Ivan Kupala - tradície a zvyky pohanského sviatku

Sviatok Ivana Kupalu, jeho zvyky a tradície zo staroveku zaujali a potešili Slovanov.Vznikla už pred krstom Ruska a vždy sa vyznačovala letnou nedbanlivosťou a zábavou.Je obvyklé oslavovať ho v noci zo 6. na 7. júla, v deň letného slnovratu.Pohanské rituály tohto dňa sa venovali očisteniu ohňom, kúpaniu s vodou, uctievaniu slnka, letnému a zelenému koseniu.

Oheň, voda a čarovná kapradina

INIvan Kupala nemal v noci povolené sedieť doma.Veno v tom čase vyšlo z vody všetky nečisté sily: škriatok, voda, morské panny.Všetci čestní ľudia sa snažili odlúčiť zlých duchov od seba, usilovali sa o vodu, urobili veľké ohňa a usporiadali hromadné oslavy.Všetci veriaci mali na túto noc veľké nádeje.Dievčatá snívali o úspešnom sobáši, o mladých chlapcoch, ktorí získali mužskú silu a zdravie.Na tento účel bolo dôležité kúpať sa v rybníku, skákať cez oheň, nájsť v lese kvitnúcu kapradinu a zbierať magické byliny.To všetko sprevádzali piesne, tance a smiech.

Liečba ohňom

Oheň sa nevyrábal iba na účely otepľovania.Koliesli okolo neho, spievali piesne a preskakovali plameňom rasy.Ten, kto skáče vyššie a ďalej ako všetci, určite čaká na šťastie a úspech vo všetkýchzáležitosti.Pre mladé páry, ktoré spolu skákajú, bolo dôležité pevne držať ruky.Ak sa dlane otvoria, znamená to, že sa spolu nemilujú a ich spojenie sa čoskoro rozpadne.

Dospelí prešli ohňom s domácim dobytkom - toto zbavilo dom negatívnej energie, zvýšilo silu a vitalitu majiteľov.Domnievali sa, že domáce kravy, kozy po takomto rituále dokážu dať viac mlieka a porodiť zdravé potomstvo.

Mladé matky sa v tú noc pokúsili spáliť oblečenie chorého dieťaťa.To dalo nádej na rýchle zotavenie potomkov.Malé deti zapálili drevené kolesá z vozíkov, sudov a pustili ich do rieky.Rotujúce gule zosobnili jasné slnko.Ľudia tak poďakovali nebi za teplo, dobré počasie a bohatú úrodu.

Voda ako symbol zdravia

Jednou z najjasnejších tradícií tohto dňa je kúpanie vo vodných útvaroch: rieky, jazerá a rybníky.To bolo veril, že v Ivan Kupala všetci diabol opúšťa vodný prvok, ísť na breh.A voda je nabitá neuveriteľnou silou.Muži išli plávať a verili, že získajú silu, odvahu, vytrvalosť a múdrosť.Zdroj vody sľubuje dať mladým dievčatám krásu, ženský šarm a príťažlivosť.Po takomto kúpaní mladí ľudia čakali na rýchle manželstvo s blízkym.

Po krste Ježiša Krista bol deň Ivana Kupalu načasovaný na narodeniny Jána Krstiteľa, ktorý 7. júla obrátil Kristovu vieru.Preto bol sviatok premenený na kresťanstvo a oslavuje sa dodnes.Kúpanie v rybníkoch bolopriaznivý až do Ilyinovho dňa, ktorý sa oslavuje 2. augusta.

Ranná rosa je tiež schopná liečiť telo a čistiť dušu.Mladé krásky sa pokúsili umyť sa kvapkami rosy za úsvitu a získať nádej na šťastný rodinný život.Tí, ktorí chceli dobre nasýtený život, v hojnosti a luxusu, sa tiež pokúsili umyť sa rosou pred prvými lúčmi slnka.

Je pozoruhodné, že pre Ivana Kupalu nebolo zvyčajné, že sú starými ľuďmi, tehotnými ženami a deťmi.Tieto kategórie sú najzraniteľnejšie a najcitlivejšie.Aby sa predišlo problémom, neboli dovolené na dovolenke.

Liečivé byliny

Kvetiny a byliny sa v túto noc obzvlášť uctievajú.Zozbierali sa, sušili a použili celý nasledujúci rok, čím chránili rodinu pred chorobami a chorobami.Najdôležitejšou rastlinou tejto noci Kupala je papraď, ktorá môže kvitnúť za pár sekúnd.Mladí ľudia vbehli do lesa v nádeji, že nájdu zázračný kvet.Šťastnému, kto si vybral kvitnúcu kapradinu, bola poskytnutá schopnosť porozumieť jazyku zvierat a rastlín a schopnosť nájsť vzácne poklady.

Ľudia sa vždy obávajú starostí o materiálne blaho.Jednou z populárnych tradícií získavania peňazí bolo toto.Hádzajte hrsť mincí do ohňa a vyslovte sprisahanie: „Sila horenia a horenia, aby bolo veľa bohatstva, bohatstvo sa zvýši a ja uspejem.“

Podľa dievčenskej tradície boli v noci Ivana Kupaly tkané vence voňavých kvetov.Každý v tom okamihu mal vzácnu túžbu.Do venca dali sviečky a nechali ich dole po rieke.Kto je to?rýchlejšie plával, očakával skoré manželstvo, ak sviečky nejdú - život bude plný jasných a láskavých okamihov.Veniec je pletený - musíte urobiť nezávislé rozhodnutie.Týkalo sa to najmä návrhu manželstva.Dievčaťu bolo predpovedané, aby odmietol chudobného a lenivého ženícha.

Ak dievča nemá možnosť ísť k rieke, obyčajná nádrž s vodou a dve harmančeky sú vhodné na veštenie na zúženej.Zvyčajne sa dva puky rozložili vo vode.Ak ste sa plavili nablízku - aby ste boli spolu mnoho rokov spolu, tí, ktorí sa rozišli na stranu, predpovedali rýchle oddelenie.

Ivan Kupala: čo sa nedá urobiť v tento deň

Keďže v tomto dni ožije všetko lesné zlo, ľudia sa pokúšali nezanedbávať jednoduché pravidlá ochrany:

  • starí ľudia, tehotné ženy a dojčatá mali zakázané zúčastňovať sa na slávnostiach, aby nepoškodili slabé telo;
  • chodiť v noci sám do lesa;
  • ​​
  • požičiavanie peňazí, odevov alebo potravín ohrozených stratami a zničením;
  • nezbierajú po ceste hlavnú stopu, aj keď ide o zlaté mince;
  • nepredávajú domáce koláče, hovädzí dobytok zo záhrady a riadu.

Dodržiavaním týchto pravidiel môžu veriaci počítať s blahobytom a prosperitou v rodine.

Moderné tradície kúpacej noci

Mnoho rituálov sa zachovalo a zachováva sa dodnes.Povinné kúpanie, okrúhly tanec okolo ohňa, skákanie plameňom v vencoch voňavých bylín môže dať náladu a dodať modernej osobe náladu na budúci rok.Najdôležitejšia vecPodmienkou je veriť v magickú silu tejto noci.Na dovolenku nie je obvyklé nosiť vzácne šperky, hodinky a používať parfumy.

Oblečenie by malo byť jednoduché a ľahké.Pre ženy to môže byť ľahká letná a pre mužov - svetlá košeľa a nohavice.V túto noc je užitočné zaplaviť kúpeľ, napariť sa a odplaviť sa od zlých myšlienok a negatívnej energie.S najväčšou pravdepodobnosťou sa snažia vylúčiť zlých duchov z vlastných duší, naplnených ruskými legendami a presvedčením.

Vždy sa verilo, že v tento deň voda vstúpi do posvätného spojenia s ohňom.Nemožno plávať v jazere, moderný človek sa môže očistiť vo vani, ale najskôr zapáli sviečky a zhromaždí suché bylinky.