Modlitby vďačnosti za sväté prijímanie

Spoločenstvo je sviatosť, ktorá zaujíma dôležité miesto v živote každého veriaceho kresťana.Tak ako každý cirkevný obrad, aj sviatosť je sprevádzaná modlitbami.Určitá skupina modlitieb sa číta pred sviatosťou - v rámci prípravy na túto sviatosť.Po prijatí svätých darov prichádza čas na modlitby vďakyvzdania za sväté prijímanie.

Charakteristiky modlitebnej prípravy na sviatosť

Všetky prípravné opatrenia vykonávané veriacim pred svätým prijímaním, v cirkevnej praxi je obvyklé nazývaťindukciu .V modlitbe je obzvlášť dôležitá príprava na modlitbu.Najprv sa to týka pravidla modlitby.

Pravoslávni by mali dôkladnejšie a dôslednejšie dodržiavať modlitebné pravidlo pre bohoslužby.Modlitby - ráno a večer - si určite musíte prečítať v plnom znení, nemali by ste si nechať ujsť jediný modlitebný text.Ak sa veriaci nepoužívajú na čítanie kánonov, potom je potrebné počas prípravy na sviatosť každý deň vysloviť aspoň jeden kánon.Povinné sú nasledujúce kánony:

  • kánon pokánia nášmu Pánovi Ježišovi Kristovi;
  • modlitebný kánon k Najsvätejším Teotokom;
  • kánon strážneho anjela;
  • nadväzujú na sväté prijímanie.

Nevyhnutnou súčasťou obradu svätého prijímania súvďaky za modlitbu.Deň vďakyvzdania za sväté prijímanie sa vyžaduje v kostole v deň, keď sa koná sviatosť - okamžite po jedle svätých tajomstiev.Cirkev tiež umožňuje ich nezávislé vystúpenie pravoslávnymi po príchode domov.

Texty vďakyvzdania a modlitby so všetkými dôrazmi na stiahnutie si môžete stiahnuť z tohto odkazu .

Deň vďakyvzdania za sväté prijímanie je možné vypočuť priamo na našej webovej stránke:

Iné štádiá a prvky modlitby

Pôst, modlitba a pokánie -„Tri veľryby“ prípravy na obrad prijímania.Okrem už spomínanej prípravy na modlitbu recitácia zahŕňa:

  • pôst v jedle a pití;
  • čistota tela;
  • ​​
  • zostávajúce v predvečer prijímania večerných služieb;
  • priznanie pred účasťou na liturgii, v dôsledku čoho duchovný predkladá „verdikt“ o prijatí veriaceho do sviatosti;
  • pôst a abstinencia od pitia v deň prijatia svätých tajomstiev - od polnoci do začiatku sviatosti;
  • Návšteva liturgie v deň prijímania.

Celkovo čítanie trvá niekoľko dní a je priamo spojené s fyzickým životom pravoslávneho i duchovného.Pokiaľ ide o telesný život, zdržuje sa to od intimity a prísneho obmedzenia potravín (nalačno).Počas pôstu nie je dovolené jesť jedlo živočíšneho pôvodu(mäso a mliečne výrobky, vajcia, ryby).Do ponuky môžete mierne zahrnúť rastlinné výrobky (ovocie, zelenina, obilné výrobky).

V čase prípravy na sviatosť by sme mali odložiť myšlienky každodenného života a vyhnúť sa všetkým druhom zábavy.Pred sviatosťou musíte zabudnúť na všetky svoje sťažnosti, nadviazať vzťahy s ostatnými, vyrovnať sa so všetkými, zbaviť sa všetkých emócií negatívnej povahy.Je vhodné stráviť dni predchádzajúce sviatosti v samote a pri čítaní duchovnej literatúry.

Každý, kto sa pripravuje na sväté prijímanie, by sa mal priznať.Výnimkou z tohto pravidla sú deti do 7 rokov a ľudia v umierajúcom stave.Vyznanie sa koná buď večer - pred sviatosťou, alebo ráno - v deň sviatosti, pred liturgiou.V deň prijatia svätých tajomstiev musí veriaci prísť do chrámu pred začiatkom bohoslužby.

Ako prijímať sväté tajomstvá?

Sväté dary sa prijímajú v prísnom poradí.Prví, ktorí dostanú prijímanie, sú kňazi a ľudia, ktorí majú akýkoľvek vzťah k bohoslužbám, potom príde rad na staršie osoby, ženy a deti, posledné sú muži a všetci ostatní ľudia. Mimochodom, ženy nemôžu prísť k sviatosti počas menštruačného krvácania, ani maľovať pery pred jedením svätých tajomstiev .

Keď sa blíži misa s darmi, mal by si vysloviť svoje meno.Keď sme dostali Kristovu krv a telo, musíme bozkávať okraj kalicha bez toho, aby sme boli pokrstení.Nedotýkajte sa šálky rukami a nedotýkajte sa ruky duchovného.

Správanie pravoslávnych v deň sviatosti s cieľom:zachovanie prijatého Krista v tele musí byť úprimné a slušné.

Ako často prijímate prijímanie?

Každú nedeľu prijalo spoločenstvo prvej generácie kresťanov.Moderní veriaci takúto príležitosť nemajú.Cirkev prikazuje obrátiť sa ku sviatosti pri každom pôstenajmenej raz ročne .

Úloha svätého prijímania v živote pravoslávneho

Sväté prijímanie je sviatosťou, počas ktorej veriaci kresťan chutí Kristovo telo a krv pod rúškom chleba a vína.Spoločenstvo umožňuje ortodoxným záhadne sa spojiť s Ježišom a priblížiť sa tak k večnému životu.

Spoločenstvo je veľmi dôležité pre náboženskú osobu, pretože on sám Ježiš Kristus ju ustanovil počas poslednej večere s 12 jeho učeníkmi -apoštolov - deň pred prijatím utrpenia pre ľudstvo.

Najprv vzal, požehnal a rozdelil chlieb medzi apoštolov, hovoriac, že ​​to bolo Jeho telo, potom urobil to isté s vínom - Jeho krvou.Okrem toho Syn Boží dal svojim učeníkom (a ich osobe - všetkým veriacim) prikázanie, aby sa sviatosť spoločenstva vykonávala odteraz naveky - na pamiatku jeho mučenia, smrti a zmŕtvychvstania.

Každý pravoslávny človek musí nevyhnutne prijať spoločenstvo, aby sa po svojej pozemskej existencii dostal do nebeského kráľovstva a dostal večný život.Bez spoločenstva nemôže človek dosiahnuť dokonalosť v duchovnom živote.Božia milosť, ktorú veriaci dostane v procese vyznania a prijímania,prebudil svoju dušu a telo, má liečivý účinok, posilnil svoju vieru a znížil zraniteľnosť voči hriešnym vášniam.