Kozelshchansk ikona Matky Božej: popis a význam, fotografia, ako to pomáha

Keď môj dedo odišiel do nemocnice na operáciu (musel mať odstránený katarakta), veľmi som sa obával a po práci som často narazil do kostola, aby som zapálil sviečku pri ikone svätého Mikuláša, svätca patróna môjho starého otca.

Potom som sa rozhodol objednať Sorokoust a kúpiť malú ikonu, ktorá sa vloží do nemocničnej izby.V kostole sa odporučila kópia ikony Kozelshchansk.Ukázalo sa, že sa modlila za uzdravenie očných chorôb.A nielen to!

Ako to vyzerá a čo to znamená

Ikona bola vytvorená v 16. storočí v Taliansku, hoci získala slávu zázračných na Ukrajine av Rusku.Podľa typu maľby ikon sa jedná o Hodegetriu (nižšie podrobne opíšem, čo to znamená).Ikona nie je maľovaná na plátne, ale na malej doske.

Na konci 19. storočia bol obrázok pokrytý strieborným plášťom.

Jeho význam je jednoduchý: Panna ukazuje na svojho Syna a ukazuje ľuďom cestu, ktorou by mali ísť - to je to, ku ktorému by sa mala snažiť každá kresťanská duša.

Na tejto ikone sa tiež nachádza klamár (lyžica na prijatie) a šálka.Tento detail hovorí o sviatosti prijímania, ktorú Syn učil svojim učeníkom (a teda všetkým ľuďom) Syn.Božie.Na druhej strane táto cirkevná doska poukazuje na skutočnosť, že spoločenstvo je spoluúčasťou na Kristovom tele a krvi, ktoré sa obetovalo za celé ľudstvo.

Hodegetria je aký druh ikony

Je presnejšie povedané - typ ikony.Toto slovo sa prekladá ako „Sprievodca“.Verí sa, že po prvý krát takúto ikonu Matky Božej maľoval Lukáš, apoštola sedemdesiatich.

Táto ikona sa často porovnáva s Eleusou, „Zbohom“ (je to tiež ikona Matky Božej s dieťaťom, ale na tomto obrázku Ježiš už tlačí svoju tvár na Matku, prejavujúc jej bezhraničnú lásku k nej a skrze ňu.na celú ľudskú rasu).

Ktoré Hodegetria sa považuje za najuznávanejšie?Ako sa tieto obrázky líšia v maľovaní ikon?To všetko bude uvedené v tomto tablete:

Mimochodom, ikona Kozelshchansk sa líši od väčšiny Hodegetes: tu dieťa nedrží zvitok ani knihu a okrem toho žehná ľuďom nie rukou, ale krížom.

História vzhľadu tejto ikony je skutočne hodná písania románu

V 18. storočí prišiel do Ruska Talian, ktorý sa chcel stať čestnou slúžkou cisárovnej Alžbety.Medzi vecami, ktoré prinieslo dievča z jej vlasti, bola malá ikona Matky Božej.

Čestná slúžka však nezostávala dlho na súde, pretože sa zamilovala do zaporizhzhyského úradníka Siromachha, ktorý prišiel na súd s hejtmanom Polubotokom.Pár sa oženil a neskôr odišiel do oblasti Poltava vo svojom vlastnom majetku, ktorý dostal od cisárovnej ako svadobný dar.Panstvo sa stalo rodinným hniezdom rodiny Siromahov a ikona sa stala relikvie,ktorý prešiel z otca na syna.

V druhej polovici 19. storočia bol majiteľom panstva Pavol Kozelsky.Na jeho počesť sa rozhodol premenovať hlavnú dedinu panstva - začalo sa to nazývať Kozelshchina.

storočie však nemalo čas skončiť, pretože panstvo opäť zmenilo majiteľa.Teraz sa v ňom usadila rodina bohabojného grófa Kapnistu.Panna ukázala svoj prvý zázrak spojený s jej ikonou práve pre túto rodinu.

 • Stalo sa tak: Masha, grófova dcéra, prestala chodiť - ukázala zakrivenie chrbtice a nôh.Dievča utrpelo silnú bolesť.Neznesiteľný otec nešetril peniazmi na liečbu, ale lekári mu nemohli pomôcť.Raz sa kľačiace dievča modlila pred touto ikonou a náhle omdlala - a keď sa prebudila, nebola žiadna bolesť a bola schopná voľne vstať.

Rodina napriek tomu išla k ďalšiemu lekárovi v Moskve.Potvrdil to však iba: dievča sa zrazu úplne uzdravilo.

Podľa očakávaní sa správa o zázraku rýchlo rozšírila po celom meste a ľudia, ktorí chceli vidieť zázračnú ikonu, sa začali zbližovať s hotelom, v ktorom gróf a jeho rodina zostali.Niektorí z nich boli tiež uzdravení.

​​

Kapnisti sa vrátili domov do oblasti Poltava.Ale dozvedeli sa aj zvesti, takže prúd veriacich smerujúcich do ich kaplnky nevyschol.Napriek tomu: ikona Kozelshchansk pomohla chorým doma!Najmä sa vrátila k jednému dievčaťu.

 • Gróf pochopil: relikviu si nemôžete nechať v dome.V roku 1883 postavil na záhrade kaplnku, kam mohli ísť všetci.odovzdanýlen rok a kaplnka prerástla do chrámu.O rok neskôr sa tu objavila ženská komunita.

Je ľahké uhádnuť, že v sovietskych časoch bolo toto sväté miesto zatvorené.A sú svedkovia, ktorí videli, ako ikona plakala krvou.

Počas druhej svetovej vojny, keď do oblasti Poltava prišli nemecké jednotky, bol kláštor dočasne otvorený.Ale v 49. roku to sovietska vláda opäť uzavrela - a opäť ikona kričala.

Keď sa obávajú, že úrady nariadia vypáliť ikonu, ktorú nechceli, bývalí mnísi ju na dlhý čas schovali doma.

Kde sa dnes môže uctievať

V Pokrovskom kláštore (Ukrajina, Cherkasy, mesto Krasnogorsk).

Tretí týždeň pôstu sa považuje za deň oslavy a uctievania tejto ikony.Toto je prázdninový sviatok.

A ak nemôžete ísť na púť za pôvodnú ikonu?

 • Kópiu si môžete kúpiť v obchode kostola.Je ich veľa, nielen maľovaných farbami, ale tiež upravené jantárom alebo vyrobené z drahých kovov.K dispozícii sú dokonca aj vonné tyčinky - malé ikony spodného prádla, ktoré si často kupujú deti.

 • Kňazi tiež nezakazujú vyšívanie takej tváre Panny vlastnými rukami, niťami alebo korálikmi (áno, takú súpravu je ľahké získať, ak nie v bežnom obchode, potomna internete - určite).Ale nezabudnite: po dokončení práce sa ikona musí dostať do Božieho chrámu a posvätiť.Až potom sa môže modliť.
 • Prípadne môžete navštíviť zoznam tejto ikony (kópia, ale nie jedna ku jednej, ale s malýmizmeny tak, ako ich navrhol každý jednotlivý umelec).Niektorí z nich sú tiež považovaní za zázračné.

Ikona zoznamu z Muromu bola najslávnejšia (pozrite si ju v kostole Zvestovania).Je vyrobená z látky, zavesená na šperkoch.A to nie sú len drobnosti - všetky tieto šperky tu nechali ľudia, ktorým ikona pomohla.

Ďalšie zázračné zoznamy sa nachádzajú v: Moskve (Kazaňský chrám, blízko Serpukhovskej brány), kláštore sv. Mikuláša Wonderworkera (Ukrajina, Gorodok).

Zoznam z Gomelu (nachádzajúci sa v kláštore sv. Mikuláša) sa tiež považuje za zázračný a uctievaný.O tomto obrázku sa môžete dozvedieť z tohto videa:

Aká je zázračná tvár Panny Márie, ktorá žiada

Táto ikona sa považuje za uzdravenie.Pomáha:

 • pri chorobách (predovšetkým ochorenia očí, chrbta, nôh a rúk);
 • pri akejkoľvek inej chorobe;
 • s duchovnými chorobami (vrátane slabej viery, zmätku, depresie);
 • ak si osoba uvedomí, že nemá blízke trpezlivosť, múdrosť;
 • v škandáloch v páre alebo rodine, keď je vzťah na pokraji prerušenia;
 • dievčatá žiadajú, aby do svojho života vstúpil hodný mladý muž, a ak už taký existuje, potom manželstvo a šťastný život po manželstve a maľovaní;
 • Nuž, a len o získaní sily na riešenie prekonaných problémov.

Môžete sa modliť rôznymi slovami.Existuje však aj osobitná modlitba adresovaná konkrétne Panne Márii Kozelshchanke:

Okrem toho bol vytvorený troparion(chant chváli túto ikonu).Tu sú jeho slová: