Modrý smrek na webe - zlé alebo dobré znamenie?

Stromy v letnej chate alebo na záhrade nie sú iba prvkom krajinného dizajnu, ale aj ich vlastnou prírodou v dochádzkové vzdialenosti.Nie všetky stromy však mali tú česť vysadiť na pôde držiteľa.Napríklad veľa ľudí, najmä tých, ktorí žijú vo vidieckych oblastiach, sa bojí o výsadbu smreku blízko svojho domova a verí, že zelený alebo modrýsmrek na tejto lokalite je zlým znamením .Prečo smrek získal také zlé meno, kde táto populárna povera vyrástla na nohy, prečítajte si článok.

Obsah
 1. Zlý znak - smrekna mieste: možnosti tlmočenia
 2. Vedecký základ pre povery
 3. Čo hovoria historici?
 4. Stanovisko kultúrnych vedcov
 5. Stanovisko vedcov v oblasti bioenergie
 6. Stojí za to počúvať znamenia?
Zlý znak - smrek na pozemku: možnosti interpretácie

Smrek, bledozelený alebomodrá, - rastlina s dobrými dekoratívnymi vlastnosťami.Krásna farba ihiel, ktorá sa nemení po celý rok, a našuchorené voňavé vetvy tohto stromu dokážu ozdobiť aj tie najvyhľadávanejšie držby pôdy a pridať k ozdobám akéhokoľvek miesta chmúrne, sivé a matné zimné dni najmenej z niekoľkých svetlých farieb.

Ale predsudky u ľudí sú niekedy silnejšie ako akékoľvek argumenty a zdravý rozum.To isté sa stalo so stromom.Z nejakého dôvodu si ľudia predstavovali, že smrek na stránke bol zlý znamenie, nič dobrésľubne.Zvážte prinajmenšom možnosti interpretácie tejto povery:

 1. Ak zasadia jedľa blízko domu, do od vašichyard, bude mať za následok smrť jedného z členov domácnosti, akonáhle strom vyrastie nad strechou obydlia.Omen populárny v malých dedinách a dedinách.
 2. Strom vysadený v blízkosti domu povedie k smrti osoby, ktorá ho vysadila, keď sa stane.nad touto osobou.
 3. Smrek je strom osamelosti.Ak ju zasadíte na mieste blízko domu, potom jediné domácnosti nikdy nenájdu pár (alebo manželstvo zlyhá) a vo dvojiciach dôjde k rozvodu ..
 4. Smrek je strom mujegon.Vytláča mužov z domu a v mladých rodinách bráni tomu, aby sa jej dedič objavil.
 5. Smrek v oblasti je zlým znamením, pretože vedie mŕtvych.Povera súvisí so skutočnosťou, že bývalý rituál bol obradom, keď boli mŕtvi ľudia obklopení jedľovými vetvami.
 6. Smrek je upírsky strom.Po vysadení na mieste sa získava životná energia z domácností.

Z vyššie uvedených výkladov je zrejmé, prečo niektoré zvlášť poverčivé osobnosti nemali radi smrek - koniec koncov, jej povesť verejnosti je nezáviditeľná.Ľudia, ktorí sú rozumní a bez akýchkoľvek predsudkov, nevenujú pozornosť tomuto znaku a radi tento strom na svojich stránkach pestujú, radujúc sa z jeho krásy a dekoratívnosti.

Čo iné stromy nemôžu byť zasadené blízko domu, pozri video:

Vedecký základ pre poveru

Takmer všetky povery je možné vysvetliť vedecky.Znaky spojené so smrekom na webe dávajú rôzni vedci svoje logické vysvetlenie.

Čo hovoria historici?

Z hľadiska vedeckých historikov je zlý príznak - smrek na pozemku - spojený s životnými podmienkami obyvateľov Ruska.Za starých čias bola veľká väčšina domov v dedinách postavená z dreva.A smrek, ako viete, má schopnosť rýchlo sa vznietiť aj z malej iskry ohňa.Je logické predpokladať, že plameň z vysokého horiaceho stromu by sa mohol okamžite rozšíriť do domu, do susedných budov a dokonca aj do celej dediny, čo by v konečnom dôsledku viedlo k veľkému požiaru a poľutovaniahodným následkom (a je možné, že aj tragické úmrtia).,

Ďalšou tendenciou smreku, najmä jediného stojaceho samostatne, je prilákať úder blesku (nie je zbytočné, že neodporúčajú skrývať sa pred dažďom pod vianočným stromčekom).Ak blesk zasiahne strom, môže to tiež spôsobiť požiar.

Ďalším znakom smreku je hrubá a mohutná koruna.Teraz si pamätajte, aké boli domovy roľníkov v dňoch Ruska: nízky, s komínom.Keby sa v blízkosti takéhoto domu pestoval smrek a po niekoľkých rokoch sa toto prostredie zvýšilo, riziko horenia v tomto byte sa zvýšilo, pretože hustá koruna by mohla zakrývať potrubie a blokovať prístup kyslíka.

Tuprečo sa obyvatelia krajiny v dávnych dobách báli zasadiť smrek vedľa svojich domov.Postupom času sa tieto obavy a prerástli do zlých znamení, ktoré smrek na mieste - k smrti a ťažkostiam.

Z pohľadu kultúrnych vedcov

Kultúrni vedci spájajú výskyt znakov smreka s vierou niektorých národov ugrofínskej jazykovej skupiny.tento strom bol považovaný za spojovacie spojenie medzi dvoma svetmi - svetom života a svetom mŕtvych.Napríklad:

 • u Karlaanov bol obrad priznania smreku rozšírený;
 • Komi priniesol do čarodejníka, ktorý bol po smrti, smrkové vetvy - priznal sa tiež tomuto stromu a pokojne opustil tento svet.
Fínsko-Uhorčania dávali sviatostný význam takmer všetkým ihličnatým stromom.Vždyzelené stromy pôsobili ako symbol nesmrteľnosti a večného života, bola im pripisovaná božská sila.

Stanovisko vedcov v oblasti bioenergie

Verzia bioenergie a ezoteriky je spojená s presvedčením, že smrek je upírsky strom.,Tvrdia, že strom čerpá životnú energiu niekoho iného a produkuje negatívnu energiu, ktorá má zlý vplyv na ľudí, iba v letnej sezóne.V zime sa smrek správa presne opačne: strom zdieľa naakumulovanú priaznivú energiu s ostatnými - preto sa pre tých, ktorí majú problémy s chladením v chladnom období, odporúča sa v tomto období častejšie prechádzať cez smrekový les.

Stojí za to počúvať znamenia?

Možno za dní našich predkov sa povery o strome vyplatili.Starovekí ľudia sa pomocou znamenia snažili vysvetliť podivné javy, ktoré sa vyskytujú okolo nich, ktoré im umožňovali žiť v harmónii s prírodou, so svetom okolo nich.

Populárne povery sú nepochybne skladom múdrosti a prirodzenej vynaliezavosti našich predkov.Ale v XXI. Storočí väčšina z nich stratila svoj význam.To isté platí pre zlé znaky smreku na lokalite.Prevažná väčšina moderných domov je postavená z kameňa a počet poschodí v nich často presahuje jedno.

Smrek sa v súčasnosti tiež považuje za novoročný strom.Preto veľa ľudí zasadí vianočný stromček do chaty alebo záhrady.Naozaj musíte pripustiť, že jazda okolo tanca okolo vášho vlastného symbolu života Nového roka je omnoho príjemnejšia, zábavnejšia a zaujímavejšia ako uvažovanie o mŕtvej kráse umelého vianočného stromu.Najmä na oslavu nového roka je vhodný modrý smrek - jeho nadýchané vetvy sa harmonicky zmestia do slávnostnej atmosféry podujatia.


Subjektívnou záležitosťou každej osoby je vypočuť si zlé znamenia o tom, či sa smrek zjedol alebo nie.Viera v rôzne populárne povery má skôr psychologický aspekt.Slabými zmýšľajúcimi ľuďmi, ktorí sa spoliehajú na zlé viery, sa často bránia pred udalosťami tvrdej reality: pre nich je ľahšie presunúť zodpovednosť za negativitu na akýkoľvek prírodný objekt, a tak prežiť ťažkosti alebo smútok, ktoré sa stali.