Sretensky sviečka: čo to je, aplikácia, chôdza v dome, modlitby

V poslednú chvíľu pred odchodom vlaku ma moja babička prinútila vziať si náruč Sretenských sviečok.Pretože nebolo času zistiť podrobnosti, šiel som za kňazom, aby som sa opýtal, aké sú sviečky, prečo sú potrebné a ako sa líšia od bežných.Náš otec, stredný vek, ktorý vie, povedal, čo s nimi robiť, o čo sa s vami môžem podeliť.

Sretensky sviečky: čo to je a prečo sú potrebné

Dňa 15. februára oslavuje pravoslávna cirkev trvalý sviatok stretnutia, na ktorom sa zasvätenie sviečok vykonáva zvláštnym spôsobom.Sviečky prijaté po obrade sa nazývali „Sretensky“.Tento zvyk sa stal symbolom Svetla prineseného Spasiteľom na zem.

Po príchode pravoslávnej cirkvi v sedemnástom storočí sa v náboženskom prostredí zakorenili „Sretenskyho sviečky“: ľudia ich držali v červených rohoch chát alebo truhly cennými predmetmi.

Sviečky, bežné aj posvätené v deň prezentácie, symbolizujú oheň ľudskej viery.Zahŕňajú ropu, ako prejav Božej milosti, včelí vosk, ktorý sa interpretoval ako sladké pocity z spoločenstva s Pánom, ochota poslúchať Jeho vôľu.

Počas bohoslužby môžete v chráme používať sviečky, do sviečky umiestniť ikonu, vziať domov a svetla počas vzostupu.domáca modlitba - podľa vášho uváženia.Tým, že pôjdete okolo domu pomocou Sretenskyho sviečok a horiacej modlitby, môžete vyčistiť krbu špiny.

Stretnutie v kresťanstve a pravoslávnosti

Evanjelium sa píše o udalosti, na počesť ktorej sa sviatok objavil.

Podľa židovského práva sa v chrámoch vykonávali rituály zasvätenia Pánovi pred novorodencami.40. deň po Kristovom narodení sa Mária zjavila pri dverách chrámu s malým Ježišom v náručí.

Starší Simeon prišiel k Panne Márii (predpovedal sa stretnutie s Bohom, ktorý bol usvedčený z tela) a viditeľkou menom Anna, ktorá v dieťati uvidela zasľúbeného Mesiáša a informovala o jeho príchode do zhromaždenia.Táto udalosť sa považuje za prvé stretnutie (stretnutie) Pána a ľudí.

Simeon a Anna sú klasifikovaní ako svätci zo Starého zákona a Ježiš bude označovať začiatok Nového zákona, preto existuje „stretnutie“ týchto dvoch zákonov.

V ortodoxnom svete sa stretnutie každoročne oslavuje od 10. storočia v stanovený deň, 15. februára, presne 40 dní po narodení Krista.Samotné slovo „stretnutie“ je slovanského pôvodu, čo znamená stretnutie.

Spolu s usporiadaním predpísaným pravoslávnymi tradíciami, predstavenie Pána zahŕňalo aj zvyšky pohanskej minulosti našej vlasti.

Tento kostolný sviatok v staroveku bol považovaný za veľa pánov, zatiaľ čo obyčajní ľudia ho radšej nazývali dňom stretnutia zimy a jari, aby sa naznačilo bezprostredné otepľovanie a začiatok záhrady a práce v teréne.

Sretenskaya a Ordinarysviečka: aký je rozdiel

Medzi týmito cirkevnými sviečkami sú iba dva rozdiely:

  1. Účelom cirkevných sviečok je rozsvietiť sa počas trvania modlitby.Rozdiel je v tom, že sú Sretenskysi zapálení pri zvláštnych príležitostiach (predpokladajme, že je potrebná pomoc v životne dôležitých veciach, ako je napríklad nájdenie rodinného domu, démonický vplyv na ľudí, liečenie chorôb a odstránenie smútku).Verí sa, že modlitba, ktorú veriaci srdečne ponúkajú s horiacou sviečkou Sretensky, má veľkú moc.Nemali by ste to však považovať za predpoklad na splnenie požiadavky a pripísanie neexistujúcich magických vlastností.
  2. Je logické, že všetky kostolné sviečky sú posvätené.Po celý zvyšok roka sa to deje v malom poradí a na stretnutí - skvelé.Stáva sa to aj s vodou: stále ju udržiavajú v kostole svätú, ale požehnaná modlitba za Zjavenie sa koná osobitným spôsobom.

Prečo vkladať sviečky do kostola a ako to robiť správne

Pán učí schopnosť obetovať sa - robiť veci bez toho, aby si vyžadovali reakciu, dať niečo finančne.bez spoliehania sa na doplnenie materiálneho stavu.Platenie za nákupy v obchode nie je obeťou, ale vzťahom medzi komoditami a peniazmi.

Obeť je dar, ktorý vyjadruje lásku osoby k osobe, ktorej je dar určený.Almužny pre chudobných, almužny pre obnovu cirkví sú príkladmi obetí.

S úctou priniesla Pánovi potešenie bez ohľadu na materiálny ekvivalent: darček k narodeninám, ktorý dieťa vyrobilonezávisle to bude tiež príjemné pre rodičov, ako aj drahý darček.

​​

Osvetlenie kostolnej sviečky je tiež istou obetou, ale nie vtedy, keď bola sviečka spálená doma bez napájania alebo aby sa vytvorila romantická atmosféra, ale iba pred ikonou alebo svätyňou.

Niektorí veriaci, ktorí nerozumejú povahe vzťahu medzi Bohom a človekom, sa s Ním pokúšajú nadviazať „vzťah medzi tovarom a peniazmi“ a hovoria, že ste ku mne, ja som k vám: ste moja krásna manželka a som tvoja najtučnejšiaDám veľkú a drahú sviečku.

Nezáleží však na tom, ako silná alebo drahá bude sviečka umiestnená, hlavnou vecou je úprimnosť, viera a láska k Bohu a susedom vyjadrená v materiálnej obete za duchovným účelom.

Dnešné sviečky a pohanstvo

Čokoľvek človek verí, ktorý nemá vieru v pravého Boha, je pohan.Krvné väzby na pohanstvo súvisia s mágiou, ktorej hlavným účelom je odovzdanie sa osobe duchovného sveta, riadenie udalostí a javov, ktoré patria do jurisdikcie neba.

Všetky udalosti sú v súlade s jednoduchými pravidlami a majú jednoduché rozhodnutia, ktoré sa podobajú povere, a kresťanské svätyne sú v tomto prípade prezentované ako nevyhnutná a nevyhnutná podmienka úspechu, talizman a zdroj šťastia.

„Ak si neželáte, aby bolo dieťa choré, krstite ho“, „do dverí vložte ihlu, aby ľudia so zlými úmyslami nemohli prekročiť prah“ a tak ďalej.

Prekvapivo sa v našom prejavuje aj pohanský postoj k svätej vode alebo kostolovým sviečkamdní.Používajú sa v rituáloch alebo na iné účely, preto vám odporúčam, aby ste si uvedomili, že:

  • sviečky a voda sú posvätené v mene Pána a slúžia Mu.
  • Nemali by ste ich privádzať na rôzne druhy rituálov „babičiek“, „čarodejníkov“, „liečiteľov“ atď.To môže mať opačný účinok.
  • Sviečky by sa nemali vyhadzovať - ​​priviesť ich do najbližšieho chrámu na ďalšie zneškodnenie.

Zdá sa, že všetko, čo som mohol povedať, ale nakoniec poviem: pre mňa hlavnou vecou pri komunikácii s Pánom nie je frekvencia návštev chrámov a liturgií, nie počet sviečok a zapamätaných modlitieb, ale úprimná viera a láska vvzťah Boha a ľudí.