Kriya Jóga: čo to je, jeho hlavné črty

Mnoho ľudí, ktorí si sami vyberú druh fyzickej aktivity, sa zastaví pri joge.To nie je prekvapujúce - jóga je pomerne zaujímavá a užitočná sada cvičení.Dnes existuje veľké množstvo rôznych praktík jogy: jedná sa o tradičnú verziu hatha jogy a horúcej jogy a jogy pre deti, techniku ​​jogy pre dospelých, a tiež - jogu Kriya.Veľmi ma zaujímal posledný semester a rozhodol som sa zistiť, čo to je - záhadná Kriya jóga?

Čo je to Kriya Yoga?

Kriya jóga je starodávna meditatívna technika, pomocou ktorej je možné ovládať svoju energiu a proces dýchania.

A Kriya Yoga pôsobí ako všestranná duchovná cesta založená na mnohých meditatívnych praktikách a dobrom živote.

Historické pozadie o Kriya Yoga

Metodika Kriya Yoga bola dlho nedostupná pre väčšinu ľudí.

Až v roku 1861, veľký praktizujúci jogy Mahavatar Babaji, odtajnil metodológiu Kriya Yoga, ktorú dal svojmu učeníkovi menom Lahiri Mahasaya.

Lahiri následne odovzdal svoje vedomosti svojmu učeníkovi Sri Yukteswarovi, ktorýna svojej strane učí najmä svojich nasledovníkov - Paramahansu a Yoganandu.

Práve Yogananda sa stal človekom, ktorý rozprával celému svetu o praktikovaní Kriya Jógy vo svojej práci „Autobiografia jogy“, a navyše sa podieľal na prenose poznatkov v západných krajinách.

Absolútne všetky techniky jogy zahŕňajú prácu s energiou, ale väčšinou nepriamu.Napríklad pomocou jogových ásan sa otvoria energetické kanály v chrbte a zabezpečí sa energetická rovnováha v chrbtovej kolóne.

A vďaka zavedeniu dýchacích techník (pránájáma) sa prebudí vnútorný energetický potenciál osoby.

Kriyova metodika je priamočiarejšia, umožňuje praktizujúcemu prevziať kontrolu nad svojou životnou energiou a mentálne ju nasmerovať nahor a nadol do chrbtice pomocou svojej bezvedomia a slobodnej vôle.

Podľa metodiky Yoganandy je naplnenie jednej Kriya (približne tridsať sekúnd) rovnocenné s tým, ako keby ste sa celý rok venovali prirodzenej duchovnej kultivácii.

Všetky vaše činy vo vonkajšom svete sa nazývajú Karma.A pôsobenie vnútornej roviny je známe ako Kriya.Tieto dva typy konceptov sú si navzájom veľmi podobné, oba predstavujú špecifické variácie karmy alebo špecifické variácie kriyov.

Podľa tradície sa uvedené pojmy dajú dešifrovať všeobecným spôsobom takto:

 • karma je to, čo priťahuje človeka;
 • a kriya je to, čo je schopnéOslobodte ho zo siete karmy.

Metódy krijógy

Študenti môžu získať skutočnú metodiku až po ukončení predchádzajúceho stupňa štúdia a praxe pomocou troch prípravných metód vyučovaných Paramahansou Yoganandou.,

Tieto meditačné techniky, ktoré spolu predstavujú hlavný systém, umožňujú odborníkom porozumieť najvyšším cieľom výučby.

 1. Energizačné praktiky. Paramahansa Yogananda v roku 1916 vynašiel špeciálne psychofyzické cvičenia určené na prípravu tela na meditatívne praktiky.

Vďaka systematickým štúdiám sa dosahuje duševná a fyziologická relaxácia a sila vôle je veľmi rozvinutá.

​​

Vďaka špeciálnemu dýchaniu, životne dôležitej energii a sústredenej pozornosti táto metóda poskytne príležitosť na vedomé vstrebávanie energie, ako aj systematické čistenie a posilnenie všetkých orgánov tela.

Postupy zamerané na nabudenie energie nebudú časom príliš dlhé a zaťažujúce - budú trvať asi pätnásť minút a sú najúčinnejšou metódou na zmiernenie negatívnych účinkov stresu a nervového napätia.

2.Meditačné praktiky. Použitie zaujímavej metódy zameranej na koncentráciu Hon-So prispieva k rozvoju intuície, lepšej koncentrácie a tiež k odstráneniu úzkostných myšlienok a stresu.

Aplikáciameditatívnetechnika AUM (alebo OM)zlepšuje použitie koncentračnej sily, ktorá je potrebná na odhalenie a zlepšenie charakteristík skutočného ja.

Pri použití tejto techniky je možné pochopiť, že osoba nie je len telo, ale aj to, žeže obmedzenia našej mysle nám často bránia v tom, aby sme naplno rozvinuli potenciál prirodzenej povahy.

4.Metódy Kriya Yoga. Kriya je vylepšená verzia Raja Yoga.Pomáha posilňovať a revitalizovať jemné prúdy, ktorými životná energia (práška) cirkuluje v tele cez chrbticu a mozog.

V prastarých indických veštech (nazývaných rishis), mozog spolu s chrbticou vyvolali spojenie so stromom života.Prostredníctvom tenkých mozgových miechových centier a čakier dochádza k toku energie, ktorý revitalizuje všetky nervy, orgány a tkanivá v ľudskom tele.

Konkrétne jogíni zistili, že ak nasmerujete tok vitálnej energie nepretržite nahor a nadol pozdĺž chrbtice pomocou špeciálnej techniky Kriya Yoga, potom dôjde k významnému zrýchleniu duchovného rozvoja a zvýšeniu individuálneho vedomia.

Kompetentné použitie Kriya jogy poskytuje prirodzený plán na spomalenie činnosti srdca, pľúc a nervového systému, ktorý vytvára stav hlbokého vnútorného ticha mysle a tela.V dôsledku toho existuje dosť „priestoru“ od myšlienok, emócií a zmyslových vnímaní, ktoré sa vždy točí v hlave.

Pochopením takejto vnútornej jasnosti a povedomia môže osobacítiť hlboký vnútorný pocit sveta a tiež sa začína vnímať ako súčasť večného vesmíru.

Pozitívny účinok kriya jogy na telo

Ten, kto objaví átmu (to znamená prax Kriyi), nikdy nie je vyčerpaný.zdroj lásky a šťastia.

Pravidelným cvičením jogy Kriya je možné skutočne pozorovať významný pokrok, pokiaľ ide o fyzický stav a zlepšenie nervových a duševných procesov vo vašom tele, konkrétne:

 • posilnenie imunitného systémusystém, ktorý medzi stálymi praktizujúcimi v Kriya Józe aktívnejšie odráža akékoľvek vonkajšie a vnútorné útoky;
 • stav nervového systému je normalizovaný, a preto je pre človeka oveľa ľahšie prežiť v našom svete neustáleho stresu;
 • je aktivovaný tok energie Kundaliní, čo prispieva k prejaveniu skrytých potenciálnych možností osoby;
 • pre človeka je ľahšie sústrediť sa na niečo;
 • objavuje sa životne dôležitejšia energia;
 • mozgová aktivita sa zlepšuje a praktikujúci Kriya Yoga získa jasné a presné myslenie;
 • na úrovni fyzického tela obnovujú telo na úrovni buniek praktiky, mudry a meditačné cvičenia.A vďaka energii Kundaliní telo doslova kvitne.

Ak chcete vyskúšať zázračnú techniku, mali by ste sa obrátiť na špecializované štúdio alebo si najať osobného učiteľa.Je tiež povolené robiť cvičenia sami, ale je lepšie nerobiť to spočiatkuetapy a kedy už budete mať dostatočne dobrú základňu.

V akom poradí sa vykonávajú Kriyi?

The Yogananda Treatise hovorí o dôležitosti správneho poradia kriyov.Predpokladá sa, že pomáha odstraňovať karmické uzly.Autor zároveň odporučí odborníkom, že ak nevedia presný výkon niektorého z krijov, môžu to urobiť podľa vlastného uváženia.Neexistuje žiadny jasný diktát, je dôležité len sledovať nasledujúce etapy.

 • Najdôležitejšou podmienkou je neustále udržiavať stav vnútornej harmónie, aby ste sa úplne zbavili akýchkoľvek vonkajších myšlienok, nepríjemných pocitov v tele a podobne.
 • Je tiež dôležité vykonať každú Kriya na pevne stanovený čas - je to buď sedemdesiatpäť sekúnd (čo zodpovedá sto osem opakovaniam mantry), alebo dvadsaťsedemkrát.Je možná kombinácia oboch metód.
 • Odporúča sa praktikovať Kriya Jógu bez toho, aby ste sa obliekli, ale nesústredili vašu pozornosť na túto skutočnosť.
 • Dážď, sneh alebo krupobitie mimo okna by nemali ovplyvňovať vaše činnosti.Neexistuje tiež žiadne nevhodné miesto - skutočný praktikujúci Kriya Yoga má moc ovládať energiu ľubovoľného miesta a zmeniť ju na pozitívne.
 • Keď vykonávate cvičenia, nehovorte ani sa nenechajte rozptyľovať, ale sústredte svoju pozornosť na pohyb energie Kundaliní v tele čo najviac.
 • Neprekročte zložitejšie postupy, kým nedosiahnete úspech v počiatočných fázach.

Poskytnutésplnenie všetkých vyššie uvedených, môžete pochopiť umenie Kriya Jógy, zlepšiť svoj fyzický a psycho-emocionálny stav a samozrejme usporiadať karmu.

Nakoniec si pozrite zaujímavé video:

Marissa