Morganitový kameň: aká mágia je obsiahnutá v tomto mineráli

Celkovo sa rozlišuje niekoľko minerálov, ktoré sú odrodami berylu a sú to kamene 1. rádu (drahé) - jedná sa o akvamaríny, smaragdy a heliodory.Ale okrem nich existuje ďalší skvost, ktorého krása nepozná hranice a je medzi klenotníkmi veľmi žiadaný - je to morganit (známy tiež ako vrabec).Skladá sa z lítia, cézia a mangánu a má veľmi atraktívny svetloružový odtieň.

Obsah
 1. Historické informácie o Morganite
 2. Variácie a vlastnosti nerastu
 3. Liečivá sila morganitov
 4. Magická pomoc minerálu
 5. Astrologickákompatibilita s kameňmi
Historické pozadie morganitu

Morganit si získal slávu pomerne nedávno - začiatkom 20. storočia.Jeho meno bolo oficiálne dané klenotom v roku 1911 na počesť slávneho bankára a filantropa zo Spojených štátov amerických, ktorého meno bol John Morgan.

Pokiaľ ide o Ruskú federáciu, minerál sa tu nazýva svojím vlastným spôsobom, konkrétne - „vrabec“ na počesť najtalentovanejšieho geológa a vedca V. Vorobyova.Aj v minulom storočí sa uskutočnil pokus spojiť obe mená do jedného a nazvať morganit „ružový smaragd“, ale zlyhal, pretože nové meno nezakorenilo.

Nezvyčajné verzie morganitov sa uchovávajú v mnohých zbierkach svetových múzeí.Napríklad v múzeu v Toronte (v Kanade) je uložený najmasívnejší morganit,ktorý bol riešený.Má hmotnosť 1625 karátov.

A „habitat“ veľmi krásneho kameňa, ktorého hmota je približne 600 karátov, je Štátne múzeum Ermitáž.V múzeu v New Yorku nájdete morganitovú figúrku ženy s parametrami šesť až jedenásť centimetrov.

Variácie a vlastnosti nerastu

Morganit sa rovnako ako akýkoľvek beryl vyznačuje priehľadnosťou.A kameň získava svoju farbu vďaka nečistotám vo svojom zložení.Stupeň intenzity farby morganitu určuje percentuálny podiel obsahu v zložení rôznych prvkov.Dnes tento minerál začal patriť do skupiny drahých kameňov.

Klenotníci sa do drahokamu zamilovali kvôli jeho ľahkému rezu, ktorý je vyprovokovaný vysokou tvrdosťou kameňa.Morganit má tiež nedokonalé štiepenie, čo znemožňuje jeho rozdelenie.Ale bez rezania nemá minerál požadovaný vzhľad.

V prírodných podmienkach má morganit spravidla rôzne nečistoty, praskliny a heterogénne inklúzie.Na priehľadných kameňoch zvyčajne nie sú žiadne chyby.Nie je možné vykonať korekciu farieb morganitu, pretože kameň si zachováva rádioaktivitu vďaka prítomnosti špeciálneho prvku cézia v jeho zložení.

Morganit sa vyznačuje svojou vonkajšou príťažlivosťou, ktorá si vyžaduje vysoký záujem, je však potrebné venovať osobitnú pozornosť!Nebojte sa mierne zafarbených a malých kryštálov, pretože neobsahujú rádioaktívne cézium, čo znamená, že nie súnepoškodzujú ľudské zdravie.Čím je však farba minerálov nasýtená, tým vyššie je v nich percento cézia.Preto je nosenie šperkov s takýmito morganitmi bezpečné iba na pažiach a nohách, no nosenie krku (oblasť štítnej žľazy), hrudníka, krtkov a lymfatických uzlín je zakázané.

V Kalifornii boli objavené prvé kamene tmavomodrej farby.V súčasnosti ich tieto krajiny aktívne dodávajú na svetový klenotnícky trh: Brazília, Madagaskar, Spojené štáty americké, Zimbabwe, Čínska ľudová republika, Namíbia, ako aj Afrika, Afganistan, ostrov Elba a Ural.Všetky ložiská morganitu majú jednu charakteristickú vlastnosť - v nich je zvýšená koncentrácia sodíka, rubídia, mangánu a cézia, ktoré sú súčasťou drahokamu.

Vo svojej hlavnej časti sa ružové morganity vyskytujú v prírode, ich farbu poskytujú zlúčeniny cézia, lítia a mangánu.Ale kameň má veľké množstvo rôznych farebných variácií - nachádzajú sa napríklad ružové, fialové a dokonca aj svetloružové minerály.Najcennejšie sú morganity s broskyňovým odtieňom.

Liečivá sila morganitov

 1. Táto odroda berylu spolu so všetkými ostatnými typmi pomôže odstrániť bolesť v chrbte (úspešne zvládajú artrózu, reumatizmus a akúkoľvek patológiu chrbtice.
 2. Kameň bude pôsobiť ako spoľahlivá prevencia proti prechladnutiu, zmierňuje bolesti v krku a urogenitálne choroby.gule.
 3. Použitím šperkov s morganitmi môžete zlepšiť trávenie, normalizovať srdcový rytmus (eliminovať arytmie) a liečiť nervový systém (zbaviť sa stresu a jeho negatívnych účinkov).
 4. Liečivé schopnosti kameňa sa dokonale prejavujú vo férovom sexe: klenot pomôže eliminovať takmer všetky gynekologické patológie, preto sa na tento účel odporúča aplikovať alebo nosiť nejaký čas na žalúdok alebo dolnú časť chrbta.
 5. Muži vďaka morganitu normalizujú metabolizmus svalov a zároveň sa chránia pred kŕčmi a zamrznutím svalov.
 6. Liečitelia sú presvedčení, že drahokam má čistiaci účinok na stav ľudskej energetickej obálky, aktivuje mentálnu činnosť a chráni pred depresívnymi stavmi.

Magická pomoc nerastu

 • Budhistickí kňazi veria, že morganit má neobvyklý pôvod a v jeho hexagonálnych kryštáloch sa ukladajú mystické informácie o usporiadaní vesmíru.Uistili sa, že na energetickej úrovni je kameň schopný liečiť svojho majiteľa pred takmer všetkými patológiami.Má takú silnú životnú energiu, že ľahko zbaví akéhokoľvek negatívneho, naplní chorý orgán liečivou silou a uzdraví ho.
 • Kameň chráni domácnosť pred akoukoľvek negativitou.Urobí obidvoch partnerov vernejšími, lojálnejší k sebe a zvýši stupeň vzájomného porozumenia.Pomôže to vrátiť rodinám pocity blednutiaktorí sú na pokraji rozvodu.
 • ​​
 • Morganit pomôže naplniť tajné túžby človeka.
 • Minerál má veľmi priaznivý vplyv na členov opačného pohlavia.Ak do svojho domu vložíte talizman s týmto kameňom, potom sa v hlavnom mužovi doma „prebudia“ také pozitívne vlastnosti, ako je skromnosť a pozornosť.
 • Morganit zlepšuje intelektuálne schopnosti, a preto stojí za to umiestniť amulet s kameňom na tréningový stôl jeho nepokojného dieťaťa, aby mu pomohol sústrediť sa na domáce úlohy.
 • Morganiti a predstavitelia spravodlivej polovice ľudstva prídu na pomoc.Zvyšuje ich prirodzené kúzlo u žien, zvyšuje dôveru v jeho krásu a dokonca, ak je to potrebné, pôsobí ako elixír lásky.
 • Morganit ako talisman a amulet ochráni svojho majiteľa pred akýmkoľvek násilím, urobí ho úspešnejším a úspešnejším pri všetkých druhoch úsilia a poskytne duchovnú harmóniu.

Astrologická kompatibilita kameňa

Morganit má spolu so všetkými ostatnými drahými a polodrahokammi svoj vlastný vplyv na zverokruh.Astrológovia zabezpečujú, že tento kameň môžu používať predstavitelia absolútne všetkých súhvezdí zverokruhu.

Morganit má obzvlášť pozitívny vplyv na vodoznaky (Ryby, Rakovina a Škorpión), ako aj na predstaviteľa vzdušného prvku - Váhy.Pre nich sa stane vynikajúcim motivátorom, inšpirátorom a stimulátorom.

Zistili sa falzifikáty morganituveľmi zriedka, ale pri nákupe produktov s minerálom by ste mali byť stále ostražití.Je dosť ťažké dokázať, že ide o skutočný morganit, pretože v prírode je veľa kameňov veľmi podobných, majú podobný odtieň a stupeň tvrdosti.

Topaz sa dá rozlíšiť svojim povrchom - je klzký, granát magnetizmom a ružový topaz je drahší.Najťažšie je rozlíšiť spinely od , ale je možné - spinely nemajú dvojlom.

Morganit sa niekedy nazýva „kameň šťastia“.Stane sa lojálnym pomocníkom a ochranou pre všetkých, ktorí ho nosia.Hlavná vec je úprimne veriť v jeho magickú moc a správne sa s ním správať!

Na záver odporúčame sledovať informatívne tematické video:

Marissa