Tradície, zvyky a znamenia pre sviatok Najsvätejšej Trojice - čo sa dá robiť a čo sa neodporúča

Pre pravoslávnych veriacich je užitočné vedieť, aké znaky, tradície a zvyky sa dodržiavajú pre Trojicu.Tento sviatok je veľmi dôležitý pre rehoľníkov, pretože podľa legendy sa začalo formovanie kresťanskej viery ako takej.Po mnoho storočí sa rôzne generácie a zvyky cirkvi prenášali z generácie na generáciu.Ich vedomosti pomôžu správne sledovať náboženskú cestu a vedomosti budú akceptovať - ​​získať určité výhody pre seba.

Obsah
  1. Známky a presvedčenia o Trojici
  2. Colné správy o Trojici ]
  3. Rituály a tradície
  4. Ľudové zvyky
  5. Čo je zakázané
  6. Rozhovor o Trojici
Známky a presvedčenie o Trojici

V deň Trojice mohli naši predkovia určiť, aké počasiebude trvať celé leto.Dážď na Trojici znamenal, že nasledujúce mesiace budú daždivé a chladné.

Ďalším starobylým znamením je osvetlenie slzných bylín v kostole, ktoré boli osobitne smútené vopred.Pointa je, že slzy predstavujú dážď.Keď sa ľudia vrátili z kostola a priniesli s nimi požehnané bylinky, boli schovaní za ikonami alebo okennými rámami.Verilo sa, že toto gesto povzbudzuje prírodu, aby každému priniesla plodné leto, ktoré nie je komplikované suchom.

Na ten istý účel boli brezové vetvy upevnené na rôznych miestach okna (platne, rámy alebo žalúzie).Čerstvo vybraná zelená tráva bola rozptýlená po celej miestnosti.

Existujú také presvedčenia, ktoré hovoria o tom, čo sa nedá urobiť na trojici.podAbsolútny zákaz bol plávanie vo vode, pretože ľudia verili, že morské panny boli v ten deň obzvlášť aktívni a mohli utopiť nešťastného človeka, ktorý sa odvážil tento zákaz porušiť.

Najstaršie ženy toho dňa šli s brezovými metlami na cintorín, kde zametali hroby z prachu a špiny.Verilo sa, že tento rituál poteší mŕtvych a odstrašuje zlých duchov.

Zhoda organizovaná v Trinity bola vynikajúcim znamením.Ak sa po tomto dôjde k svadbe v deň príhovoru, život manželov bude plný nekonečného šťastia, v dome bude panovať pohodlie a vzájomné porozumenie.

Clá o Trojici

Prvá vec, ktorú bolo treba urobiť, bolo dôkladné vyčistenie domu, aby sa dosiahla dokonalá čistota.Až potom začali ženy v domácnosti zdobiť dom zelenými konármi mladej trávy alebo kvetov.Tieto atribúty symbolizujú pokračovanie života, jari a prosperity.

Byt bol najčastejšie zdobený vetvami takýchto stromov a bylín, ako napríklad:

  • mäta;
  • dub;
  • balzam na citróny ;
  • horský popol;
  • javor;
  • breza;
  • vzduch.

V Trojici sú pozorované ďalšie obrady.Čoskoro ráno chodia ľudia do kostola na dovolenkovú službu.V rukách farníkov sú kvety, vonné byliny, vetvy stromov.

Je zvykom pozývať na Trinity Day na večeru aj príbuzných a iných blízkych ľudí.Doprajte im palacinky, želé, bochník, koláče a rôzne varené vajcia.Tento deň je vynikajúcou príležitosťou na vzájomné potešenie zábavnými darčekmi.veľausporiadajte sviatok v prírode, pretože Trojica sa vždy oslavuje v deň voľna.

Tradíciou, ktorá sa zachovala od staroveku po súčasnosť, sú sviatky.Na tento sviatok sa dodnes konajú veľtrhy, koncerty a iné slávnostné a zábavné kultúrne podujatia.

Rituály a tradície

V dávnych dobách, keď ľudia bránili svoju službu, chodili na slávnosti.V dedinách sa organizovali súťaže a hry s dôraznou aktivitou, spievali sa piesne a dirigovali kruhové tance.Večer viedli nezosobášení mladí ľudia kolo tance a slobodní chlapi sa na ne pozerali a hľadali potenciálne nevesty pre seba.

Dievčatá tiež vykonali ďalší rituál - tkali vence zo zozbieraných bylín a kvetov a nechali ich prúdiť pozdĺž rieky.Aj mladá dáma mohla dať veniec svojmu milencovi ako prejav sympatie, ale malo to byť vykonané tajne.

​​

Byliny sa sušili aj na trojici, ktoré sa následne použili na ochranu pred rôznymi chorobami.Zaobchádzali so všetkými druhmi ochorení, vyhnali zlých duchov a dokonca sa verilo, že sú schopní chrániť dom pred búrlivou búrkou.

V žiadnom prípade neboli sušienky vyhodené z pečeného bochníka.Boli skladované až do nadchádzajúcej svadby a boli pridané do svadobného tortu.Verilo sa, že takýto rituál zaistí šťastie a prosperitu budúcej rodiny.

Ľudové zvyky

Podľa slovanských tradícií sa morské panny prebúdzajú a sú v tento deň obzvlášť aktívne.Vidiecke a vidiecke obyvateľstvo sa rozvinulo s istotoutradície:

  • Počas slávností sa pripravila vypchatá morská víla, okolo ktorej sa vyrábali okrúhle tance.Na konci slávností ho dedinčania roztrhali na mnoho častí, ktoré boli rozptýlené po celom poli.
  • Aby odviezli morské panny, pred odchodom do postele prešli cez dedinu ženy s metlou v rukách.
  • Vybrali si dievča, ktoré bolo oblečené ako morská víla.Potom, čo ju vzali na pole a tlačili do života, zatiaľ čo všetci dedinčania utiekli do svojich domovov.

Obyvatelia tiež na pobreží urobili veľa ohňov, aby vystrašili vodný oheň, ktorý sa podľa legendy v ten deň zobudil.

Čo je zakázané

V období trojice je prísne zakázaná akákoľvek domáca práca alebo kuchyňa, s výnimkou varenia.Je tiež povolené vyzdobiť dom.Nemôžete farbiť vlasy ani tvár, šiť, nič opravovať ani vlasy umývať.

Keďže je Trojica svätým a jasným sviatkom, zneužívanie a zneužívanie sa v tento deň považujú za veľký hriech.Nesmiete dovoliť, aby vaše myšlienky navštívili vašu hlavu, nesmiete na niekoho myslieť zle, aj keď vám táto osoba skutočne ublížila.

V tento deň by ste sa mali zdržať prejavovania akýchkoľvek negatívnych emócií, obklopovania seba pozitívnymi vecami a dobíjaním dobrej nálady.Pomôžu aj modlitby.

Rozprávanie v Trojici

Deň pred samotnou dovolenkou šli dievčatá do lesa, aby našli mladé brezy.Na svoje vrcholy tkali mladí ľudia venčeky - skrútili ich.Osud mladého dievčaťa záviselči sa veniec uvoľnil.Dievčatá prišli vidieť Deň veniec v Deň Trojice.Ak zvlnená koruna brezy zostane nedotknutá - tento rok sa dievča stretne so svojím milovaným, ak bude neviazaná - bude mať šťastie neskôr.

Dievčatá sa divili aj vence, ktoré spustili do rieky.To sa však nestalo rukami - bolo potrebné nakloniť hlavu tak, aby padol sám.Ak išiel s prúdom - na druhej strane, a to stojí za to čakať na milenca.Ak sa topil, prorokovalo dievčaťu rýchlu smrť.A ak zostal na svojom mieste - bola predurčená zostať v pannách.