Pohanské kúzla Slovanov - význam a interpretácia symbolov

Starí Slovania používali amulety na ochranu seba, svojich blízkych a svojho domova pred rôznymi hrozbami.V každom prípade bol symbol vybraný individuálne, v závislosti od veku a pohlavia, cieľov.Dalo by sa použiť na oblečenie, vyrobené z malých amuletov.Nebol to iba krásny doplnok, ale aj talizman, ktorého strata znamenala zlé znamenie.Už mnoho rokov študujem slovanské kúzla, v článku budem hovoriť o ich najmocnejších.

Mužské symboly

Staroveké slovanské kúzla pre silnejší sex boli zamerané na udržanie zdravia a šťastia.Vyzerali dosť stručne a jednoducho.Symbol sa použil na oblečenie, zbrane alebo vyrobený kovový talizman.Veci, ktoré urobila blízka žena - matka, dcéra, sestra alebo manželka - mali najväčšiu moc.To bolo veril, že amulet bol schopný vrátiť muža z bojiska nažive.

Velesova pečať

Je to symbol patróna chovu a poézie dobytka, Veles bol po Perunovi druhým najdôležitejším bohom v panteóne.Navonok vyzeral amulet ako medveďa labka, vo vnútri ktorej bol kvetinový vzor.Symbol bolsi kladie za cieľ zvýšiť šťastie, sponzorstvo aktivít súvisiacich s počasím - rybolov, poľovníctvo, poľnohospodárstvo.Strata Veles Seal znamenala prístup k vážnym nešťastiam.

Carol

Najbežnejší amulet medzi Slovanmi.Dal odvahu v boji, chránený pred smrťou.Tam bol znak pripomínajúci keltský symbol slnka, len počet lúčov sa líši.Keď bol Kolyadnik zabitý na bojisku, vždy bol spolu s bojovníkom spálený.

Gromovik a Grozovik

Ide o dva podobné amulety, ktoré sa dostali chlapcom a mužom.Verilo sa, že tento symbol zvyšuje odvahu a odvahu a tiež robí osobu odolnejšou.Amulety sa častejšie používali v rodinách, kde boli bojovníci.Navonok je reprezentovaný jednoduchým vzorom troch zalomených čiar.

Sekir Perun

Talisman na počesť patróna hromu a blesku, ktorý navonok predstavuje kladivo so vzormi.Verilo sa, že tento symbol priniesol mužovi ochranu a dal silu.Pomohol prežiť na bojisku, chrániť zem pred nepriateľmi.Po smrti zostal amulet vždy zosnulý, aby pomohol protivenstvu v inom svete.

Pre ženy

Dámske amulety sa vyznačovali veľkým počtom malých detailov.Vždy sa na nich môžete stretnúť s mnohými bodmi, zložitými čiarami a kruhmi.Ich cieľom bolo zachovanie rodinného krbu, zdravia a pomoci pri narodení detí.Vyšívali sa na každodenné oblečenie, nosili sa ako šperky.

Lunnitsa

Najobľúbenejší amulet šťastia a lásky žien.Obrysy tohto symbolu sú dlhéčas sa použil aj na vytvorenie kokosnikov.Pomohlo nájsť druhú polovicu, porodiť dieťa.Lunnitsu sa dnes zachoval a aktívne sa používa ako náušnica, ale pre Slovanov iba bojovníci, bohatí ľudia mohli dovoliť taký doplnok.

Hviezda z Lady

Amulet slúžil ako symbol úcty k Lade - slovanskej bohyni lásky, krásy a domáceho tepla.Pomohol žene udržať jej príťažlivosť, chránenú pred zlým okom a kazom.V niektorých rodinách dostal mladé dievčatá, aby úspešne našli manžela.

Rozhanitsa

Amulet používali iba ženy, ktoré chceli mať deti.Okrem toho sa verilo, že amulet dal silu pri narodení a pomohol otehotnieť zdravé dieťa.Po narodení bol talisman ponechaný na ochranu novorodenca pred zlým okom, kazom a chorobami.

Makosh

Symbol bohyne, ktorá sponzoruje tkanie, remeslá a osud.Považovalo sa to za materskú plodinu, preto bol amulet veľmi obľúbený kvôli rozšírenému poľnohospodárstvu.Maskot nosili iba manželky na ochranu a rodinné šťastie.Makosh sa častejšie používal na aplikáciu na odevy.

Kúzla pre rodinu a domov

Slovania pripisovali ochrane domu veľký význam.Kúzla boli zavesené na stene alebo skryté na podlahe.Zamerali sa na ochranu pred zlými duchmi, prírodnými katastrofami a škodami.

Alatyr

Populárne označenie dnes na ochranu domu pred zlými duchmi, zlodejmi.Alatyr vždy visel nad prednými dverami, verilo sa, že strata amuletu hrozí vážnekatastrofy.Navonok pripomína hviezdu orámovanú v kruhu.

Plienka

Amulet sa dodáva vo forme malej bábiky.Tento amulet sa stále vyrába pre narodenie dieťaťa.Pri vytváraní symbolu bolo zakázané používať ostré predmety, na bábiku bol zviazaný tenkou červenou látkou.Nemôžete nakresliť tvár ani naznačiť sexuálne vlastnosti.Verilo sa, že chráni dieťa pred chorobami, chráni pred poškodením.

Svadba

Tento symbol pripravili rodičia novomanželia a po svadbe ho položili na posteľ.Verilo sa, že amulet chráni pred rozlúčkami a hádkami.Značka nesmie byť nosená samostatne manželom a nesmie byť vyšívaná na odev.Keď sa objavilo prvé dieťa, amulet bol ukrytý na najspoľahlivejšom mieste v dome.

Kolovrat

Toto je univerzálny znak starovekých Slovanov, ktorý symbolizuje pohyb slnka.Podľa všeobecnej viery mal obrovskú moc, zachránil ľudí pred problémami a pomohol zachovať vitalitu.Bola vyšívaná na odev alebo použitá na aplikáciu na telo.Kolovrat je dnes populárny ako vzor pre tetovanie.

Závery

  • Talismani aktívne využívali Slovanov na ochranu seba a svojich domovov.Boli aplikované na telo, oblečenie, používané ako doplnky - talismany, náušnice, amulety.
  • Najznámejšími mužskými kúzlami našich predkov sú pečať Veles, Kolyadnik a sekera Perun.Priniesli odvahu, dali silu a odvahu.
  • Ženy používali symboly Lunnitsa, Lada Star, Makosh.Ich hlavným záujmom bolozachovanie krásy, rodinného tepla a pomoci pri narodení dieťaťa.
  • Na ochranu domov a rodín sa použili aj rôzne označenia.Medzi ne patrí Švédskobnik, Kolovrat, Alatyr.