Ruské ľudové povery - dobré a zlé

Čierne mačky, zlomené zrkadlá, netopiere, zlovestné križovatky, zlomené podkovy, vrany, koláčiky a iné nečisté sily - toto je zoznam ruských ľudových povier zdedených od našich predkov.Existujú však úplne báječné prirodzené znaky, ktoré nás sprevádzajú v každodennom živote, a to aj napriek všetkej absurdite.Taká je naša mentalita, túto „múdrosť“ sme od narodenia absorbovali a naďalej ju dôsledne používame.

Tradícia sporenia soli - vo forme povery

tá rozliata soľ - slzy, je nám známe už od detstva,Povedzme, že táto spoločná značka predstavuje veľa nešťastí a hádok.Po celom svete je prístup k soli mnohoraký - pripomínajú prinajmenšom známe želanie novomanželov jesť spolu 16 kilogramov soli.Ale v Rusku má táto téma povery čisto každodenné zafarbenie.

Vzhľad tohto znamení pochádza zo 17. storočia, v tých časoch bolo veľmi drahým soľom kvôli jeho veľkému deficitu.Potom bolo v našej krajine veľké množstvo rôznychnepokoje a všeobecná situácia bola skutočne napätá.Prehnaná šetrnosť, niekedy až do fanatizmu, sa prejavila.A ak bol vzácny produkt rozptýlený po podlahe, škandály a hádky boli prirodzenou reakciou na takýto trestný čin.Preto viera, ktorá prežila dodnes, keď mladšia generácia nechápe, ako jeden z najlacnejších produktov môže spôsobiť globálnu zmenu klímy v domácnosti.

Naši ruskí občania sú známi nielen množstvom povier a budú akceptovať, ale aj pripravenými „receptami“ na zabránenie určitým problémom.V tomto prípade legenda hovorí:

Zobudil som soľ - zasmial sa a silnejšie som zasiahol čelo.

Rozliaty produkt môžete vyzbierať z podlahy a položiť na hlavu.Solená polievka je však ďalším znakom: to znamená, že pani, ktorá ju varila, sa zamilovala.

Pískanie v dome - strata peňazí

Napriek tomu, že za 60 rokov bolo veľmi populárne sólové pískanie v hudobných dielach.(len nezabudnite na vynikajúcu vokalizáciu Valeryho Obodzinského „Vraciam sa domov“), ľudová povesť o týchto slobodách bola veľmi vážna.Píšťalka v dome znamenala prehliadnuť peniaze.

Toto znamenie v domoch, kde sa s peniazmi zaobchádzalo ako s príjmom a základom bohatstva, bolo vždy relevantné.Hovoria, že pískanie v prítomnosti iných ľudí je prejavom vašej bezbožnosti.Povedzme, že píšťalka priťahuje zlých duchov do domu.

V inom zmysle je to pískanie zdarmamôže vystrašiť šotek, ktorý roztrhne, ale zároveň zoberie so sebou nielen blaho v domácnosti, ale aj vyrovnaný mier vo vzťahu.Je zrejmé, že dominanta pod vašou strechou nahrádza silný vietor, ktorý „fúka“ celé bohatstvo získané za mnoho rokov.

„Veterný“ aspekt tejto viery očividne vždy vniesol hrôzu do duší námorníkov.Pre nich akýkoľvek silný vietor - počasie, búrka a búrka, ktoré sú podobné moru smrti.Preto sa medzi námorníkmi nemalo hýčkať s vami a vašou spoločnosťou šialeným hvizdom.

Skutočné korene tohto označenia by sa však mali hľadať v náboženskom kontexte.Píšťalkou môžete stratiť záštitu nad Pannou Máriou.A hovoria, že v dome môžete spolu s peniazmi „zapískať“ spomienku.

Ak si oblečieš tričko na ľavej strane, budeš sa hádať

Táto povera je tiež neoddeliteľnou súčasťou nášho ruského ľudu a nikde inde sa nenájde.Po prvé, ak sa šaty nosia naruby - osoba opúšťajúca tento odev z domu sa automaticky zbavuje šance na úspešné veci.Folklór pri tejto príležitosti bol tiež kategorickejší: nepokojný človek bol predurčený na to, aby bol opitý alebo zbitý.A nič nemôže byť horšie ako to.

Vysvetlenie tvrdého trestu, ktorému je vystavený nepozorný muž alebo žena, je dosť jednoduché.Za starých čias neexistovali žiadne použité obchody ani iné obchody s mimoriadne lacným oblečením.Preto prístup k akejkoľvek šaty, každý deň aleboslávnostné, ľudia boli určite opatrní.

Na šaty alebo košeľu sa okrem toho často vyšívali rôzne kúzla - vo forme vzorov.Je zrejmé, že rituál úhľadného oblečenia a úpravy bol posvätený.K tejto téme však existujú smiešne presvedčenie: žena so sukňou otočenou doľava by sa mala čoskoro narodiť.

Šitie na seba - zošívanie pamäte

Našli ste náhodou pred odchodom z domu, na ktorom drží tlačidlo na košeli?„Čestne“ alebo šev na nohaviciach na „najzaujímavejšom“ mieste je neslušný?

Prvou reakciou je uchopenie ihly a aby sa neskoro v práci, skúste rýchlo obnoviť normálny vzhľad plášťa.Okamžite sa však rozsvieti „alarmujúca siréna“ manžela /manželky alebo svokry: rýchlo si vyzlečte košeľu, nemôžete šiť na seba!Je tu však aj ďalšie presvedčenie - proste si prezlečiete košeľu a idete von v inom rúchu, pretože povedzme šitie pred cestou - stratíte šťastie.

V skutočnosti existuje ruská ľudová povera s prvkami mystiky, ktorá jej dodáva ešte väčšiu príchuť.Znak znie:Pri šití odevov na tele osoba automaticky „šije“ jeho pamäť .Možno, že pôvod tejto povery sa datuje do obdobia, keď ihly neboli najpohodlnejšie, a ak si podáte injekciu, môžete infikovať krv alebo chytiť tetanus.Ale „liek“ na túto poveru je jednoducho humorný: vziať si vlákno ústami a vaša pamäť vám nebude utekať.

Usadené na prahu - pamäť predkov.narušený

Táto viera nie je medzi ľuďmi taká populárna, ale stále je v obehu a je relevantná, pokiaľ ide o vás osobne.Táto povera v skutočnosti siaha hlboko do histórie, keď naši predkovia boli stále pohani.

V týchto dňoch mala prahová hodnota nielen symbolický, ale aj duchovný kultúrny význam.Odtiaľ k nám prišla povera, aby sme sa natiahli po pozdrave a neprevádzali cez túto časť domu žiadne predmety.Spomínate si?

Je to všetko preto, že od staroveku bol prah akousi hranicou, kde sa skončilo územie obydlia a začal sa vonkajší priestor.V oboch týchto „dimenziách“ boli duchovia.V dome ich upokojili majitelia, ale za hranicou sa začala krajina plná nebezpečenstva.

Prah známy pre svoj svätý význam bol príbytkom duchov našich predkov, a preto vykonával ochranné funkcie.Naši predkovia strážili dom pred inými svetskými silami.Fakty sú známe, keď popol našich predkov bol pochovaný presne pod prahom.Toto je zaujímavá povera.

Keď padli vlasy ženy, tráva nerastie

Existuje veľmi zaujímavá povera, ktorá hovorí:miesto, kde padajú vlasy ženy, tráva nerastie.Je zaujímavé, že dávno predtým, ako sa objavil mikroskop a veda o chémii, sa naši predkovia dobre vyznali v charaktere osoby cez vlasy.Zohľadnili sa ukazovatele farby a štruktúry.V skorších dobách nemala žena právo ísť von bez šatky.A ak niekde bolo vidieť zástupcu spravodlivejšieho pohlavia s rozcuchanou hlavou, potom vyvstala prvá otázkaautomaticky - čarodejnica?

Na rozdiel od našich súčasníkov naši predkovia verili: vlasy majú magické sily.S tým je spojené mnoho obradov a rituálov.To bolo veril, že jeho príbuzný by nemal byť vyrobený jeho kaderník, ukladanie orezané vlasy boli považované za nebezpečné, a ak vlasy padli z nekryté ženskej hlavy, tráva nebude rásť.

Sledoval som v šľapajach ostatných - riskujete stratu nôh

Úžasná ruská ľudová povera, proti ktorej môžete vzniesť námietky.Z toho však nestratí svoj význam.Pretože v dňoch našich predkov sa často „hovorili“ stopy.Stalo sa to z toho dôvodu, že pred všetkými druhmi vojenských konfliktov a iných rušivých akcií bolo oveľa viac ako teraz.A aby unikli prenasledujúcim nepriateľom, ľudia doslova hovorili po svojich stopách.Okrem toho boli naši predkovia vždy slávni ako skúsení lovci, ktorí veľmi šikovne nastavili všetky druhy pascí a pascí.

Preto povera - nestúpiť na cestu, ktorá sa môže ukázať ako skutočný odtlačok topánky alebo holej nohy.

Okrem tejto povery sú so stopami iných ľudí spojené znaky, ktoré by osoba sledujúca cudzinca mohla „vyzdvihnúť“ chorobu alebo zlý osud zo zeme.

Preto sú dnes všetky druhy sprisahania, ktoré sledujú stopy, stále relevantné, najmä vo vidieckych oblastiach, kde sa oveľa viac uctievajú tradície ich predkov, a folklór sa zachováva opatrnejšie.