Pozrime sa, aký je priestupný rok a ako sa líši od zvyčajného roka?Rok, ktorý má jeden „extra deň“, av niektorých kultúrach sa mesiac nazýva priestupný rok.Tento jav sa objavil v staroveku, pretože skutočný kalendár s konštantným počtom dní nezodpovedal v mnohých ohľadoch prirodzenému.
Úvod História
Starogrécki astronómovia uvažovali o presnosti kalendára.ešte pred naším obdobím.Predpokladali, že rok sa skladá z nepresného počtu hodín a minút.To je dôvod, prečo na súde Julius Caesar začal pracovať na vytvorení presnejšieho a spoľahlivého kalendára.Následne dostal meno Julian - na počesť veľkého veliteľa.To sa používalo až do šestnásteho storočia.A niektoré náboženstvá to dnes považujú za správnejšie.
Už v našej dobe si ľudia uvedomili, že juliánsky kalendár nie je dokonalý.Pápež Gregory bol jedným z týchto ľudí.Všimol si, že niektoré obdobia sa menia.Bol to on, kto sa s dvornými astronómami pokúsil zmeniť starodávny kalendár.Musel som sa riadiť vedomosťami svojich predkov.Ale do roku 1528 kalendár stále videl svetlo.Bol tiež menovaný na počesť stvoriteľa - gregoriánskeho.Zásada deliteľnosti čísla za rok 4zachoval, ale pridal aj delenie 100 a 400. Tento kalendár používame dodnes.
Niektoré krajiny aj naďalej používajú svoj kalendár, ktorý vypracovali vzdialení predkov.Napríklad Židia stále žijú v lunárnom kalendári, ktorého mesiac je približne 29 dní.Má to veľký rozdiel od gregoriánskeho kalendára.V priestupnom roku, ktorý tiež existuje v tradícii, sa nepridáva ani deň, ale celý trinásty mesiac.V tomto prípade sa rok začína, rovnako ako vo väčšine krajín, každé štyri roky.
Gregoriánsky kalendár sa však v súčasnosti považuje za nedokonalý.Vedci majú informácie o tom, ako dlho je každý rok presný na sekundy.Mnohé dôležité prírodné javy (napríklad slnovrat) nespadajú do kalendárnych dátumov, ktoré im boli pridelené.Kto vie, možno v blízkej budúcnosti budeme žiť v úplne inom kalendári.
Určenie, či je rok priestupný alebo nie, je v skutočnosti veľmi jednoduché
- Ak je číselná hodnota roku deliteľná štyrmi, ale nedeliteľnými stotou, potom rokskok;
- Ak je vydelené stovkou, potom nie je to skok;
- Ak je však počet roku vydelený sto a súčasne štyrmi stovkami, je tento rok priestupným rokom.
V každom takomto roku sa do februára pridáva jeden „extra“ deň.Pretože tento mesiac má najmenej dní a už stanovený kalendár má maximum tridsaťjeden dní v mesiaci.
Pre letnú olympiádu je vybraný aj priestupný rok.Táto tradícia bola zavedenástarovekí Gréci.
Zaujímavé fakty o priestupnom roku
- Ak sa vrátite k pôvodom, potom v mytológii „extra day“ mal veľký význam.Podľa starodávnej írskej legendy bohyňa Brigitte svätému Patrikovi povedala, že mnoho žien má veľmi dlhý čas čakať na príležitosť založiť rodinu so svojou blízkou.Svätý s ňou súhlasil a navrhol, aby ženy každé štyri roky, konkrétne 29. februára, mali možnosť mužom ponúknuť manželstvo.Brigitte súhlasila a 29. februára vyšla k Patrickovi, na jedno koleno a ponúkla, že sa stane jej manželom.Čo bolo odmietnuté a ako upokojujúci darček hodvábne šaty.V mnohých krajinách sa teraz môže vzdanie sa zodpovednosti v tento deň spájať len s uplatnením darov.V Grécku je muž v prípade odmietnutia povinný dať svojmu milencovi 12 párov rukavíc a na Novom Zélande - látku na novú sukňu.
- Svadby v skokovom roku sa posudzujú odlišne.Napríklad Gréci považujú tento rok za veľmi neúspešný nielen pre manželstvo, ale aj pre akékoľvek iné podniky - koniec koncov z toho nemožno získať šťastie v skokovom roku.V Španielsku sa dlho verilo, že za taký rok sa dievča stalo nepredvídateľným, ako je to len možné, takže nejde len o otázku svadby, ale aj o vážnych veciach.
- Ak sa dieťa narodilo 29. februára, potom sa takmer vo všetkých krajinách považovalo za najväčšie šťastie.Hovorilo sa, že dieťa sa stane talentovaným, ale pri jeho výchove sa môžu vyskytnúť vážne ťažkosti.V niektorých krajinách sa narodeniny v tento deň odkladajú na 28 rokovFebruár alebo 1. marec.V tento deň sa narodili veľkí ľudia, napríklad básnik Lord Byron, skladateľ Rossini, mnoho ďalších tvorivých ľudí a veľkí politici.V Texase sa stále konal festival, ktorý sa narodil v „extra dni“.Tento stav na celom svete sa považuje za hlavné mesto priestupného roka.
- Dokonca aj v staroveku v Európe sa ľudia považovali za priestupný rok za zlé a ťažké pre všetky podniky.Podľa povesti tento rok sv. Kasyan zostúpil na zem a zasial nepriazeň osudu.Podľa legendy bol svätec najbližšie k Bohu, ale rozhodol sa ho zradiť.Boh potrestal Kasyana - na tri po sebe nasledujúce roky by mal byť zasiahnutý kladivom na čelo a po dobu 4 rokov klesá na zem a ubližuje ľuďom.
V skokovom roku je to nemožné
- Koledovanie v čase Vianoc.Koniec koncov sa verí, že týmto spôsobom môžete navždy stratiť svoje šťastie;
- Ženy, ktoré si pred porodom ostrihajú vlasy, inak sa narodí choré dieťa;
- Nestavajú kúpele, pretože v nich môže žiť nezdravie;
- Nehovoria o žiadnych plánoch, inak sa šťastie odvráti;
- Zvieratá sa nesmú predávať, darovať ani utopiť.Starci verili, že to priťahuje chudobu v dome;
- Nie je vhodné zbierať huby v lese, považujú sa za jedovaté;
- Nestojí tiež za to zmeniť si prácu alebo bydlisko, pretože tento rok nenájdete pokojné miesto;
- Nie je vhodné, aby si starší ľudia kupovali niečo na pohreb, priťahuje to smrť;
- Za žiadnych okolností by sa človek nemal rozviesť, inak šťastie v živote nenájdeme.