Mikuláš - zázrak - život svätého a zaujímavé fakty

Pravoslávne odvolávajú tohto svätého 19. decembra.A hoci na Ukrajine av Rusku s ním zaobchádzajú trochu inak, v každom prípade ľudia veria: je to jeden z najsilnejších obhajcov, ktorý môže zachrániť veriacich pred mnohými problémami - ale za vážne priestupky potrestá nemenej vážne.Dnes vám povieme, vďaka akým skutočnostiam zo St. Nicholas si zaslúžil takú lásku veriacich a čo je najdôležitejšie, za akých okolností sa objavil na našej Zemi mnoho stoviek rokov po jeho vlastnej pozemskej smrti.

Život svätého

 • Detstvo .Nikolai sa narodil v meste Patara v druhej polovici 2. storočia nášho letopočtu, v bohatej kresťanskej rodine šľachtických rodov.Tento pár sa veľmi dlho modlil za Pána o dieťati a nakoniec (po prísahe venovať budúcemu synovi službu Pánovi) im dal chlapca.Dieťa bolo už od narodenia úžasné: napríklad pri krste (trvalo to asi 3 hodiny) stál v písme na vlastných nohách.
 • Mládež .Nicholas (jeho meno v gréčtine znamená „dobývanie ľudí“), ktorý rád čítal, modlil sa a navštevoval cirkev, čo viedlo veľmi zbožný život.Chlapcov strýko bol biskup.Keď videl, že duša mladého muža patrí do neba, požiadal svojich rodičov, aby mu dali slúžiť Pánovi.Nicholas sa stal presbyterom (kňazom).Čoskoro nahradil svojho strýka v diecézi (odcestoval do Palestíny) a po smrti svojich príbuzných rozdelil majetok svojich rodičov potrebným.
 • Prvý zázrak .Chudák mal dcéry.Hoci boli krásne, nikto ich nenazval, aby sa vzali, pretože ich otec to neurobilbolo pre nich veno.Muž sa rozhodol predať česť svojich dcér za peniaze, a tak sa rozhodol zlepšiť materiálny stav svojej rodiny.Ale Boh povedal svätému Mikulášovi o hroziacom hriechu.Preto kňaz vzal vrece peňazí a tajne ich vyhodil z okna toho muža.Dievčatá boli zosobášené.
 • Zázraky na ceste do Palestíny .Keď sa jeho strýko vrátil zo svätej zeme, Nikolai sa tiež rozhodol ísť na dobročinnú cestu.Na lodi vykonal mnoho zázrakov (zastavil búrku, priniesol zosnulého námorníka späť k životu a v prístavoch vyhnal démonov z ľudí a liečil chorých modlitbou).Svätý chcel zostať na celý život v Palestíne, ale Pán mu povedal, aby sa vrátil do svojej vlasti, takže sa po nejakom čase usadil v kláštore Sion.

 • slúžiace ľuďom .Počas osamelej modlitby svätý počul Boží hlas, ktorý mu prikázal slúžiť ľuďom.Potom opustil svoj kláštor a usadil sa v meste Mira (preto sa teraz niekedy nazýva Nicholas Wonderworker of Myra).Neustále chodil do kostola a žil na ulici.A keď si kňazi vybrali biskupa, Pán presne ukázal na Mikuláša.Pre mesto sa stal veľkým pastierom a pomohol toľkým.A keď začali byť utláčaní kresťania, išiel svätý do väzenia - ale kázal aj tam.
 • Odstránenie kacírstva .Po návrate k slobode začal horlivo strážiť vieru.Napríklad v roku 325 na prvom ekumenickom koncile v Nikareji dokonca zasiahol Ariusa do tváre , tvrdiac, že ​​Kristus v hierarchii cirkvi by mal byť nižší ako OnOtče, Pane.A to bol sv. Mikuláš, ktorý potvrdil Božiu trojicu: Otec, Syn a Duch Svätý.
 • Posledný zázrak .Keď Nicholas žil v Lycii, prišiel hlad.Ľudia nemali kam vziať jedlo a svätý sa začal modliť za Nebeského Otca.Veľmi skoro prišiel do mesta istý obchodník s loďou plnou pšenice, tvrdiac, že ​​Nikolai k nemu prišiel vo sne, ponúkol, že kúpi všetok náklad a zloží vklad vo forme 3 zlatých mincí.A po prebudení zostali s obchodníkom v ruke!
 • Smrť .Svätý žil do veľmi vysokého veku.Zomrel 19. decembra 342.Jeho nezvratné relikvie vyžarovali božskú vôňu a preslávili sa ich liečivou silou.

Námorníci, ktorí boli nevinne odsúdení, považujú svojho asistenta a patróna sv. Mikuláša.A na Ukrajine je tento svätý uctievaný ako v Rusku, v Santa Clausi a v noci z 19. decembra deti vždy hľadajú pod cukrovinkami sladkosti a hračky.A neposlušným chlapcom môže namiesto darčeka dať tyč.

Kresťanské zázraky spojené s Mikulášom

 • Zlodej, ktorý sa vydal na svoje remeslo, zapálil vždy sviečku pred obrazom tohto svätca a požiadal o pomoc pri jeho „práci“.A zakaždým, keď mal šťastie.Keď však bol takmer chytený a zabitý - dobre, ukázalo sa, že sa schováva v mŕtvoly rozpadajúceho sa koňa.Keď sa zlodej sotva živý z pachu vyliezol von, stál vedľa neho starý muž.Spýtal sa: „Dobre, ako vo vnútri cítite?“ „Nechutný,“ odpovedal zlodej."Takto ma rozmaznávajú moje sviečky," odpovedal Nikolay.
 • Počas občianskej vojny v Rusku mnoho chudobných ľudí zabilo bohatších.tutakže roľník, keď videl postavu dievčaťa, zdvihol zbraň ... Začala sa modliť k Nicholasovi a on sa nad ňou zľutoval.Dievča utieklo do mesta a usadilo sa tam.O niekoľko rokov ju našiel členitý muž.Bol to roľník, chorý a nešťastný.Požiadal ju o odpustenie skutočnosti, že vtedy takmer zabil a povedal, že na jej mieste náhle uvidel svätého, ktorého nemohol strieľať.Keď dievča odpustilo tomuto mužovi, zomrel.
 • „Mokrý Nikolai“.Hovorí sa, že jedna rodina sa plavila na lodi s malým dieťaťom.Matka nekontrolovala a kvapkala dieťa do vody.Rodičia sa začali modliť k Nicholasovi a nasledujúci deň bolo dieťa nájdené pod ikonami v Kyjeve, kam sa plavili - mokré, ale živé.

„Postoj zoina“

Tento zázrak sa stal v Ruskej sovietskej socialistickej republike v roku 1956 v meste Kuibyshev.

Stalo sa tak: mladí ľudia prišli navštíviť miestnu ženu a medzi nimi - Zoya, nevesta syna pani domu.To je len samotný syn, Nikolai, neskoro.Medzi hosťami bol hráč na akordeón, začal hrať a mladí ľudia tancovali.Zoe nechceli nečinne sedieť, odtrhol Nicholasovi obraz zo steny a začal s ním tancovať, hoci prítomní ju odradili - hovoria, že je to hriech.

„Ak je Boh, nech ma potrestá!“ Odpovedala Zoe.

A ... Zrazu v strede miestnosti zamrzla ikona a chytila ​​ju za hruď.Nemohli ju pohnúť, pretože dievčenské telo sa zmenilo na kameň.Zavolali lekárov, ale nemohli im ani dať injekciu - ihly neprepichli kožu.Nevdychovala, nehovorila a iba niekde v hrudi jej srdce potichu tlčalo.

Aby sa videl tento zázrak, dom začalstádo ľudí.Úrady (podporujúce ateizmus) dokonca museli umiestniť políciu doma.Hovorí sa, že niektorí policajti v noci počuli, ako dievča kričí, volá matku a žiada ju, aby sa modlila.

Kňazi boli privezení do Zoe, ale iba jeho otec Seraphim bol schopný odstrániť ikonu z rúk.Povedal tiež, že chlapec bol pred Veľkou nocou postavený v kameni.

A stalo sa: keď stála presne 128 dní pred jasnou sviatkom, zvolala: „Zem horí pod nohami, svet zahynie v hriechoch, modlite sa!“ A začal ožiť.

Ako neskôr priznala, Boh jej odpustil, pretože svätý Mikuláš požiadal dievča.Ale on (podľa svedectva policajta, ktorý bol v tú noc v službe), ju navštívil a pýtal sa, či je pre hriešnika ľahké stáť takto.

V súčasnosti bolo v meste postavené pamätné znamenie, ktoré ľuďom hovorilo o tomto zázraku, a nakrútil sa aj celovečerný film Stojan zoo.

Ako sa správne modliť k tomuto svätému?Nasledujúce texty vás vyzvú.Osobitne dôležitá je modlitba, ktorá znie vo videu, ktoré vám ponúkame.Mnoho veriacich tvrdí: zmenila ich život.Je pravda, že na to je potrebné prečítať alebo aspoň počúvať (ale nie v doprave, ale doma, v tichom a pokojnom prostredí) presne 40 dní.Pomôže vám?Vyskúšajte to je ľahké!

​​