Svätý obraz Panny Márie Vladimirovej: v takom prípade sa k nemu modlia

Keď môj syn vážne ochorel, manžel a ja sme išli pracovať, aby sme zabezpečili, že dieťa má nepretržitý nákup liekov a chirurgický zákrok.Mama išla na púť.Priniesla odtiaľ kópiu slávnej ikony, zavesila ju na detskú posteľ ... Nakoniec terapia začala prinášať svoje dlho očakávané výsledky.A keď sa syn úplne uzdravil a celá rodina vydýchla úľavou, začal som sa čudovať, aký je to zázračný obraz.Všade som hľadal informácie - pýtal som sa v kostole, písal som na náboženských fórach a proste som na ne google.A tak zistila ...

História jeho písania a vystúpenia v Rusku

Tradícia hovorí:tento obraz napísal apoštol Lukáš .Okrem toho si vybral stolovú dosku ako základ, na ktorom sa samo Božia matka a jej syn jedli.Keď videl ikonu, Mary povedala: „Odteraz bude týmto obrázkom milosť a Born odo mňa.“

Na začiatku 12. storočia bola pôvodná ikona v Konštantínopole.Aby sa posilnilo priateľstvo s ruskými kresťanmi,vytvoril ikonu z ikony, ktorá bola prevedená do Kyjeva .princStretol som ju s vyznamenaním a nariadil jej, aby bola umiestnená v kláštore Theotokos.

Bohužiaľ, v krajine a na tróne nebolo v tom čase všetko dobré.Mesto zajal Jurij Dolgoruky.Synovia kniežaťa sa hádali stále, dokonca pred smrťou svojho otca, zdieľajúc dedičstvo.V roku 1155 sa princ Andrey rozhodol založiť samostatný štát, ktorý nepodlieha trónu v Kyjeve na severe.Keď tam išiel, tajne si vzal so sebou obraz Matky Božej.

Andrey sa po zastavení vo Vladimíre oddýchol, krátko potom sa rozhodol pokračovať.Kone však zrazu odmietli ísť.A aj keď boli kone vymenené, karavan sa nekĺzal.

Princ sa začal modliť k Panne Márii, ktorá sa mu zjavila a nariadila, aby jej obraz zostal vo Vladimíre, a navyše si postavil katedrálu pre ikonu .

Andrew poslúchol nebeskú kráľovnú a zostal v Vladimir, keď mesto vyhlásil za trón.Obraz tu zostal niekoľko sto rokov, a preto dostal svoje meno.

A v roku 1480 bola ikona prevezená do Moskvy do katedrály Nanebovzatia Panny Márie .Ale katedrála Vladimíra nebola osirelá - zanechali zoznam ikon, ktorých autorom bol samotný Andrei Rublev.

Moskovčania očakávali svätý obraz s veľkým strachom a úctou. Na mieste, kde sa mesto stretlo s obrazom, dokonca postavili kláštor Sretensky , pomenovaný po slove „stretnutie“.

Po revolúcii bola katedrála Nanebovzatia Panny Márie zatvorená.Našťastie starodávna ikona nebola spálená, ale ušetrená, považovala ju za umelecké dielo.Z tohto dôvodubol presunutý do Tretiakovskej galérie .

A dnes, v roku 1999rok sa obraz vrátil do popredia kostola - do kostola sv. Mikuláša (Tolmachi).

Aké zázraky súvisia s existenciou tejto ikony?

 • 1237.Mesto obsadila armáda Khan Batu, katedrála bola spálená, platy ikon boli vyplienené.Ale svätá tvár Kráľovnej nebies zostala nezranená.
 • 1395.Aby chránili Moskvu pred jednotkami Chána Tamerlana, priniesli ikonu od Vladimíra (v skutočnosti to je dôvod, prečo Moskovčania netrpezlivo očakávali jej príchod).Po celú cestu bola svätyňa nesená v ich rukách s modlitbami.A stal sa zázrak: armáda zaútočila na mesto a ustúpila.Podľa legendy khan sníval o krásnej žene, ktorá vedie obrovskú armádu, ktorá ohrozovala jeho armádu.
 • 1451 rokov.Moskve hrozilo tatarské vojsko pod vedením Nogai Mazovshiho.Moskovská metropolita usporiadala sprievod po meste s ikonou Panny Márie v čele a nepriatelia ustúpili.
 • 1521.Panna Mária opäť zachránila Moskvu, tentoraz od Chána Mahmet-Giraya, ktorého armáda nemohla mesto vziať.

Z dôvodu týchto troch víťazstiev (hoci v skutočnosti bolo viac takýchto víťazstiev nebeských síl nad pozemskými armádami, sú to jednoducho najslávnejšie)Matka Božieho Vladimíra je uctievaná ako ochrankyňa všetkých ruských krajín ].

Táto ikona je však známa aj mnohýmizázračnými uzdraveniami .

 • Manželka kniežaťa Andreja, neskôr nazývaná Bogolyubskij, mala ťažké narodenia.Keď sa však ikona Matky Božej (ktorá bola v tých časoch známa ako zázračná) umyla vodou a princezná dostala túto vodu na pitie, porodila zdravé dieťa.
 • Ďalšia tehotná ženatentokrát sa kňazova žena modlila k tejto ikone, po ktorej ju Matka Božia zachránila pred zúrivým koňom.
 • Opátstvo kláštora bolo prinesené vodou, ktorá umývala tvár ikony - a bola uzdravená slepotou.
 • Žena menom Yefimia trpela srdcovými chorobami sedem dlhých rokov.Po tom, čo sa dozvedela o zázrakoch Vladimíra Icona, poslala pre ňu štedré almužny - veľa vzácnych šperkov.Kňaz im vďačnosť priniesol z ikony ikonu svätej vody.Po vypití bol postihnutý uzdravený.

A toto v žiadnom prípade nie je úplný zoznam zázrakov.

Je zaujímavé, že nielen pôvodná ikona Vladimíra sa odlíšila zázračnými uzdraveniami, ale aj zoznamy, ktoré z nej boli napísané.

Význam obrázka

Podľa typu ikonografie (písania) je táto ikona „Eleusa“, to znamená „nežnosť“.Ukazuje jemnosť panovania medzi Pannou a jej Synom.

Takáto dotyková ikona nemôže spôsobiť emócie.

Hlbší teologický význam obrazu: Kráľovná nebies je typom ľudskej duše, ktorá sa úprimne teší spoločenstvu so Synom Božím.

Ikony s Pannou Máriou sú tiež maľované nasledujúcou technikou:

Ako pomáha našim súčasníkom?

 • Pomáha robiť ťažké rozhodnutia a nájsť správnu cestu v zložitých životných situáciách.
 • Posilňuje vlastnú vieru, dáva duchovnú silu v ťažkých chvíľach.
 • Chráni pred nepriateľstvom, hriešnymi myšlienkami.
 • Pomáha pri liečbe zložitých ochorení, najmä tých, ktoré sa týkajú orgánov zraku alebo kardiovaskulárneho systému.
 • Uľahčuje pôrod.
 • Chráni vzťahy alebo manželstvo pred sporom.
 • Chráni pred úrazmi, smrteľnými nehodami.

Ako sa modliť pred touto ikonou?

Väčšina ľudí sa, samozrejme, obracia na svätyňu vlastnými slovami.

Existujú však aj osobitné modlitby za dlhodobú domácu komunikáciu s ikonou.Tu je ich text:

A toto je modlitba za deti.Čítala to naša rodina:

Ale to, čo modlitby ponúkajú svätému obrazu v cirkvi: v tomto videu budete počuť zvuk vznešeného a krásneho akatistu (pochvalné hymny) k obrazu Vladimíra Boha.matkou.

Kde sa teraz nachádza táto nádherná tvár Matky Božej?

Trvalým umiestnením ikony jekostol sv. Mikuláša v Tolmachi .Tretiakovskú galériu označuje ako domový kostol.Návštevníci tu majú povolenie a služby sa konajú aj v chráme.

Mimochodom, na tomto mieste sa môžete klaňať iným významným pozostatkom viery.Napríklad „Trinity“ od Andrei Rublev.

A na sponzorských slávnostiach sa ikona presunie doMoskovskej katedrály Nanebovzatia (Kremlin) .

Dni uctievania obrázka

 • 21. mája (a ak sú v novom štýle, potom 3. júna) .V tento deň sa táto ikona pripomína na počesť víťazstva Rusov nad Tatar-Mongol Khan Mehmet-Girey.
 • 23. júna (alebo 6. júla) .Chvála víťazstva nad tatárskym jarmom na konci 15. storočia.
 • 26. augusta (alebo 8. septembra) .A v tento deň, dve okamžitéudalosti: víťazstvo nad Tamerlánom a stretnutie ikony moskovitmi.

Aby som to zhrnul: najdôležitejšia vec vo viacerých tézach

 • Vladimíra Ikona Matky Božej je zoznamom obrazu, ktorý vytvoril sám Svätý Lukáš.Tento zoznam bol vytvorený v Konštantínopole na začiatku 12. storočia, najmä pre kniežaťa Kyjeva.
 • Andrei, syn Jurij Dolgoruky, preniesol obrázok na Vladimíra.Tam sa stal zázrak - ikona, ktorá chcela zostať v tomto meste.Vďaka tomu dostala svoje meno.
 • Zázraky spojené s touto tvárou Panny: ústup nepriateľských vojsk, úžasné liečenie ľudí.
 • Dnes sa ikona môže uctievať v Moskve: buď v kostole sv. Mikuláša (Tolmachi) alebo v katedrále Nanebovzatia Kremľa.

Nezabúdajte však, že starodávna ikona nie je iba duchovným, ale aj kultúrnym dedičstvom ľudu.Takto vidia ľudia umenia tento obrázok: