v tento deň žartovali: „Všetko,Plávanie je hotové, napísal Ilya do vody. ““

  Pokiaľ ide o naše dni, mladí ľudia v strednom pruhu odmietajú plávať pod holým nebom až do konca augusta.Hoci vedci sú si istí: zákaz sa môže týkať nielen povery, ale aj vedeckých faktov.Napríklad začiatok „kvitnutia“ vody, kvôli ktorému zakalí a nebude vonieť tak čerstvo ako predtým.

  Ľudové znamenia

  • „Prorok zostávajú dve hodiny dňa“: od augusta sa denné hodiny skracujú a noc je dlhšia.
  • „Pred Iljou mračno vo vetre a potom - proti vetru“: teplota a počasie sa začnú nevyhnutne meniť.
  • Ak prší ten deň a hrom zařve, mnohí budú mať bolesti hlavy.Ak sa však niekto náhodou zmokne pod takým dažďom, do konca roka ho nijaká choroba neovplyvní.

  A teraz, ako sme sľúbili, vám ponúkame cirkevný dokument o Eliášovi.Rozpráva o biografii a zázrakoch svätca a okrem toho ukazuje chrámy postavené v Rusku na počesť tohto proroka.