Kedy a komu pomôže ikona Matky Božej Smolenskaja

Pravoslávne svätyne sú veľmi rozmanité a priťahujú pozornosť veriacich z celého sveta.Každý obrázok má zoznam svojich charakteristických mystických vlastností, je určený na pomoc osobe v konkrétnych požiadavkách.Význam a to, v čom pomáha ikona Matky Božej Smolenskej - o tom budeme hovoriť v tomto článku.

Historické pozadie ikony Smolensk

Pôvodný tvorca obrazu Panny MárieMária, ako hovorí stará legenda, je Evanjelistom Lukáša.Okrem toho maľoval svoje prvé ikony, aj keď bola Svätá Panna nažive.Medzi diela, ktoré vytvoril, patrí ikona Smolenska Matky Božej.

Obraz spadá na územie moderného Ruska ako svadobný dar, ktorý predstavil byzantský cisár Konstantin Porfirorodny svojej dcére Anna, keď sa vydala za Černigovského princa Vsevoloda - syna Jaroslava Múdra.

Obrázok Smolensk sa objavuje ako zoznam (kópia) z obrázka Panny Márie „Hodegetria of Blachernae“.

Už samotný názov „Hodegetria“ (nazývaný aj Sprievodca) skrýva zázrak, ktorý sa ľuďom ukázala samotná Panna Mária.Raz motivovala 2 slepých ľudí, aby prišliKostol Vlacherna, kde vďaka svojej milosti dostali príležitosť vidieť.

Názov sprievodcu si ikona zachovala, aj keď Anna cestovala z byzantskej ríše do ruskej ríše.A keď manželia zomreli, ich syn, princ Vladimir Monomakh, obraz bol prenesený do Smolenska.Preto sa ikona začala spájať s týmto mestom a dostala názov Hodegetria zo Smolenska.

Historické informácie o tvári sú úzko späté s príbehmi mnohých zázračných uzdravení.

Jeden z nich sa udial v roku 1239 v meste Smolensk, keď úprimná a vrúcna modlitba obyvateľov pomohla zachrániť mesto pred vpádom Batu Chána.Hovorí tiež o prípadoch ochrany pomocou tohto obrazu pred epidémiami strašných patológií, nepriateľských útokov a záchvatov.

Pravoslávni ľudia vnímali ikonu Hodegetria vždy ako skutočného sprievodcu, ktorého cieľom je viesť ich po správnej ceste života.
Okrem toho bol obraz vyjadrený natoľko úcty, že sa na jeho počesť začala stavba celých chrámov.Takto vznikol chrám smolenskej ikony Panny Márie v Petrohrade, Arzamas, Shue a mnoho ďalších miest.Ikona umiestnená v Shuya získala zvláštnu slávu.Umožnili to jej úžasné veci.

Napríklad v roku 1665 bolo mesto zabavené epidémiou moru.Ľudia, ktorí tu bývali, zažili strašný strach a rozhodli sa napísať zoznam s ikonou Smolensk.

Muž, ktorý prevzal tvár tváre, dokončil svoju predbežnú schému, alehneď na druhý deň som si všimol zmenu v postavení dieťaťa Krista.Jeho nohy zmenili miesto a teraz namiesto ľavej nohy bola pravá na vrchu.

Maliar ikon okamžite rozhodol, že urobil chybu a prepísal tvár.Ale nasledujúce ráno mohol uvažovať o bývalej pózu Spasiteľa.Potom sa umelec rozhodol, že to nie je nič viac ako znamenie zhora a prestal robiť zmeny na ikone.

Akonáhle bola dokončená ikona privedená do kostola, hneď vedľa nej sa objavila nezvyčajná jasná žiara, a keď sa konala zodpovedajúca modlitebná služba, epidémia moru sa stala bezvýznamnou.

Nie je prekvapujúce, že taká úžasná udalosť upútala pozornosť stoviek pútnikov z celého sveta.To bolo vtedy, keď car Alexej Mikhailovič vyslal špeciálnu komisiu pre Shuya, aby sa presvedčil o skutočne liečivých a zázračných schopnostiach tváre, ktoré sa následne prijali.

Charakteristické črty tváre Smolenskej Matky Božej

Popísaná ikona vyniká proti iným náboženským predstavám prítomnosťou určitého počtu znakov, a to:

 • dňaIkona Smolenska Matky Božej sa zobrazuje ako svätý na zlatom pozadí.
 • Panna je v stoji a drží dieťa v náručí Ježiša Krista.Vyzerá to, akoby sa pozerala priamo na osobu, ktorá stojí pred ňou.
 • Dieťa čelí svätej žene a rukami drží zvitok papiera.
 • Druhá ruka malého Ježiša je mierne zdvihnutá, akoby vystupovala s pomocou špeciálupožehnanie gesto.
 • Farba odevu Panny Márie je nasýtená červenou farbou.A dieťa Ježiš je oblečený v dlhých šatách oranžovo-bieleho odtieňa, ktorý úplne skrýva svoje telo, aby bolo vidieť iba jeho nohy.

Pôvodná verzia ikony Matky Božej, dátumy jej slávenia

V chráme je dnes možné navštíviť pôvodnú ikonu Matky Božej Hodegetrie.Nanebovzatie Panny Márie, ktorá sa nachádza v meste Smolensk.

A dátum, keď si pamätajú tohto svätého, je 10. augusta.

Existuje však ďalší deň spomienok Panny Márie, ktorý padol osemnásteho novembra.Druhý dátum sa stal relevantným po porážke Napoleonských vojsk Rusmi.Predpokladá sa, že opísaná ikona k tomu prispela v mnohých ohľadoch.

Existuje jeden ďalší dátum úcty k pamäti Panny Márie v roku - 7. decembra.Je spojená s víťazstvom obyvateľov Smolenska nad tatársko-mongolskými jednotkami v tento deň.

Kedy stojí za to požiadať osobu o božskú pomoc?

Ak chcete požiadať o pomoc s týmto obrázkom, mali by ste vedieť, v ktorých prípadoch môže najlepšie pomôcť.

 1. Hodegetria Smolenskaya sa modlí, aby dosiahla zmierenie s osobou (alebo ľuďmi), s ktorou ste v konflikte.
 2. Ikona podľa tradície pomáha všetkým, ktorí chránia svoju vlasť pred nepriateľskými vpádmi.
 3. Môžete ju kontaktovať so žiadosťou o ochranu osoby, ktorá sa má zúčastniť na bezpečnom a zvukovom útoku.
 4. Ak sa začne epidémia nebezpečného ochorenia, modlite sa k Panne Márii Smolenskej a zachráni vás pred rizikom infekcie.
 5. Ďalším obrazovým poslaním je ochrana rodín pred negatívnym vplyvom, ktorý pochádzajú od milovníkov klebiet.
 6. Ikona slúži ako strážca rodinného krbu pred rôznymi vnútornými hádkami a nezhodami.
 7. Ako už viete, táto ikona má inú verziu názvu - Sprievodcovia.Je to kvôli jeho schopnosti chrániť ľudí pred rôznymi nehodami spojenými s výletmi.Tí, ktorí často cestujú, sa odporúča mať so sebou mini verziu tejto ikony pre svoju osobnú ochranu.
 8. Ak ťa vydesia zlodeji, podpaľači a iní zločinci - modlite sa za ochranu tvárou Panny.
 9. Môže sa stať, že nerozumiete tomu, ako v tejto situácii konať správne.Potom by ste sa mali obrátiť na túto zázračnú ikonu o pomoc.Len v myšlienkach, požiadajte ju, aby naznačila správne riešenie situácie, úprimne sa modlite a určite vám pomôže.
 10. Ak ste chorí s istou vážnou patológiou, tvár prispeje k vášmu uzdraveniu, ak je vaša modlitba úprimná a vychádza z hlbín duše.

Na záver

Rád by som na túto tému uviedol niekoľko záverov:

 • Ikona Panny Márie Smolenskej spadá do Ruska z Byzantskej ríše.
 • Svojou polohou (najmä dodnes) je mesto Smolensk, kostol Nanebovzatia Panny Márie.
 • Podľa tradície spomienka na Pannu Máriupoctený 10. augusta.
 • Svätyňa pomôže ľuďom dosiahnuť mier, chráni pred nepriateľmi, vojenskými operáciami, vážnymi chorobami, nešťastiami pri cestovaní, zlodejmi a pomáha nájsť správne riešenie v ťažkej životnej situácii.

Čítali ste článok a môžete do tohto materiálu niečo pridať od seba?Potom zanechajte svoj komentár na konci článku.

A aby ste vedeli, ktoré modlitby musíte zmeniť na ikonu, pozrite si nasledujúci videozáznam:

Marissa