Pravoslávne modlitebné korálky: na čo sú a ako ich používať

Verí sa, že zakladateľom moderného pravoslávneho ruženca je India.V staroveku väčšina bežných ľudí nevedela počítať.Veriaci používali rôzne predmety, aby si počas modlitby pomohli: kamene, ulity, orechy, semená.

Následne sa uzly začali pletať na tenké kožené opasky a laná.Toto sa stalo pohodlnejším spôsobom počítania modlitieb.Potom sa na lano navliekali malé guľaté guľôčky vyrobené z dreva alebo prírodných kameňov.Takéto zariadenie bolo široko rozšírené medzi veriacimi všetkých náboženských hnutí.

Prečo potrebujeme ruženca a ako ich používajú pravoslávni kresťania

Hlavnou funkciou ružencov je pohodliepri počítaní modlitieb, ktoré hovoria kresťania.Počas modlitby by sa nemali rozptyľovať žiadne cudzie myšlienky alebo zvuky.Skutočný veriaci zdvíha modlitbové slová s plnou oddanosťou a vzdáva sa všetkého pozemského.Kresťanské modlitebné korálky pomáhajú sústrediť sa na hovorené slová a nenechajú sa rozptyľovať počítaním modlitieb, ktoré už boli prečítané.

Ďalšíúčelom ruženca je neustále pripomenutie, že sa musíme snažiť očistiť dušu, konať dobre, prosiť Boha o odpustenie za spáchané dobrovoľné alebo nedobrovoľné hriechy.

Ruženec nosený na zápästí slúži ako dobrá pripomienka, že veriaci hovoria nielen ráno, večer, ale aj počas dňa.

Na čo ešte môže ruženec slúžiť a ako ho používať

Pri modlitbe ruženec slúži nielen na počítanie modlitieb, ale tiež pomáha naladiť a relaxovať.Pokojné zameranie na modlitbu vyčistí myseľ svetských starostí a starostí.Keď sa prsty dotknú hladkých guličiek, veriaci je ponorený do pokojného stavu.Prechádzajte ruženec, naučte sa zbaviť zlých myšlienok a hnevu, zvyknite si na trpezlivosť.

Mnohí, ktorí prvýkrát videli alebo vyzdvihli ruženca, sa zaujímajú o ich účel.Spočiatku sa používali pri rituálnych akciách - čítanie modlitieb alebo lukov.Po prečítaní jednej modlitby alebo uklonenia presunuli jednu guľôčku a počítali túto dokončenú akciu.Preto je jasné a začalo sa to nazývať.

Pravoslávny ruženec má presne stanovený počet korálikov.Každá guľôčka môže mať svoju vlastnú veľkosť.Preto bude pohodlnejšie porozumieť nevyhnutnému počtu čítaní pre každú modlitbu zahrnutú do cyklu.

Aby sa spočítali modlitby, perly sa prstami ľavej ruky dotýkajú súčasne s ponukou novej modlitby.Jedna korálek zodpovedá jednej modlitbe.Keď prstoklad malýkorálky sa dostanú k veľkému, zastavte sa a povedzte modlitbu „Panna Mária, radujte sa“ alebo „hodné jesť“, potom modlitbu Ježiša.Po prečítaní viacerých modlitieb sa modlia a čítajú „Náš Otec“.Na ruženci sa čítajú rôzne modlitby.

Postupom času sa ruženec začal používať na iné účely.

  1. Ruženec sa používal putujúcimi asketami na relaxačnú masáž, ktorá pomohla zmierniť únavu.
  2. Sedenie ruženca upokojuje a zmierňuje stres.
  3. Použitie dotykového hmatu na ruženec nemožno ignorovať.Masáž končekov prstov, na ktorých sú umiestnené nervové zakončenie, má pozitívny vplyv na zdravie vnútorných orgánov.

Ezoterici používajú ruženec na opravu a opravu určitých programov.Tento zdanlivo čisto cirkevný nástroj pre modlitby môže slúžiť ako talizman určený na čistenie aury a pritiahnutie pozitívnej energie.

​​

Podrobnosti o tom, ako používať ruženec, nájdete tu:

Koľko guličiek má pravoslávne ružence

Pravoslávne ružence možno ľahko rozlíšiť počtom odkazov, ktorý je násobkom desať -50,100,150 a tak ďalej.Materiál je zvyčajne koža (rub).Môžu sa použiť vlnené uzly.Ruženec dreva a kameňov prišiel do pravoslávnej cirkvi z iných kultúr.

Ruženec je už dlho jedným z najslávnejších atribútov vo väčšine náboženstiev.Existuje niekoľko rozdielov v počte guľôčok.Často môžete vidieť krásne remeselnícky ruženec zo slonoviny.kosti, prírodné kamene, drahé drevo alebo ozdobné sklo.

Osobný ruženec

Vytvoreniu ružencov pre osobnú potrebu sa vždy prikladal osobitný význam.Ezoterici sa domnievajú, že je to silný talisman kombinovaný do jedného celku z mnohých korálikov.Veria, že je neustále v pohybe, má priaznivý vplyv na pohyb energie v čakrách, čistí auru, umožňuje využívať kozmickú energiu, čerpať silu v modlitbe a vo svete okolo nás.

Materiál, z ktorého sú korálky vyrobené, je v tomto prípade tiež veľmi dôležitý, pretože je schopný akumulovať nahromadenú energiu modlitieb alebo manter, vďaka ktorej má priaznivý vplyv na psychiku aenergetické pole majiteľa.

Kto môže používať ruženec

Ruženec sa používa všade v mníšstve na počítanie lukov alebo modlitieb.Napriek tomu sa ich význam musí posudzovať širšie.Niet divu, že ruženec sa nazýva duchovný meč.

Jedným z najdôležitejších prvkov pravoslávneho ruženca je kríž, ktorý je obdarený veľmi silným a silným symbolom.Toto je pripomienka mučenia, ktoré prijal spasiteľ na kríži, zbraň vykúpenia a symbol nesmrteľnosti.Kríž je pre veriacich zosobnením víťazstva nad smrťou, hriechmi a diablom.

Pre mníchov to nie je len nástroj na počítanie, ale pripomienka modlitby, pokánia.Toto je jedna z vecí, ktorá pomáha pri komunikácii s Bohom.

Neexistujú žiadne zákazy ani kánony obmedzujúce používanie ružencaiba v kláštornom živote.Vo svete sú však všeobecne akceptované obmedzenia na ich použitie.

Pred použitím ruženca musí veriaci dostať požehnanie duchovenstva.

Tento modlitebný nástroj nemôžete identifikovať s módnym atribútom, oveľa menej ho použiť na exponenciálnu nadradenosť nad ostatnými ľuďmi.Ruženec by nemal slúžiť ako symbol hrdosti a bohatstva, ak sú vyrobené z drahých materiálov.Použitie takýchto ružencov je farizejom.Pastieri odporúčajú diskrétne používať tento duchovný nástroj a držať ho ďalej od zvedavých očí.

Tvar ruženca

Dnes je ruženec uzavretou niťou, na ktorej sú navlečené gule.Malé „zrná“ sa delia na desiatky veľkými guľôčkami.Najčastejší počet ružencových korálikov je päťdesiat alebo sto.Počet „semien“ pre kláštorné modlitby môže dosiahnuť až tisíc.

V starovekom Rusku mal ruženec inú podobu.Boli vyrobené vo forme uzavretého rebríka.Schody boli vyrobené z dreva, potom opláštené materiálom alebo kožou.Takéto zariadenie sa nazývalo „rebrík“ alebo „rebrík“, to znamená rebrík.Stotožnili sme sa s rebríkom spásy odchádzajúcim do neba.Uzatvorený leták bol spájaný s pokračujúcou večnou modlitbou.

Ruženec pre laikov

Ruženec možno považovať za súčasť kláštorných odevov.Laici ich môžu používať až po získaní povolenia a požehnania duchovného otca.Zároveň sa neodporúča vystavovať ruženec.Mali bynosia sa vo vrecku a používajú sa pri modlitbe doma.

Na modlitbu na verejnom mieste, v doprave alebo v práci stačí nájsť ruženec vo vrecku a začať triediť cez korálky.

Druhy pravoslávneho ruženca

V ortodoxii sa použilo niekoľko variantov ruženca.Postupom času sa k nim postupne pridávali nové a dnes sú staré možnosti takmer zabudnuté.

Broyanitsa

Toto je srbská verzia pravoslávneho ruženca.Je to zjednodušená a kompaktnejšia verzia Verwitz a podobá sa domácemu šitiu.Brošňa sa nosí na ramene vo forme náramku.Vyrába sa hlavne z kože, vlnenej priadze a hustej látky.Požadovaný počet uzlov je 33. Toto číslo súvisí s počtom rokov, v ktorých Ježiš Kristus žil na Zemi.

Zvláštnosťou ruženca je to, že sa šnúra spája s rovnostranným kovovým alebo dreveným krížom.Tento kríž je veľmi často vyrobený z vzácneho materiálu a na ňom je vyrytá malá ikona.Ľudové tradície hovoria, že Broyanitsa si nemôžete kúpiť ani vyrobiť sami.Musia ju dať.

Verwitz

Tento druh ruženca má korene v dávnej minulosti.Sú to lano so zväzkami rôznych veľkostí.Táto možnosť sa považuje za hlavný typ kresťanského ruženca.Ververz ponúka veriacim nákup vo farských obchodoch.

Tieto ružence sú tkané zvláštnym spôsobom, pričom sa používa veľký kus vlny.Vyrobte to zo 100 uzlovrozdelených každých desať alebo dvadsaťpäť malých, s jedným zväzkom väčšej veľkosti.Počet uzlíkov niekedy dosahuje tisíc a niekedy ich je iba desať alebo tridsaťtri.Takáto „malá Vervitsa“ sa nosí na paži.

Lestovka

Tento druh patrí do ruženca starých veriacich.Skladajú sa z pásky spojenej v kruhu, pozostávajúcej zo špeciálnych slučiek.Do týchto slučiek motýľov sa vkladá papier zabalený v hrubých valcoch.Na každom liste papiera je napísaná krátka modlitba.Napríklad by to mohol byť „Pane, zmiluj sa“.Verí sa, že takýto ruženec pomáha veriacim úplne sa odovzdať k modlitbe a zrieknutiu sa pozemských záležitostí.

Mnísi Serafim zo Sarova bol často znázornený na ikonách so schodiskom.

Letáky použil aj Sergius z Radoneza, Iuliania Lazarevskaya, Erasmus z Kyjeva Pechersk, Seraphim Vyritsky.Leták vedľa týchto svätých symbolizuje duchovný výstup z smrteľnej zeme do neba.

V žiadnom prípade by sa ruženec nemal považovať za prostriedok na dekoráciu - použite ho ako ozdobu na tele, v aute alebo doma.Ruženec je nástrojom modlitby a nie krásnym doplnkom.