Štedrý deň: tradície, šťastie, kedy bude v roku 2020

V kresťanskom kalendári náboženských sviatkov je veľa rôznych dátumov.Jedným z najdôležitejších sú Vianoce a Štedrý deň, ktorý ich predchádzal.

V tomto článku navrhujem objasniť tradície a znaky Štedrý deň, čo je možné a čo sa nedá urobiť, a tiež vedieť, kedy sa Štedrý deň začne v roku 2020.

Aký je počet Štedrý deň a aký je dátum

Prívrženci pravoslávneho kresťanstva slávia Vianoce každoročne 7. januára (podľaJuliánsky kalendár).A Štedrý deň - čo to znamená v ortodoxii?Štedrý deň je sviatočný deň v predvečer Vianoc, teda 6. januára.Inak sa nazýva aj noc pred Vianocami.

Starí Slovania zo staroveku mali v tento deň rôzne zvyky a tradície.Existovali tiež určité znaky a zákazy.Napríklad na Štedrý deň to bol dobrý čas na veštenie, čo následnecelé Vianoce pokračovali až do príchodu krstu.Aj keď sa kresťanská cirkev snažila bojovať proti takýmto „bezbožným“ činom, Vianoce a sväté veštenie sú dnes relevantné.

Štedrý deň sa v Rusku inak nazýval Kolyada.Od noci narodenia Ježiša Krista sa organizovali celé sprievody kolied.Deti a mladí ľudia chodili po uliciach, spievali kresťanské spevy a poslucháči ich odmenili lahodnými pochúťkami, osprchovanými mincami.

Štedrý deň nasledovalo obdobie vianočných sviatkov - od 7. do 17. januára.Tento čas bol spojený s radosťou a zábavou, všetko pôst prestalo, veriacim bolo dovolené jesť mäsové výrobky aj v tradične „pôstnych“ dňoch, tj v piatok a stredu.

Čo robia na Štedrý deň pred Vianocami: starodávne tradície

Večera mala veľký význam na slávnostnom stole na Štedrý deň.Predtým si ľudia čistili svoj dom a prikrývali stôl čistým bielym obrusom.Na ňu boli položené seno alebo slama, ktorá sa podobala žľabu, v ktorom ležalo malé dieťa.

Večer sa v kostole zorganizovala slávnostná bohoslužba, po ktorej sa muselo znovu rozsvietiť ikonové svietidlo, voskové sviečky umiestniť pred obrázky a úprimne sa modliť k Pánovi.

Staroveké tradície neumožňovali jesť, kým sa na oblohe neobjavila prvá hviezda.Potom už bolo možné sadnúť si pri slávnostnom stole a začať hovoriť.

Konala sanoc pred Vianocami rôzne magické rituály navrhnuté tak, aby poskytovali dobrú úrodu ovocia a zeleniny, pšenice, priťahovali dobré počasie a množili hospodárske zvieratá, hydinu.

Hovädzí dobytok by sa mal preto hojne kŕmiť a kurčatám by sa naopak malo pripraviť o večeru: podľa legendy by sa vtáky prestali kopať v záhrade a poškodzovali tak zasadené semená a sadenice.

V mnohých regiónoch na Štedrý deň sa stavali veľké ohne.Ľudia verili, že duše zosnulých predkov môžu prísť k ohňu a zohriať sa v jeho blízkosti.A ďalšia viera bola spojená s pšenicou - pravdepodobne budúci rok bude lepšia úroda chleba.

Pokúsili sa Moroza upokojiť a zanechali mu rôzne dobroty.Toto sa uskutočnilo tak, aby duch na jar nekazil zeleninové sadenice, jarný chlieb a kvety na ovocných stromoch.

Povinné jedlá na slávnostnom stole

Hlavným jedlom podávajúcim sa počas svätého večera je kutia (nazýva sa aj džús alebo colive).Na prípravu kutie sa použila varená pšenica, jačmeň a trochu medu.Niektoré ženy v domácnosti pridali k pľuve ryžu.

Veľmi dôležitá bola sekvencia, v ktorej sa podávalo jedlo:

 1. Prvým z nich bola vždy kutya.
 2. Potom sa podávalo občerstvenie.
 3. Spravidla nasledovali tekuté jedlá - rybia polievka, boršč, polievka s hubami.K prvým, ako obvykle, sa pridali koláče, koláče (džúsy).
 4. A ako dezert sa podávala sladká: tradičná rolka s makom, sladkými koláčmi, medovým koláčom, želé, perníkovými koláčikmi a inými dobrotami.

Pri slávnostnom stolemusí byť prítomný uzvar - kompot zo sušeného ovocia (jablká, hrušky, slivky, čerešne, hrozienka atď.).Jedlo bolo možné umývať iba Uzvarom, bez ďalších nápojov.

Zaujímavý bod.Na stole v noci pred Vianocami musí byť 12 jedál na lačno - ako symbol dvanástich apoštolov Ježiša Krista.

Všetky jedlá Štedrý deň sa vyznačujú náboženskou symbolikou, a to:

 • kutya - zosobňuje Ježišovu obeť, prelievanú krv;
 • hrách - symbolizuje znovuzrodenie ľudstva po úpadku;
 • kapusta - kapusta personifikuje jednoduchosť, spoľahlivosť;
 • boršč - používa jednoduché prísady ako obvykle.Toto je symbolika skutočnosti, že bežné, každodenné povinnosti sú vyzvané, aby prejavili vôľu u človeka.A tiež toto je správa o strašnom poriadku biblického vládcu Heroda zničiť všetky deti;
 • kapustové rolky sú symbolom skutočnosti, že Najvyšší miluje ľudí;
 • ryby - od staroveku symbolizuje kresťanskú vieru a veľkú Ježišovu obetu;
 • knedle - zosobňujú bohatstvo pripravené pre všetkých pravoslávnych v božskom svete;
 • krepy sú symbolom slnka.Je pravda, že palacinky sú viac spojené s pohanskou vierou ako s pravoslávnymi, ale kresťania im dali nový význam: Spasiteľ prináša svetu slnečné svetlo;
 • ovsená kaša - spojená s rozmnožovaním;
 • koláče - zosobňujú zdravie, šťastný život;
 • Uzvar - znamenie života, ktoré daroval Ježiš Kristus, tiež symbolizuje očisteniezo všetkého zla, negativity;
 • šišky - určené na pripomenutie večného života, ktorý nás všetkých čaká po fyzickej smrti.

Nie je potrebné, aby sa na Štedrý deň pripravovali iba jedlá uvedené vyššie - môžete slúžiť aj ostatným, predovšetkým, aby boli chudé.

Známky týkajúce sa noci pred Vianocami

Pokiaľ ide o Štedrý deň, existuje veľa znakov a presvedčení.Od dávnych čias ľudia dávali pozor na to, ako veľkú noc námraza, aký sneh, koľko hviezd na oblohe a na základe týchto informácií dospeli k záverom.

 1. Ak je veľa snehu, veľa námrazy, pôda je dobre zamrznutá - očakáva sa bohatá úroda pšenice.
 2. Ak je 6. januára málo snehu, slabo pokrýva zem, takže je viditeľná pôda - môžete sa pripraviť na dobrú úrodu pohánky.
 3. Ak na Štedrý deň svieti jasné slnko, budúci rok pribudne veľa zelene.
 4. Koľko dní pred vianočným mrazom sa v rovnakom počte dní pred 21. májom (Sviatok svätojánskych dní) počasie úspešne vyprodukuje na jar.
 5. Hoarfrost sa objavil pred Vianocami - to znamená, že pšenica by sa mala vysiať po 12. júli (Petrov deň).A ak sa následné osev začína neskôr.
 6. Prítomnosť veľkého počtu hviezd na oblohe v noci pred Vianocami - sľubuje dobrú úrodu hrachu.
 7. Keď hviezdy na Štedrý deň žiaria jasne, môžete očakávať veľkorysú úrodu bobúľ a húb.
 8. A keď je na oblohe málo hviezd, bude tiež málo bobúľ.
 9. Ak vyzerá Mliečna dráha nudne -očakáva sa nepriaznivé počasie.Ak je naopak jasné, hviezdy sú zreteľne viditeľné - bude slnečné počasie.

Čo by sa malo urobiť na Štedrý deň pred Vianocami a čo sa nedá urobiť

Teraz sa bavíme o dovolených a zakázaných akciách v túto slávnostnú noc v roku.

Čo sa dá urobiť na Štedrý deň:

 • sa prebudí skoro ráno, nezabudnite si prečítať modlitbu;
 • V ideálnom prípade by ste mali navštíviť chrám zapálením sviečok a modlitbou za zdravie svojich príbuzných a blízkych.K tomuto dátumu je úspešné vykonať vyznanie alebo prijatie;
 • Ste v stave nepriateľstva?Musíme sa pokúsiť vyrovnať sa pred sviatkami;
 • pripravujú sa slávnostné jedlá, ktoré sú nevyhnutne v dobrej nálade;
 • na stôl sa položí krásny obrus a vydávajú sa slávnostné jedlá;
 • pri večeri stojí za to vypnúť umelé osvetlenie, zapáliť sviečky, aby sa dom naplnil energiou živého ohňa.Koniec koncov, oheň odháňa všetko zlo a chráni obyvateľov domu.

Aké akcie sú zakázané:

 • sa veriaci snažia jesť do Štedrej noci večer do 18:00;
 • Sporné hádky, konflikty, objasňovanie vzťahov sú počas svätého sviatku neprijateľné.Atmosféra v dome by mala byť pokojná a harmonická;
 • upratovanie nemôžete vykonať (pred domom vyčistiť dom), inak sa po celý rok budete neustále hádať z modrej;
 • pred 15. hodinou je dôležité dokončiť akúkoľvek prípravu na dovolenku; človek by mal ísť do chrámu na slávnostnú bohoslužbu;
 • navečeru, sa nedá veľa rozprávať alebo vstávať od stola, kým sa jedlo neskončí;
 • Mladí chlapci a dievčatá by nemali sedieť za rohmi stola, pretože inak by sa nestretli so svojím spriazneným duším;
 • ak si raz dáte lyžičku do rúk, už ju nemôžete dať na stôl;
 • je zakázané piť jedlo s vodou alebo s akýmikoľvek inými nápojmi ako slaninou;
 • Je neprijateľné opustiť dom počas večere - týmto spôsobom môže zlo vstúpiť do domu;
 • Je zakázané pracovať v tento deň, najmä vykonávať „čiernu“ prácu;
 • podľa starého presvedčenia nie je možné osláviť Kristovo narodenie, ktoré má dlhy: inak budete žiť v dobrom mene ďalších 12 mesiacov.Preto je dôležité rozdať všetko, čo ste si požičali vopred;
 • človek nemôže byť chamtivý;
 • je nežiaduce opustiť domov na dlhú dobu, aby sa celý rok netrávili putovaním;
 • Je zakázané nosiť na dovolenku čierne oblečenie;
 • Je neprijateľné uhasiť oheň v krbe (predtým v peci).

Rozhovor v noci pred Vianocami

Ľudia sa vždy snažili pozerať do budúcnosti iba jedným okom.A na to bol vhodný čas v predvečer narodenia Krista a nasledujúce dni vianočného času.Faktom je, že v tom čase sa verilo, že hranica medzi svetmi sa vymazáva, takže je možné získať informácie o budúcich udalostiach.

Je pravda, že táto informácia nepochádza od Boha, ale od nečistej sily voľne sa pohybujúcej po Zemi.Preto bola cirkev mimoriadne negatívna a súvisí s takýmito činmi.

Napriek všetkému úsiliu nedokázala zakázať vianočné a vianočné výpovede: sú stále nažive a ľudia ich aktívne využívajú.Zosobášené dievčatá spravidla snívajú o tom, kto a kedy sa budú oženiť.

Zaujímavá nuancia.Predpokladá sa, že najúspešnejšími dňami pre veštenie sú Štedrý deň (noc od 6. januára do 7. januára), sviatok Nový rok (noc od 13. do 14. dňa), ako aj večer Epiphany (od 18. januára do 19. januára).

Fortune-telling v noci pred Vianocami: metódy

Ďalej navrhujem, aby ste zistili najpopulárnejšie možnosti fortune-tellingu, ktoré sa dlho konali na Štedrý deň.

Rozhovor so zrkadlom

Možno o tom vie každý.Vykonáva sa nasledovne: dve zrkadlá sú umiestnené oproti sebe, dievča roztiahne vlasy, sedí v zrkadlovej chodbe, zapáli sviečku.Mala by byť sama v miestnosti.

Potom začne nahliadnuť do odrazu v zrkadle a hovorí slová:

"Zúžené, zamumlané, poďte, ukážte sa mi v zrkadle."

Akonáhle sa však v opare objaví tvár budúceho manžela, mali by ste si zrkadlo okamžite zakryť handrou a povedať:

„Chur me.“

V skutočnosti to vôbec nie je manžel, ale diabol.

Povinnosť podľa predmetu

Toto veštenie sa môže urobiť v zábavnej spoločnosti priateľiek.Pre neho musíte zásobiť rôzne predmety: prsteň, mincu, ihlu, guľu a niť, hrášok a akékoľvek iné podľa vášho výberu.Hlavná vec je, že každá položka je niečosymbolizovaný napríklad ako:

 • prsteň - rýchla svadba;
 • mince - finančný úspech;
 • ihly - slzy, smútok;
 • vlákno s guľovými tiahlami;
 • hrášok je sýtost.

V závislosti od toho, ktorú položku ste odstránili, na vás čaká budúci rok.

Veštenie voskom

Na jeho vykonanie je potrebné pripraviť priehľadné sklo (možno ho nahradiť hlbokou platňou) a snubný prsteň (prevzatý od vydatej ženy), ako aj sviečku, vosk alyžice.

Vosk by sa mal roztaviť v lyžičke z plameňa sviečky, pričom by sa mala vysloviť táto reč:

„Vypáliť sviečku, utopiť sa, utopiť vosk, povedz mi meno môjho zasnúbeného.“

Potom sa roztavený vosk prudko naleje do strednej časti prstenca do vody, potom je potrebné pozorne študovať a správne interpretovať vytvorenú figúru.

Keď je Štedrý deň v Rusku v roku 2020

Teraz je veľmi naliehavá otázka: „Štedrý deň, kedy sa začne v roku 2020?“.Odpoveď na to je nezvyčajne jednoduchá - Štedrý deň v roku 2020, rovnako ako v ktoromkoľvek inom roku, vždy pripadá na 6. januára (podľa juliánskeho štýlu).

Štedrý deň gregoriánskeho typu padá každoročne 24. decembra.Katolíci oslavujú Vianoce 25. decembra.

Teraz viete Štedrý deň v roku 2020, aký dátum a ako ho správne označiť.Nakoniec si pozrite video na túto tému: