Seraphim: význam v kresťanských a židovských tradíciách

Kniha proroka Izaiáša (Izaiáš 6: 2-4) opisuje stvorenia ohňa so šiestimi krídlami, ktoré chválili Boha.Boli to Serafíni, najvyšší anjeli blízko trónu.Sú obdarení neuveriteľnou silou, takmer rovnakou pre samotného Boha.Čo hovoria židovské a kresťanské náboženstvá o serafoch?Zvážte problém podrobne.

Kto sú Serafi

V šiestej kapitole knihy proroka Izaiáša sa nachádza jediný opis týchto ohnivých nebeských tvorov.Izaiáš ich opisuje ako majúci 6 krídel.S dvoma krídlami zakrývajú tvár, s dvoma krídlami zakrývajú nohy a pomocou ďalších dvoch krídel lietajú.Serafim letí okolo Božieho trónu so slávou jeho veľkosti.

6. Prečo majú Serafi toľko krídel?Zakrývajú ich tváre a nohy tak, aby ich nespasila Božia sláva.Koniec koncov, Serafíni sú neustále na tróne a vzdávajú chválu Stvoriteľovi.Okrem mnohých krídel majú stále veľa očí.

Izaiáš Serafim videl pred začiatkom svojej prorockej služby.Očistili ho božským ohňom božským ohňom: jeden zo Serafov sa dotkol Izaiášových úst s ohňom horúcim horúčavou.

Názov „seraf“ pochádza z hebrejského slova „seraph“, čo znamená oheň alebo drak.V inom preklade znamená toto slovo ako lietajúci drak, blesk alebo griffin.Verí sa, že všetci proroci robili zázraky iba pomocou Serafimov.Vedci sledujú spojenie serafimov s babylonským „sirrusom“ - hadom podobným ohňu alebo drakom dýchajúcim oheň.Serafim vo forme hada je viditeľný na Mojžišovej zástavke.V starýchZmluva spomína tresty pohanov, ktorí vykonali ohnivého Serafima.

V kabale sú Serafíni spojení so závažnosťou Sephiry Geburah.Ich vodca sa považuje za archanjela Gabriela, pretože jeho meno je v súlade s menom Sefira Geburah - sila, krutosť.Táto sefira inšpiruje strachom a hrôzou, pretože ničí a trestá.Niektorí kabalisti to spájajú s biblickým hadom, zdrojom zla.

V Novom zákone prorok Ján spomína Serafima vo svojej apokalypse.Židovská tradícia neuznáva kresťanstvo, preto sú Zjavenia Jána Teológa relevantné iba pre veriacich v Krista.

Dionýzius Areopágit, podľa slov proroka Izaiáša, definuje Serafima ako anjelské bytosti žiariace láskou k Bohu, svetlom a čistotou.Vo svojom opise nám Dionýzius hovorí, že Serafi sú neustále v pohybe okolo Božieho trónu.Serafín môže tiež láskavo láskať ľudské srdcia a očisťovať ich myšlienky.Ich sila je ako všestranný oheň absorbujúci nečistotu.Tento oheň má božskú povahu a je večný.

Takže vidíme, že Serafimom je anjel v židovskej tradícii šesťkrídlové ohnivé stvorenie, ktorého poslaním je vytrvalo osláviť Boha a potrestať jeho oponentov.V kresťanskej tradícii sú zobrazené v ikonografii ako červené bytosti.

Mená Serafimov

V biblických prameňoch sa neuvádzajú mená Serafimov, ktoré sú charakteristické pre archanjelov.Archanjelov poznáme podľa mena atiež oboznámení s ich poslaním na zemi av nebi.Avšak v raných kresťanských a židovských prameňoch nájdete informácie o Jehoeli, ktorý je vodcom všetkých ohnivých serafimov.Tam sa tiež hovorí, že Jehoel pozná skutočné meno Boha.Ihoel neúnavne konfrontuje démona Leviatana a bráni mu v poškodzovaní ľudstva.

V niektorých kresťanských prameňoch sa za serafimov považuje aj izraelský cherubín, pretože je blízko Božieho trónu a je šiestym v družine, ktorý oslavuje veľkosť Stvoriteľa anjelov.

Do hodnosti Serafima patrí aj archanjel Uriel, ktorý sa najčastejšie vyskytuje v apokryfovej a nekanonickej kresťanskej literatúre.Toto je však nesprávna interpretácia obrazu Uriel, pretože je obojstranným archanjelom.

Padlí anjeli boli tiež serafíni:

  • Beelzebub;
  • Asmodeus;
  • Leviatan;
  • Satan.

Podľa prameňov boli doménou pekla uvedení padlí anjeli.Je to Satan a jeho traja blízki spolupracovníci, ktorí sa dopúšťajú bezprávia na Zemi a dokonca zvádzajú anjelov.Satan, bývalý Serafín, má obrovskú moc a schopnosti.Je to rovnocenný protivník voči Božiemu serafu a medzi nimi stále existuje bitka.

Adresa modlitby

Môžu byť modlitby ponúkané Serafimom?V pravoslávnej tradícii sa odvolania bezmenného Serafima nevykonávajú, radšej sa obracajú na svätých a anjelov podľa mena.Namiesto Serafov môžu modlitby spomenúť nebeské sily, nebeskú armádu.musí byťvezmite do úvahy skutočnosť, že Serafimovia sú nástrojom Božieho trestu a nie vykonávateľmi ľudských požiadaviek.Pripomínajú archanta smrti, ktorý zanecháva určitý dojem o špecifikách ich činnosti.

Kedy možno podať žiadosť o modlitbu proti nebeskému zástupcovi?Ortodoxní kresťania zvyčajne ponúkajú modlitbu nebeským mocnostiam v čase mimoriadnej potreby alebo nebezpečenstva.Môžete si tiež prečítať modlitbu pred začatím zodpovedného a dôležitého podnikania, aby ste dostali včasnú pomoc.Ak sa však rozhodnete obrátiť na nebeskú armádu, aby ste vyriešili dôležitú záležitosť, mali by ste sa postiť o týždeň skôr a potom sa priznať.40 40 ', cherubi a serafim:

O Serafoch je veľmi málo informácií, hoci sú najbližšie k Bohu.Ohniví anjeli s potrestaným mečom stále spôsobujú hrôzu a úctu, pretože zničili celé krajiny a národy, ktoré neposlúchli Božiu vôľu.