Štedrý deň: kedy a za čo sa modliť

Keď som bol mladý a hlúpy, pripravoval som sa na Štedrý deň, varil som iba sympaticky a večer som bol očarený.Keď však začala vážne navštevovať kostol, uvedomila si, že sa tak mýlila - koniec koncov, dokonca „neškodná“ dievčenská mágia je pred Pánom vážnym hriechom!Teraz na Štedrý deň (Svätý večer) sa modlím ja aj moja rodina.Ak sa nemôžem dostať do kostola (povedzme, nikto neopúšťa dieťa alebo sú choré), modlíme sa doma, ale ak sa ukáže, obliekame sa a ideme do chrámu Božieho.

Čo dávajú modlitby v tento konkrétny deň?

Vďaka spoločenstvu s Pánom a svätými prijímame radosť, vnútorný pokoj a duchovnú harmóniu.A modlitby vo vianočnom období sú najsilnejšie (nie je to nič za to, že sa toto obdobie považuje za takmer magické).Môžu dať nádej v najťažších životných situáciách, odstrániť depresívne bremeno od duše, cítiť slobodu od všetkého, čo je svetské ... Ale iba - ak naplno odhalíte svoju dušu (až po tie najtajnejšie myšlienky) a tiež sa úprimne modlí.

Ako sa môžeme modliť?

Môžu sa použiť akékoľvek slová.

Napríklad môže ísť osúkromné ​​odvolanie .Hovorte tak, ako ste, hovorítePánovi obyčajnými slovami, s úctou, ako drahý otec.Môžete niečo poďakovať, sťažovať sa, požiadať o pomoc alebo radu.Ak sa cítite vinní, činte pokánie a požiadajte o odpustenie.

Existujú dokonca nepísané pravidlá pre domácu modlitbu:

 1. Po zhromaždení so svojou rodinou pri stole, ďakujem Pánu za to, že ti poslal jedlo.Zároveň môžete na stôl umiestniť ikony (nie je to však potrebné).
 2. Obráťte sa na Božieho Syna, na Pannu Máriu a na svätých, ktorí sú považovaní za patrónov vašej rodiny.
 3. Teraz si prečítajte o narodení malého Ježiša z evanjelia (časť napísaná sv. Lukášom je najlepšia).
 4. Potom môže otec rodiny začať s jedlom.Pripojil sa k nemu zvyšok domácnosti.

Kňazi však vytvárajúverejné modlitby .Čítajú sa v chrámoch alebo doma.

Pravoslávne modlitebné modlitby

Najprv je potrebné počuť modlitby čítané v kostole v nebi.Obzvlášť silné sú služby zamerané na hlavné cirkevné sviatky - na Štedrý deň (rovnako ako na všetky vianočné dni).

Služba sa začína na Štedrý deň večer, pokračuje celú noc a spája sa s slávnostnou rannou liturgiou.

Ráno kňaz s veriacimi oslavuje Božieho Syna hymnami, čítal troparion Narodenia Ježiša Krista, ako aj sticheru, kondak.

Mimochodom!Troparia je krátky slávnostný chorál oslavujúci sviatok alebo svätého a vysvetľujúci jeho význam.Verše - akýsi liturgickýspevy.Čím viac znie v službe, tým dôležitejšia je dovolenka.Kondak - krátky pochvalný chorál.

Je lepšie pre cirkevných ľudí poznať troparia a kondak zasvätené narodeniu Ježiša Krista srdcom.

Slávnostnýtropariónznie takto:

Akondak- takto:

Modlitby za dosiahnutie konkrétneho cieľa

Ak je v dome všetko dobré, môžete jednoducho poďakovať Pánovi a vašim nebeským.patróni, čiňte pokánie alebo čítajte kondak.Ak je niekto chorý, rodina trpí nedostatkom finančných prostriedkov, ste sami, počas modlitby musíte požiadať Boha o pomoc.

Pri každej ťažkej príležitosti existujú osobitné modlitby.

Vysielanie zdravia alebo posilňovanie ducha človeka s ťažkou fyzickou choroboupomôže takejto modlitbe k Nebeskému Otcovi:

Môžete požiadať o manželstvo a šťastie vo vzťahoch so ženíchom . Matka Božia:

Čestne zarobiť veľké peniaze a nakoniec zbohatnúť, obráťte sa na Ježiša:

Avaše dieťa(deti) učí, ako osloviť svojho strážneho anjela týmito slovami:

Dôležité! Modlitby sa čítajú v noci od 6 do 7, po 12 v noci .Len deti sa môžu modliť skôr a pripravovať sa na lôžko.

A deti si môžu prečítať klasický vianočnýverš od Dostojevského „Malého anjela“ .Alebo (prvýkrát) ich zapnite v tomto videu.Verš je veľmi dojímavý a poučný pre deti, pretože učí milosrdenstvo a lásku k blížnemu:

10zaujímavé fakty o tomto svätom dni

 1. Zelené a červené sú považované za tradičné vianočné kvety.Používajú sa na slávnostné dekorácie domácnosti, ako aj na tematické fotografovanie.
 2. V zahraničných filmoch môžete často vidieť predné dvere vianočné vence z ihličnatých konárov.Toto je skutočne kresťanská tradícia, ale existuje medzi katolíkmi.
 3. Tradičným vianočným atribútom pravoslávnych sú sviečky.Naši predkovia často kupovali silné sviečky.Osvietili sa na Štedrý deň a nechali horieť celú noc až do vianočného večera.Svetlo takejto sviečky znamenalo Kristovo svetlo.
 4. Nie je prijateľné pozývať hostí na túto dovolenku, ale ak niekto narazí na svetlo, určite ho vezme na stôl (aj keď je cudzincom alebo dokonca žobrákom - verí sa, že na obraz chudobného, ​​skúšajúci srdcia veriacich na láskavosť,sám Pán Boh sám chodí na túto noc).Je tiež dobré zvolať Štedrý deň na Štedrý deň, zablahoželať vám k príchodu a spýtať sa, ako sa darí a aké sú jeho zdravie.
 5. Veľkorysosť sa v tento deň považuje za dobrý spôsob.Pre chudobnú susednú rodinu si môžete kúpiť sladkosti, ráno si dajte dar do kostola.Môže ísť o sladkosti, hračky alebo o príjemné zimné veci (šál, rukavice, sveter).
 6. Existuje tradícia, podľa ktorej sa musí počas vianočnej noci obliecť niečo nové alebo aspoň biele.
 7. Ortodoxní na slávnostnom stole uvaria kutiu (chudá kaša jačmeňa, ryže, hrachu alebo pšenice, ochutená strúhaným makom, slnečnicamaslo, orechy, hrozienka, sušené ovocie a med).A nasledujúci deň sa kutia už varí podľa inej, uspokojujúcejšej receptúry - sezóna s maslom, pridanie čokolády ...
 8. Na slávnostnom stole sa podáva 13 jedál.Môžete podávať ryby (sleď a /alebo pečené ryby), polievky (ryby, huby, chudé) alebo boršč, koláče alebo vyprážané ploché koláče, huby, zemiaky.Sladké jedlá tiež nie sú zakázané, hlavná vec je, že sú chudé: bobuľové želé, medový perník a iné pečivo (často pripravujú droždie s makom), orechy, jablká (čerstvé alebo máčené), sušené ovocie, kompót.A bez alkoholu!
 9. Všetky jedlá sa musia umiestniť súčasne.To znamená, že hostiteľka by nemala bežať zo sporáka na stôl, dnes celá rodina sedí pri stole celý večer a nerozdeľovať sa.Každý člen rodiny by mal vyskúšať kúsok každého (!) Misy stojaciho na stole.To znamená, že Štedrý deň je oslavou maximálnej jednoty rodiny.
 10. Katolíci začínajú slávnostnú hostinu pomocou oblátky - chudého sviatočného chleba, ktorý pripomína tenkú chrumkavú oblátku.Prinesú sa z kostola (chrámu).Oblátky môžu pokryť nápisy na dovolenke alebo obrázky.Najstaršia žena v rodine rozbíja tento oblátok a distribuuje ho všetkým členom domácnosti.Musíte ho jesť na lačný žalúdok.Príbuzní si môžu vymieňať prijaté kusy a navzájom si navzájom prosiť o odpustenie.Ako vyzerá oplatka, môžete vidieť na fotografii nižšie.

Prečo sú Vianoce pre kresťanov také dôležité?

Tento deň je pre kresťanapríležitosťou správne sa pripraviť na svetlosviatok Narodenia Krista .

V tento deň naši predkovia starostlivo vyčistili dom - vyčistili panvice, vydrhli podlahy a vydreli strieborné predmety.Dom mohol byť zdobený vetvami ihličnanov (medzi kresťanmi symbolizujú večný život).

Nezabudnite, že Štedrý deň jeposledný deň vianočného pôstu .Preto je ešte príliš skoro na prípravu sviatočných jedál.A všeobecne, veľa kresťanov na Štedrý deň sa drží obzvlášť prísneho pôstu (samozrejme, nepočítajúc chorých, tehotné ženy a tiež malé deti - cirkev im umožňuje pripraviť si stravu podľa odporúčaní lekárov).

Dôležité!Pri stole si môžete sadnúť iba s príchodom prvej hviezdy - na Štedrý deň sa volá Betlehem.Toto je spomienka na samotnú hviezdu, ktorá kedysi namierila cestu pre mudrcov na novorodenca Ježiša.V našej krajine by to malo byť asi od 17:30.Môžete sedieť pri stole o niečo skôr - byť ticho, premýšľať, modliť sa, ale je potrebné mať dobrý vkus s „hviezdou“.

Aby som to zhrnul ...

 • Modlitby na Štedrý deň sú veľmi silné, umožňujú vám nielen hovoriť s nebeským patrónom, ale aj získať pomoc priťažký moment.
 • Najsilnejšou je modlitba v chráme.Môžete sa však modliť doma, obyčajnými slovami (súkromné ​​obrátenie), alebo čítaním modlitby vytvorenej Svätými otcami.
 • Rodinné modlitby sa dajú prečítať zhromaždením pri večernom jedle s povinným ovosom na stole.Ak požiadate o niečo konkrétne, je lepšie sa modliť v noci od 6 do 7, potom12 hodín

Existuje veľaľudových zvykov spojených s Štedrým dňom .Toto video o nich povie:

A tu je to, čo matka Julia, manželka pravoslávneho kňaza, povie o tejto sviatočnej dovolenke vo svojom vlogu „Denník pápeža“: