Iveron Icon Matky Božej: v tom, čo pomáha, za čo sa modlia

Moje zoznámenie sa s ikonou Iveronu sa začalo vďaka starému susedovi.Išiel som k nej, aby som požiadal o soľ, a všimol som si, že hneď nad dverami, kde povery pribitý do podkovy do školy, visí malá ikona.Nemohol som odolať, začal som sa pýtať.Ukázalo sa, že to nebola cirkevná povera pre zradné babičky - takéto ikony boli zavesené nad vchodom, dokonca aj v kláštoroch, takže zlo sa nedostalo do kláštora.Spočiatku som pochyboval, ale keď sa otravní sektári žijúci na podlahe nadzvonili, uvedomil som si - a naliehavo potrebujem takúto duchovnú ochranu.

História vzniku tejto svätyne

Ikona Iveronu je jednou z najvýznamnejšíchuctievané kresťanské svätyne.Spoznáva ju krvavá tvár Panny Márie.Táto rana je zobrazená na všetkých zoznamoch a kópiách obrazu z nejakého dôvodu ...

Autor ikony

Legenda hovorí, že ju vytvoril sám apoštol (evanjelista).) Luke.Navyše počas svojho života maľoval Matku Božiu.

Mimochodom, kefytomuto autorovi patrí aj ďalšia zázračná ikona - Panna Mária.

Ikonoklasma v Byzancii (13. storočie) a strata svätého obrazu

Je ťažké sledovať cestu ikony po prvých tisíc rokov jej existencie.Je však isté, že na konci 13. storočia bola táto tvár Panny v súkromnom vlastníctve určitej bohatej vdovy z Byzancie (žila na území moderného Turecka).

V tom čase boli svetská aj cirkevná autorita v hroznom zmätku: k moci prišli notoricky známe ikonoklasty, veriace, že by sa mal modliť iba Boh, Jeho Syn a svätí, a ikony by nemali mať svätosť samy osebe, a preto by malihorieť.Týmto spôsobom bolo zničených veľa obrazov a kňazi a bežní farníci, ktorí ich chránili, sa oddávali prenasledovaniu a dokonca aj mučeníctvu (napríklad Svätý Ján Damaskin, ktorý žije v Sýrii a boli postihnuté aj týmito takmer náboženskými nepokojmi).

Iconoclasty sa tiež vnikli do vdovského domu.Našťastie sa im podarilo podplatiť.Chamtiví ľudia dali žene deň, aby skryli dôležitú svätyňu.

Jeden vojak, ktorý chcel ukázať vdove, že ikona nemá žiadnu svätosť, kopije do tváre Matky Božej.Krv sa vyliala z miesta rezu.

Vojaci boli veľmi prekvapení, čo sa stalo.Pochybnosti prenikli do ich duší, či bolo skutočne nevyhnutné zničiť obraz.

Pravda, vdova pochopila: aj keď títo osvietení ľudia ušetria ikonu, zajtra na svoje miesto prídu iní.Celú noc sa modlila, aby požiadala nebeské sily, aby jej povedali spoľahlivé miesto na schovávanie.A miesto bolouvedené.

V tú istú noc priniesla žena do Stredozemného mora ikonu a spustila ju do vody.Namiesto toho, aby ležala na vode, ikona stála vzpriamene a odplakala az nej vyšiel silný oblak svetla.

​​

Získanie ikony mníchmi Athos

Obrázok prešiel dlhú cestu a nakoniec mnísi z kláštora Athos Iversky videli svetlo prichádzajúce z neho.

Snažili sa ho vytiahnuť z vody, ale ikona nebola daná, neustále sa plavila späť.A len keď sa k nej priblížil pustovník Gabriel Svyatorets (nebeská kráľovná sa k nemu prišla druhý deň vo sne s cieľom urobiť jej obraz), bola odstránená z mora.Navyše mních nevstúpil do vody, ale kráčal po svojom povrchu a hlboká voda ho poslušne podporovala.

Ikona bola sprevádzaná modlitbami a priniesla sa do kláštora.

Počas ďalších troch dní ovládali služby poďakovania mnísi.Ale keď sa potom obrátili na ikonu, ukázalo sa, že nebola na svojom mieste!

Mnísi sa ponáhľali hľadať svätyňu.Ikona visela nad bránami kláštora.

Mnísi si okamžite neuvedomili, že to bolo znamenie zhora, a priviedli ho do chrámu trikrát, čím ho umiestnili na najctivejšie miesto, ale obrázok sa zakaždým vrátil.

Nakoniec kráľovná nebies opäť prišla ku Gabrielovi vo sne, ktorá jej prikázala, aby už nebola odovzdaná.

Kde sa jej dnes môžem ukloniť?

Rovnako ako mnoho stoviek rokov, aj v Iverskom kláštore je táto ikona viditeľná.Nachádza sa v Gruzínsku, na posvätnom vrchu Athos.

Aby nedochádzalo k nepriaznivému počasiu, sú brány brány kláštorapostavil pre neho malý chrám.V priebehu rokov rástol okolo obrazu bohatý plat.Naopak, lampa je stále zapnutá.Legendy obiehajú o jeho úžasných vlastnostiach - hovoria, že sa to začne húpať, ak sa vo svete stane niečo veľmi milé (vojna, epidémia).

Mnoho ľudí sa pýta: Prečo má kláštor také meno?Je to jednoduché: Iveria je starodávne meno Gruzínsko.A keďže domorodci z tejto krajiny založili kláštor, pomenovali ho na svoju česť.

Dôležité!Na Svätej hore je jedna z najprísnejších požiadaviek pre pútnikov.Ženy tu nie sú povolené - okrem toho nepovoľujú vstup ani zvieratám Athos (výnimkou sú iba mačky bojujúce v kohútoch v kláštoroch, ale kurčatá).Ak sa dievča alebo žena podarí preniknúť na horu, čelí trestnej zodpovednosti a dokonca relatívne krátkemu, ale stále uväznenému trestu.

Ako sa modliť k Pyrenejskej matke Božej?

Špeciálna modlitba, ktorú vytvorili svätí otcovia:

A v každodennej modlitbe žiadam niečo o Panne Márii alebo jej ďakujem pred ikonou jej domova., môžete povedať tieto slová:

Keď si to musíte pamätať: dni cirkvi spomienky

 • 25. februára (12. - starý štýl).V tento deň sa uctievajú dve iverskej ikony naraz - originál a zoznam vytvorený na vrchu Athos pre kláštor Valdai Iversky (Rusko).V tento deň sa uskutočnil slávnostný prenos tohto zoznamu.
 • 6. mája (alebo 25. apríla).Znovu ctiť pôvodný obrázok a zoznamod neho.Tentoraz máme na mysli ikonu z kláštora Novodevichy (Moskva).Tu sa uchováva od roku 1648.A iba v rokoch ZSSR bol obraz uznaný ako umelecké dielo a prenesený do Štátneho historického múzea.Je pravda, že v našich dňoch, konkrétne od roku 2012, sa vrátil farníkom.
 • , 26. októbra
 • .Opäť si stiahnite zoznam z Moskvy.V tento deň sa v meste objavila ikona vo vzdialenosti 1648.
 • Utorok Svetového týždňa (nie je stanovený presný dátum, pretože ide o prázdninový sviatok).Deň nájdenia pôvodnej svätyne mníchov Athos.Rovnako ako pred mnohými rokmi, až do dnešného dňa každý rok, tento deň chodia mnísi z kláštora Iversky do sprievodu na pobrežie, kde sa im prvýkrát otvorila ikona.

Význam tohto obrázka

Ľudia nazývajú tento obrázok „Portaitissa“, to znamená „brankár“ alebo „vrátnik“.Ikona dostala toto meno kvôli svojej polohe v kláštore Athos.Verí sa, že bude strážiť všetky brány alebo dvere.

Ale ak sa pozriete na kánony ikonografie, to znamená pravopisu danej tváre Panny, je to „Hodegetria“, to znamená „Sprievodca“.Toto je názov ikon, na ktorých je zobrazená nebeská kráľovná s dieťaťom Ježišom v náručí a matka ukazuje prstom alebo rukou na svojho Syna.Takéto ikony naznačujú každej vernej osobe pravú cestu, ktorou by sa mal vydať.

Panna Mária sa okrem toho zvyčajne zobrazuje nasledujúcim spôsobom:

Kde možno v dome zavesiť Iverovu ikonu?

Brankár je tradične zavesený pri vchode.Niekto je horedvere a niekto - naopak, takže Panna Mária pozerala do očí každého, kto vošiel.

Mnohí sa domnievajú, že ikona chráni dom nielen pred zlými ľuďmi, ale aj pred lúpežami, požiarmi a povodňami.

Čo a komu pomáha?

 • Pri liečení pacientov.Trpiaci človek alebo jeho príbuzní, príbuzní sa môžu skontaktovať.Táto vlastnosť ikony je spojená so zázrakom, ktorý sa stal žalmistovi, ktorý bol otrávený v kláštore Athos.A iba modlitby k Panne ho priviedli späť k životu.
 • Oslobodenie od nepriateľov.Kláštor sa raz pokúsil zajať Peržanov z mora, ale Matka Božia chcela, aby sa ich loď zrútila a svätý kláštor netrpel.
 • Doplnenie rodinného rozpočtu, zásoby výrobkov.V ťažkých časoch kláštorný vrátnik požadoval peniaze od chudobného muža, ktorý požiadal o strávenie noci.Panna Mária učila mníchov lekciu - všetko jedlo v kláštore sa v tú noc zhoršilo.Na ceste sa stretla s chudobnou ženou a dala mu zlatú mincu.Vrátil sa do kláštora, hovoril o nádhernom stretnutí a mnísi pochopili, kto ich poučil na pravej ceste.

Ale to nie je jediný zázrak „jedla“, ku ktorému došlo vďaka tejto ikone.Napríklad počas hladu, vďaka Panne, bol samotný kláštorná stodola naplnená múkou.

 • Na doplnenie pokoja v duši, zbavenie sa ničivých myšlienok a túžob.Koniec koncov, Matka Božia chamtivých mníchov učila pravý význam viery, cnosti a milosrdenstva.
 • Útecha v ťažkostiach a nešťastí.Iverskaja matka Božia strážila kláštor mnoho stoviek rokov, nieutrpel dokonca aj v druhej svetovej vojne.Mimochodom, ikona predvídala túto vojnu - pred vypuknutím nepriateľských akcií sa tvár malého Ježiša na obrázku pokorného pohrozila nejakú dobu hrozbou.

Výsledky

 • Iverskaja matka Boha je jednou z najstarších ikon: počas svojho života maľoval sám apoštol Lukáš Lukáš.mary.
 • Pred mnohými stovkami rokov bola Panna potešená, že ikona spadla do kláštora Iversky na vrchu Athos.Je tam stále uložená.
 • Iveron Virgin sa modlí, žiada o ochranu, uzdravuje chorých, pokoj v duši, ako aj o doplnenie rodinných potrieb.

Bude pre vás zaujímavé zistiť, že Iverskaja Matka Božia je pozoruhodná zázrakmi a ďaleko za hranicami našej krajiny.Áno, ikona Montreal Iveron bola v ortodoxnej komunite Spojených štátov veľmi populárna.Z tohto videa sa dozviete o osude jeho majiteľa Josepha Munoza, ktorý sa, bohužiaľ, končil mučenícky:

Skvelé správy: nie je to tak dávno, čo sa v Amerike opäť objavil myrrhový Iversky obraz.Toto je záznam spravodajskej služby o tejto významnej udalosti: