Naša rodina nikdy nebola ortodoxná v tradičnom slova zmysle.Všetci - mama, otec, ja a brat - sme boli pokrstení, niekedy chodili do kostola, ale zo všetkých sviatkov v mojom detstve si pamätám iba Veľkú noc.
Keď som zostarol, zistil som, že moja stará mama niekedy sleduje pôst a neje mäso nie z dôvodu zdravotných problémov alebo z podobných dôvodov, ako som vždy veril, ale preto, že dodržiava pôst.V mladosti ma to veľmi nezaujímalo, všetko som prisúdil podivným výstrednostiam svojej milovanej babičky a nezačal som zisťovať, aké sú dni pôstu.
Keď moja stará mama zomrela, moja matka bola unesená pôstom.Okrem toho sa postupom času ukázalo, že mnohí moji priatelia začali pozorovať pôstné cirkvi a dalo by sa povedať, že taký súlad sa stal módnym trendom, ktorý sa postupne začal používať.
A tiež som sa čudoval - aký je príspevok, aké sú pravoslávne príspevky, ako sa líšia od seba, keď začínajú a končia.A čo je najdôležitejšie, prečo ich ľudia sledujú?Aká zvláštna túžba obmedziť sa a aký je jej význam?
Toto je skutočne veľmi zaujímavá téma a musíte jej dôkladne porozumieť.Skúsme to urobiť spolu.
Čoje pravoslávny pôst a aký je jeho význam
Cirkevný pôst je odmietnutím určitého množstva jedla z mäsa (považuje sa za „rýchle občerstvenie“), aby sa v ňom odstránili niektoré prejavy, ktoré ničia dušu.V skutočnosti je to abstinencia od jedla, niekedy dokonca úplná.
Hlavným účelom pôstu je spasenie duše.Pôst môže byť okrem toho telesný (to je len abstinencia od jedenia) a duchovný (tento pôst spočíva v odmietnutí akejkoľvek zábavy alebo zábavy, ako aj v samote).
Pôst je akceptovaný v každom náboženstve, ale tie najzávažnejšie a najdlhšie z nich sú vítané v kresťanstve a islame.Katolíci, rovnako ako stúpenci anglikánskej cirkvi, majú oveľa menej významné posty.
Ako hovoria náboženské dogmy, pôst (telesný aj duchovný) má niekoľko významov:
- pokánie (ako odplata za hriechy);
- petícia (ako príležitosť obrátiť sa na Boha so žiadosťou o niečo);
- napodobňovanie Ježiša Krista (v tomto prípade hovoríme o pôstu, ktorý trvá 40 dní, pretože to bolo také obdobie, ktoré sa postilo Ježiša v púšti);
- asketizmus, to znamená oslobodenie od vášní;
- pôst na čistenie pred cirkevnými sviatkami.
Ako vidíte, odmietnutie jedla sa samo osebe nepovažuje za hodnotné, ale za dosiahnutie akýchkoľvek cieľov alebo dokonca za odplatu za už spáchané alebo budúce hriechy.
Šesť stupňov pôstu
Pracovné miesta sú, ako sme už povedali, rozdielne av súlade s tým tzv.stupne pôstu.Dá sa povedať, že existujú prísne asketické príspevky, ale sú tu celkom jednoduché príspevky, ktoré je ľahké sledovať aj pre nepripravených.
Existuje šesť takýchto stupňov „komplexnosti“:
- úplné odmietnutie iba výrobkov obsahujúcich mäso, všetky ostatné sú povolené a nie sú zakázané;
- vajcia, mäso a všetky mliečne výrobky sú zakázané, ale nie je zakázané jesť ryby a výrobky z rýb, ako aj zeleninovú kuchyňu - obilniny, šaláty atď.);
- Žiadny z vyššie uvedených produktov nie je povolený, ale je možné jesť kaše, šaláty, ovocie - klasickú vegetariánsku kuchyňu.Môžete tiež ochutiť šaláty rastlinným olejom a piť víno;
- Ďalej sa začína aj odmietanie oleja a vína.Obilniny a šaláty v skutočnosti zostávajú bez oleja;
- suché jedlo.Chlieb, voda, sušené ovocie, orechy;
- a nakoniec úplné odmietnutie jedla a vody.Toto je najprísnejší príspevok.V skutočnosti sa to nazýva „post“ v doslovnom zmysle slova.Všetko ostatné je podľa môjho názoru vhodnejšie slovo „strava“, ale v náboženstve taká vec neexistuje.
Mimochodom, cirkev vyžaduje, aby sa ľudia zvykli na pôst postupne, pretože je zakázané poškodzovať ich zdravie, alebo je to minimálne nežiaduce.A všeobecne si cirkev vždy vyžaduje umiernenosť a zdržanlivosť - vo všetkom.Platí to aj v prípade dodržiavania pracovných miest.48 48 'a veľmi krátke, jeden deň, ktorý sa nazýva „týždenne“.
Deň, ktorý sa najviac postí, je, samozrejme, iba Veľký.Tento príspevok sa tiež nazýva Svätá štrnásta, pretože to je to, koľko Ježiš hladoval v Judskej púšti.
Je ťažké pomenovať dátum začiatku pôstu, pretože jeho začiatok závisí od Veľkej noci, ktorá nemá konkrétny dátum.Začiatok o polnoci v deň, keď padli Veľkej noci, pôstny deň trvá presne štyridsať dní a potom bezprostredne nasleduje „týždeň utrpenia“ - svätý týždeň.Preto vždy, keď pôst začína, vždy trvá presne 48 dní.Končí tiež o polnoci posledného týždňa utrpenia, ktorý zahŕňa dni ukrižovania, smrti a pochovávania Ježiša Krista.
Ďalší príspevok venovaný svätým apoštolom Petrovi a Pavlovi alebo ich kázaniu a smrti.Nesie meno Petrov Post.Tento príspevok sa začína presne jeden týždeň po Trojici.
Svätá Trojica sa zas oslavuje presne päťdesiat dní po Veľkej noci, a preto sa tento sviatok nazýva aj letnica.Iba týždeň po tejto dovolenke a do 12. júla pokračuje pôst Petrov.
Rýchly predpoklad, ktorý je zasvätený Matke Božej, trvá od 14. do 28. augusta a Vianoce sa začínajú 28. novembra, respektíve končia o Vianociach, tj o polnoci 7. januára.
Pokiaľ ide o týždenný pôst, tradične sa konajú každú stredu a piatok.
Čas začiatku a konca pôstu
Pôstmajú kalendárny charakter, začiatok a koniec o polnoci.Kedy a kedy pôst skončí, od ktorého dátumu konkrétne, nie je vždy možné povedať, pretože Veľká noc pripadá každý rok na rôzne dni, a preto sa dĺžka pôstu Petrov môže líšiť, ako aj dátum pôstu.Je ľahšie povedať, koľko dní trvá pôst, to znamená najrýchlejší čas.
Ak vypočítavate, potom v priemere asi 200 dní nalačno ročne, v závislosti od dĺžky Petrovho pôstu.Niekedy sa to stáva o niečo menej, niekedy aj viac. Takmer polovica dní v roku alebo dokonca viac padne na príspevok.
Čo sú jedlíci mäsa
Podľa cirkevných zákonov sú časy, keď ľudia môžu jesť mäso.Takéto obdobia sa zvyčajne načasujú na koniec pracovného miesta a nazývajú sa šelmy.
Ako vidíte, pri analýze času pôstu sa vyskytujú na jar, v lete, na jeseň av zime.Veľký pôst, najdlhší, začína na jar, potom ho nahrádza pôst Petrov, ktorý sa končí v júli, po ktorom sa pôst Nanebovzatia začína bližšie k pádu a nakoniec, bližšie k začiatku zimy, nasleduje vianočný príspevok.
Od Vianoc do prvého veľkonočného dňa by sa mali v stredu a piatok pozorovať iba týždenné pôstu.
Z tohto dôvodu sú požierači mäsa aj jar, leto, jeseň a zima.
Na jar sa v súlade s cirkevnými predpismi môžu jesť mäsové výrobky medzi koncom pôstu a pred začiatkom Petrov.
Po 12. Júli, keď končí pôstny spolok Petrov, doPredpoklad Požičané, to znamená, že do 14. augusta môžete tiež jesť mäso a mliečne výrobky.
Pôžička na prevzatie sa končí 28. augusta a tri mesiace po nej, tj do 28. novembra, keď sa začína vianočný pôst, neexistujú žiadne obmedzenia týkajúce sa príjmu mäsovej stravy.Od 28. novembra do 7. januára je zakázané jesť mäso a ryby.
A po 7. januári, až do samotnej Veľkej noci, neexistujú žiadne obmedzenia ani pre príjem akýchkoľvek potravín.
Nezabudnite, že ak ste jedli šaláty a ovocie 40 dní alebo aj dlhšie, nemali by ste zaútočiť na vyprážané bravčové mäso len deň po pôste, ako by ste to nechceli.Je to nielen škodlivé pre žalúdok, ale môže mať tie najsmutnejšie následky.
Nie bezpodmienečne v cárskom Rusku, keď sa prísne dodržiavali pôstu, najmä na vidieku, sa dojčenská úmrtnosť zvýšila presne počas jedenia mäsa.Po jednom a pol mesiaci hladovania môže byť smrteľné smrť.
Mimochodom, pokiaľ ide o piatky a stredy, to znamená, že v tých dňoch, keď je obvyklé rýchlo - počas jedlíc mäsa sa pre tieto dni urobila výnimka.To znamená, že v lete a na jeseň nemôžete jesť mäso a ryby, ale na jar av zime môžete.Napriek tomu Cirkev dala ľuďom trochu úľavy vzhľadom na problémy s pôstom v zime.V lete je prežívanie „hladných“ dní omnoho jednoduchšie ako v zime.
Existuje aj takzvaný „týždeň omnivora“ - to sú dni, ktoré začínajú dva týždne pred Veľkou nocou.Počas tejto doby môžete bezpečne jesť všetky výrobky a spravidla ich nerešpektujetedni pôstu, dokonca aj tie, ktoré sa nazývajú týždenný pôst.
Takto sa telo samozrejme pripravuje na dlhý pôst.Napriek tomu je takmer päťdesiat dní stráviť prakticky žiadne živočíšne bielkoviny pre ľudí, ktorí nie sú vegetariánmi, ťažké.
Zimný jedlík v zime bol skutočným sviatkom roľníkov v ruských dedinách, pretože koncom jesene bol dobytok zabitý a v roľníckych rodinách sa konečne na stole objavilo mäso.
Záver
Hlavná vec, na ktorú som prišiel, keď som začal študovať príspevky v cirkevnom kalendári, je nasledovný:
]- pôst je vždy pokusom o odstránenie určitých negatívnych ľudských vlastností, ako sú hnev, podráždenosť, hnev, závisť.Je to vždy pokus zmieriť sa so svetom a uvedomiť si v ňom svoje miesto;
- akékoľvek miesto je veľmi vážnym testom a rovnako ako pri každom teste je potrebné sa naň pripraviť, snažte sa byť umiernený.Ak začnete bezmyšlienkovite nasledovať cirkevné kánony, môžete skôr uškodiť, ako získať úžitok.Musí sa pripraviť rozhodnutie pozorovať pôst;
- pôst musí byť priamo spojený s dušou, inak to nebude pokus o osvietenie, ale obyčajná strava, to je niečo svetské, ktorému sa Cirkev snaží vyhnúť;
- Cirkev vyzýva, aby očistila nielen dušu, ale aj telo.Preto sa musíme snažiť, pokoriť svoje telo.To je to, na čo sú zamerané všetky kázania.