Takmer každý kresťan spája tento sviatok so slovami „Kristus vstal!“ Biblia však vie, že tento sviatok bol pre starovekých Židov niečo iné.Keď ľudia začali oslavovať Veľkú noc, čo pre nich tento sviatok znamenal?Aké sú korene moderných veľkonočných symbolov?
Veľká noc pred narodením Krista
Pre starovekých Židov bola Veľká noc (alebo skôr Pesach, čo znamená „prechádzka“) sviatok spojený s odchodom ich ľudu z egyptského otroctva.V staroveku, v tento deň, musela každá rodina poraziť ročné jahňacie mäso (preto sa toto zviera stalo hlavným a najstarším symbolom dovolenky).Neskôr sa zvyky zmenili a iba matzoh (nekvašený chlieb) sa stal rituálnym jedlom.
Podľa starodávnej legendy sa Mesiáš (židovský kráľ) mal objaviť v Jeruzaleme presne na Veľkú noc.Preto sa ľudia tak radostne stretli s Kristom, ktorý vstúpil do mesta na somár niekoľko dní pred oslavou.Z toho istého dôvodu bola mestská správa taká vystrašená.Z obavy ľudového povstania a skutočnosti, že Ježiš, ktorý mal veľký vplyv na ľudí, by chcel preniknúť do moci, bol zadržaný a popravený.
Svetelné vzkriesenie
Pravoslávny kalendár (nielen)sviatkov venovaných Veľkej noci sa neobmedzuje iba na vzkriesenie Pána.
- Maundy vo štvrtok, počas ktorého sa konala posledná večera (podľa spôsobu, ako apoštolov opísali tento deň, je zrejmé, že išlo o oslavu židovského veľkonočného sviatku).V noci tohto dňa, kvôli zrade Judáša Iškariotského, bol Boží Syn zajatý.
- Veľký piatok.Deň popravy baránka Božieho (opäť odkaz na Veľkú noc: na túto sviatku bolo obvyklé ukladať jahňacie mäso ako znak obradu Bohu).
- Veľká sobota.V čase, keď celé mesto oslavuje Veľkú noc, veľkňazi nariaďujú strážiť telo Kristovo, pretože sa obávajú, že ho budú ukradnúť učeníci a oznámia, že vstal, ako som sľúbil.
- Vzkriesenie Krista.Ženy, ktoré nesú myrhu, prichádzajú k hrobke, v ktorej bol pochovaný Ježiš, aby požiadali strážcov, aby si umyli telo, ale hrobka je pokrytá veľkým kameňom.Pán pošle anjela z neba, ktorý zhadzuje kameň a ukazuje prázdnu hrobku, ktorá hovorí ženám, že neobsahuje tú, ktorú hľadajú - vstal z mŕtvych.
Pripomíname vám: v tých dňoch bol deň voľna končiaci týždeň sobotou.Dnešná nedeľa je poctou tej istej dovolenky.
- Po ôsmich dňoch prišiel Boží Syn k učeníkom.Apoštol Tomáš predtým povedal, že nebude veriť vo vzkriesenie svojho učiteľa, kým to neuvidí na vlastné oči (preto sa v našich ľuďoch objavilo slovo „Tomáš neveriaci“).Ježiš ho žiada, aby sa rukou dotkol rán na dlaniach.
- Nanebovstúpenie Pána.40 dní Ježiš káže svojim učeníkom a iným verným ľuďom.40. deňvystúpi do neba.
- Letnice.V deň 50 učeníci dostanú dary Ducha Svätého.Pravoslávna v tento deň oslavuje Trojicu.
Starí kresťania každý piatok oslávili Kristovo utrpenie (tento deň bol dňom smútku a pôstu) a nedeľa - jeho radostný návrat k životu.Neskôr sa tento sviatok oslávil až pri príležitosti výročia Kristovej smrti.Už v 2. storočí to uctievali všetky kresťanské cirkvi: počas židovského veľkonočného sviatku slávili „pôstne veľkonočné sviatky“ av nedeľu „veľkonočné sviatky“.
Postupom času sa v rôznych cirkvách objavil „veľkonočný spor“, pretože v rôznych krajinách sa tento sviatok začal oslavovať v rôznych časoch.Cisár Konštantína Veľkého v roku 325 v Nicaea zvolal katedrálu (kongres zástupcov všetkých cirkví), ktorá sa neskôr nazývala prvá ekumenická.Rozhodli sa oslavovaťprvú nedeľu po prvom jarnom úplňkuako deň oslavy.Hlavným bodom tejto reformy bolo: ustanoviť oslavu nie v ten istý deň ako židovský Pesach.
Pravda, v tom čase ľudia naďalej oslavovali dve Veľkej noci: smutné a radostné.A až v 5. storočí toto meno začalo znamenať iba radostnú nedeľnú dovolenku.
Prečo sa dátumy slávenia medzi pravoslávnymi a katolíkmi nezhodujú?
- 1582.Pápež Gregory Trinásty (rímskokatolícky kostol) predstavil svoju vlastnú Veľkú noc, vďaka ktorej sa zmenil celý sviatočný kalendár, ktorý bol následne pomenovaný na počesť svojho „autora“ - gregoriánskeho.V tomto kalendári sa môžu sláviť Veľká noc.nielen neskôr ako židovský, ale aj pred ním, a dokonca sa s ním časovo zhoduje.V jednom roku sa môže časovo zhodovať s pravoslávnymi, v inom - líši sa o týždeň a tretí - o mesiac.
- 1923.Štvrtý Meletius, Konštantínopolský patriarchát, na kresťanskom kongrese vytvoril ďalší kalendár s názvom Novyuliansky.Pravoslávna v Rumunsku, Srbsku a Grécku prešla na to.
- Pokiaľ ide o starý štýl (juliánsky kalendár), chrámy Gruzínska, Ruska, Bieloruska, Ukrajiny (nie všetky), ako aj Athos, ich stále používajú.
10 zaujímavých faktov o tejto dovolenke
- Sviatok má veľa symbolov, ktoré padajú na stoly celebrátov.ľudí.Napríklad je to jahňacie mäso, o ktorom sme už písali vyššie (v našej krajine často piecť jahňací koláč a v južných krajinách ešte stále krája jahňacie mäso na Veľkú noc).Okrem toho sú dnes Veľká noc symbolom kurčiat a kurčiat (tu nie sú potrebné žiadne komentáre, pretože maľujeme alebo maľujeme vajcia).A zo Západu sme sa dostali k móde pre veľkonočné králiky, symbol jarnej plodnosti (moderné deti majú veľmi radi čokoládové zajačiky, dokonca ich začali zasvätiť v kostole spolu s veľkonočnými koláčikmi).
- Moderné farby a veľkonočné vajíčka sú zdobené rôznymi farbami a vzormi.Ale najtradičnejšia je červená.S touto farbou je spojená legenda. Mária Magdaléna išla k cisárovi Tiberiovi, ponúkla mu kuracie vajce (keďže nebolo zvykom prísť na publikum bez rúk) a vyhlasovať, že Ježiš Kristus bol vzkriesený.Cisár skepticky poznamenal: „Nemôžepostaviť sa mŕtve, rovnako ako toto biele vajce nemôže zrazu zčervenať. “V tom okamihu sa pred všetkými prítomnými vajce sčervenali.Úžasný cisár zvolal: „Skutočne vstal!“
- Veľkonočné vajíčka sú tradičnou zábavou pre deti.V slovanských krajinách súťažia deti, ktorých vajíčka sa hádzajú dlhšie, alebo (ako na Ukrajine) si navzájom kladú vajíčka a kontrolujú, kto je silnejší.Pokiaľ ide o Európu a Ameriku, tu tu dospelí ráno skrývajú farebné vajcia v dome alebo na záhrade.Deti ich hľadajú a veria, že našli „veľkonočné zajačie hniezdo“.A samozrejme, ak by bolo dieťa nezbedné, sviatočný králik so zvonom na krku by sa nepozeral do jeho dvora!
- A Bulharsko má svoju vlastnú zábavu.V tejto krajine sa na Veľkú noc zo strech domov hádzajú hlinené kvetináče.
- Gréci, ako aj obyvatelia mnohých krajín Latinskej Ameriky, v blízkosti chrámu zapálili oheň, kde vyhodili vycpaného Judáša Iškariotského a chcel ho takto potrestať.Toto rituálne horenie je často sprevádzané ohňostrojom.
- Dievčatá vo Švédsku sa v ten deň obliekajú ako čarodejnice a vyzbrojené medeným kotlom obchádzajú okolie, náročné cukrovinky.
- Pokiaľ ide o americké deti, najviac súťažia pri korčuľovaní vajec na trati.Táto zábava je tak populárna, že ju každoročne organizuje prezident pred Bielym domom.Stovky detí sa zhromažďujú, aby jazdili na krashanke na prezidentskom trávniku.
- Mnohé teraz kupujú vajcia z čokolády, korálikov alebo drevených vajec.Tento veľkonočný symbol však môže pochádzať aj z iného materiálu.Napríklad najviacŠperky Petra Karla Faberge, nemeckej národnosti žijúcej v predrevolučnom Rusku, boli uznané ako drahé vajcia.V roku 1883 nariadil cár Alexander pánovi celú Veľkonočnú súpravu, ktorá si želala urobiť dar svojej korunovanej manželke.
- Kulich je symbolom dovolenky.Medzitým sa v starých knihách takéto slávnostné pečivo nespomína.Faktom je, že špeciálny jarný chlieb je pohanskou tradíciou, ktorá sa u nás sťahovala podľa cirkevných pravidiel.Moderné ženy v domácnosti však zdobia veľkonočné koláče krížmi, vďaka čomu tento pečivo vyzerá ako malý chrám.
- Tento deň bolo potrebné mať Krista so všetkými príbuznými.To je výhodné, ak žijete v rovnakom meste alebo dedine, pretože na Veľkú noc každý tradične chodí na návštevu.Ale čo keď je vaša rodina ďaleko?V tomto prípade, dokonca aj v predrevolučnom období (a nielen v Rusku), boli vytlačené stovky pohľadníc, ktoré ľudia posielali príbuzným a priateľom.Rozhodli sme sa ozdobiť náš článok nimi!
Pravoslávne tradície
- Pravoslávni kresťania, ktorí sa vrátili z kostola s požehnanými veľkonočnými koláčmi skoro ráno, nielen si vymieňajú rituálne pozdravy „Kristus vstal z mŕtvych“ - „skutočnesa zvýšil “), ale bozkávajú sa trikrát, čo sa opakovane zobrazuje na sviatočných kartách.V dávnych dobách tento zvyk netrval ani jeden, ale 40 dní.
- Svätý oheň.Svieti v kostole Svätého hrobu.Kňazi ho prenášajú z Jeruzalema do svojich miest a distribuujú ho do rôznych cirkví.Veriaci si môžu kúpiť lampu a sviečku a po skončení službyvezmi tento oheň do svojho domu.Predpokladá sa, že sa musí udržiavať počas celého roka.
- O Veľkej noci sa hlasno oznamujú zvony.V tento deň môžu všetci veriaci vyliezť na zvonicu a vyskúšať sa ako zvoniaci zvonček.Deti tu samozrejme behajú ako prvé.To je sonorické a radostné na cintoríne!Najmä vtedy, keď si uvedomíte, že predtým všetky zvončeky mlčali dlho ako prejav smútku podľa Kristovho utrpenia.
- Tradične sa väčšina slávnostných prác (pečenie veľkonočných koláčov, výroba tvarohu z marhúľ, farbenie vajec) uskutočňuje vo štvrtok v Maundy.Tento sviatok sa tiež nazýva Čistý, takže ženy v domácnosti dnes umývajú okná a dom čistia.A samozrejme, aký čistý deň bez kúpania celej rodiny!
Existuje tiež názor, že v slovanských krajinách je Veľká noc úzko spojená s mnohými starodávnymi magickými presvedčeniami.Je to naozaj tak?Odpoveď je v tomto krátkom dokumente: