Požehnanie mladých rodičov v pravoslávnej tradícii

Svadba je najpamätnejšou udalosťou v živote každého.Ako sa chcete oženiť raz za život a žiť so svojím blízkym až do vysokého veku.Predtým boli manželstvá silné, pretože ľudia ctili Božie prikázania.Moja prababička žila so svojim pradedkom dlhý a šťastný rodinný život, pretože ich rodičia im požehnali na svadbe.

V našej dobe sa obnovujú pravoslávne tradície, ale nie každý vie, ako zorganizovať svadbu podľa cirkevných tradícií.Poviem vám, čo je to požehnanie pre mladých, aká ikona pre požehnanie a ako to urobiť.

Obrad požehnania

V modernej dobe si sami mladí ľudia vyberajú životných spoločníkov a preberajú zodpovednosť za výber na svojich pleciach.Predtým bol manželský pár vyberaný starostlivejšie, a preto existovala inštitúcia dohadzovačov a dohadzovačov.Bola to veľmi krásna ľudová tradícia a medzi manželmi neboli žiadne rozvody.Bohužiaľ, tieto časy sa už stali dejinami, ale tradícia požehnania rodičov žije dnes.

20. Požehnaj mladým dvoma spôsobmi:
 • v pravoslávnej tradícii;
 • moderným spôsobom.

Moderný spôsob požehnania sa vykonáva výlučne formálne ako svadobný obrad.Rodičia robia rozlúčkové slová vlastnými slovami s mladými ľuďmi alebo čítajú vopred pripravený verš.Táto tradícia bola prijatá v Sovietskom zväzeprežila dodnes v ateistických rodinách.Nebudeme to brať do úvahy, pretože organizácia svetskej svadby môže byť zverená odborníkom pri uskutočňovaní svadobných obradov.

Požehnanie novomanželov na svadbe v pravoslávnych tradíciách má hlboké korene.Tento rituál kryštalizoval po stáročia, ústredné miesto však dostali ikony.Ikony rodiny sa prenášali z generácie na generáciu a slúžili ako silný amulet pre rodinu.Dnes sa rodičia môžu zmiasť v obradoch, preto je vhodné vopred zistiť kňaza nepochopiteľné okamihy.

Ikony pre nevestu a ženícha

Aká ikona žehná mladým?Tradične je požehnaním dve ikony:

 1. ikona Krista Spasiteľa - pre ženícha;
 2. Ikona Panny je pre nevestu.

Je obvyklé požehnávať nevesty ikonou Kazanskej Matky Božej, pretože sa už dlho ctí ako patrónka celého ruského ľudu.História ikony siaha až do dávnych čias, kvôli mnohým úžasným spaseniam.Sviatostnú sviatosť vykonáva aj táto ikona.Kňaz sa stretne s mladými v kostole s obrazom a žiada o príhovor Matky Božej:

 • založiť silnú rodinu;
 • o narodení detí;
 • o zdraví všetkých domácností;
 • o blahu rodiny;
 • o mieri a porozumení.

Panna Mária v Kazani je strážkyňou krbu, ponúka sa modlitby za narodenie a výchovu detí.S touto ikonou matka žehná svojej dcére.

Ktorá ikona žehná mladýmrodičia nevesty okrem kazanskej Matky Božej?Môžete žehnať s akoukoľvek inou ikonou Panny, ak existuje taká túžba.Obraz Panny môže byť vybraný z osobných dôvodov (pomohol pri uzdravení alebo z iného problému).Môže to byť rodinná ikona Matky Božej, patrónky a patrónky.

Všemohúci Spasiteľ je dôležitou ikonou na svadbe.Je to ona, v ktorej sa modlia za prosperitu v dome, sú v radosti a smútku.Táto ikona by mala požehnať ženícha.Charakteristickým znakom ikony je otvorená Biblia, ktorú Ježiš drží v pravej ruke.Tu sú napísané slová: „Dávam vám nové prikázanie, že sa navzájom milujete.“

V praxi sa však požehnanie môže vykonávať aj s ikonou patróna, ikonou človeka.Niektorí si vybrali obraz svätého Mikuláša Wonderworkera, pretože je jedným z najctivejších svätých v Rusku.

​​

Ak stále máte rodinné ikony zo svadby prababičiek a babičiek, je rozumné s nimi viesť obrad požehnania.

V kostole si môžete kúpiť svadobný sklad - ikony Panny Márie a Krista.Ak v kostole nebol zakúpený sklad, musí sa vysvätiť pred svadbou.

Požehnanie

Ako správne žehnať mladým?Najprv je potrebné pokrstiť obaja novomanželia.Ak jeden z nich neakceptoval krstný rituál, musí sa vykonať pred svadbou.To isté platí pre rodičov, pretože je zakázané žehnať ikony mladých nepokrstených rodičov.Toto je najväčší hriech.

AutorPravoslávne tradície: Pred opustením domu na svadbu by sa mladí ľudia mali kľačať pred rodičmi nevesty a požiadať o požehnanie.Rodičia krstia svoje deti trikrát a čítajú špeciálnu modlitbu.Po tom, mladý bozk ikonu.

Rodičovská modlitba:

Dôležité!Ikony sa nemôžete dotknúť prstami, sú držané v uterákoch.Uteráky si môžete vyšívať sami, ale môžete si kúpiť aj hotové.

Rodičia nevesty požehnajú mladých pred svadbou a rodičia ženícha po slávení Cirkevnej sviatosti.Rodičia nevesty nechajú dcéru najskôr pobozkať ikonu a potom ženícha.Rodičia ženícha dávajú bozk na ikonu najskôr synovi a potom švagrinej.

Po svadbe stoja najprv ikony na svadobnom stole a potom sú zavesené v červenom rohu domu.Ak boli novomanželia krstení už v detstve a vo svojich životoch nedodržiavajú pravoslávne kánony, ikony sú zabalené do uterákov a uložené v skrini.

Tipy na svadbu

Aby ste sa vyhli nedorozumeniam počas svadobného obradu, musíte poznať nejaké nuansy:

 • Vyžiadajte si vyšívané uteráky vopred -pod každou ikonou, pod všetkými bochníkmi, pod kolenami novomanželov.
 • Pred tým, ako ju mladý bozk pobije, musí byť trikrát pokrstená.Znak kríža sa vykonáva zľava doprava, aby sa vytvoril skutočný pravoslávny kríž.
 • V predvečer svadby sa poraďte s kňazom o tom, ako správne držať ikony.To tiež neublíži zistiť ďalšie nuansy obradu.

Pamätajte na tohto rodičaPožehnanie je ústrednou akciou pri slávnostnom svadbe.Nejde iba o požehnanie, ale o prevod rodinných tradícií na mladých manželov.Bez požehnania šťastia nemusí byť šťastie v rodinnom živote.