V akom rohu by mali ikony visieť v dome a ako ich správne zavesiť

Moja babička vždy hovorila: ikony by sa mali uchovávať v červenom rohu, blízko najvýchodnejšej steny domu, aby na ne dopadalo svetlo z okien.Mama áno, ale keď som sa presťahovala do samostatného bytu, ukázalo sa, že na východe v mojom novom dome bola iba kúpeľňa a toaleta.Kam zavesiť poličku na ikony?Otec navrhol

Obsah
 1. Kam môžem umiestniť ikony v byte alebo dome
 2. Je možné zavesiť obrázok do spálne, kuchyne
 3. Aké ikony by mali byť v červenom domácom rohu
 4. Ako usporiadať ikony
 5. Čo iné sa dá umiestniť vedľa tvárí svätých
 6. Pravidlá starostlivosti o rodinnú ikonostasu
 7. Čo je to ikona ikon

Kde môžem umiestniť ikony do bytu alebo domu

Áno, červený roh sa tradične nachádza v ruských chatrčiach (to je miesto, kde ikony a laDanki) sa nachádzal vo východnom rohu.Navyše: z tohto hľadiska bol každý dom postavený.

Dnešné bytové domy (a tiež súkromné) vytvárajú inžinieri a náboženstvo je posledná vec, ktorá ich vedie pri plánovaní ich budúcich priestorov.Našťastie pre moderných pravoslávnych kresťanov nie je jasný kostolný poriadok na umiestňovanie ikon na stenu.

Hlavná vec:

 • zvoliť si roh alebo stenu, do ktorej bude mať prístup ktorýkoľvek člen rodiny, aby ste sa vy a vaši rodičia alebo deti mohli ľahko modliť;
 • malo by ísť o voľné miesto - medzi obrazmi nemôžu byť „skryté“ ikony,fotografie, kvety v kvetináčoch a iné interiérové ​​dekorácie;

 • pri vytváraní ikonostázy by sa človek nemal príliš uniesť, aby sa svätyňa zmenila na kult zlatého teľa (mám na mysli príliš bohaté platy) alebo umeleckú galériu (na obrázku).To by malo byť miesto pre modlitbu.

Je možné zavesiť obraz do spálne, do kuchyne

 • Spálňa.Niektorí ľudia sa bojia zavesiť tváre svätých blízko postele, pretože tu nielen spia.Ale ak ste ženatý, manželské objatie nie je hriech, ale skôr úplne legitímna vzájomná radosť.Ak ste v rozpakoch, aby ste si urobili červený roh, povedzte „Peter a Fevronia“, budete mať patrónov vášho páru.Ak ste len v občianskom manželstve (alebo ste maľovali, ale nie ste ženatý /-á), potom poveste ikony alebo zaveste ikony a to, čo robíte v posteli, je stále hriech.
 • Kuchyňa.Toto je tiež dobré miesto.Aj keď sa hlavná ikonostas nachádza na inom mieste, v jednom z rohov kuchyne (je vhodnejšie umiestniť ju mimo sporáka tak, aby sa na svätyňu nedostal tuk a aby sa do nej nedostala vodná para), stojí za to umiestniť obrázok Spasiteľa alebo „Posledná večera“.Jeho rodina vám ďakuje za váš každodenný chlieb.Ideálne miesto na sedenie: nad jedálenským stolom.Alebo ako možnosť: v kuchynskej skrinke vyberte zasklenú poličku.
 • Obývacia izba.Toto je pravdepodobne najlepšia miestnosť na vytvorenie červeného rohu a nezáleží na tom, na ktorej strane sveta steny tejto miestnosti idú.
 • Koridor.Nie je zvykom robiť tu červený roh - koniec koncov, je to príliš priechodné miesto.Avšak, nad vchodom do bytumnoho visí jednu ikonu.Často ide o „ochranu Panny Márie“, ktorá by mala chrániť vchod do domu pred zlým „klepaním“.Najsilnejšími obrancami domu sú George Víťazný, svätý Nicholas, Panna Mária nezničiteľného múru.Cirkev to naozaj neschvaľuje (koniec koncov toto umiestnenie fackuje ako „kostol“, ale stále talisman), ale stále je to lepšie ako podkova - otvorený pohanský talisman.
 • Detské.Vytvorenie červeného rohu v tejto miestnosti nie je povolené.Umiestnenie ikony anjela strážneho vášho dieťaťa je však správne a primerané.Dieťa bude strážiť a v prípade ťažkostí sa s ňou bude môcť modliť a vďaka za radosť.Ideálne miesto pre umiestnenie: nad hlavu detskej postele.
 • Štúdia.Aj tu bude ikona na mieste.Navyše: veľa ľudí udržuje tvár svojho svätého patróna aj na pracovisku (povedzme v kancelárii), a cirkev to uprednostňuje, pretože tu trávime asi 8 hodín denne a len málo doma (nepočítame spánok).
 • Kúpeľňa, WC, špajza.Je zakázané umiestňovať červený roh - to je hlúpe a rúhavé.

Ktoré ikony by mali byť v domácom červenom rohu

 • Pravoslávny kríž.Mali by byť korunovaní ikonostasom (nejde o prísnu požiadavku, ale prítomnosť kríža je stále žiaduca).
 • Ježiš Kristus a jeho matka.Prvá ikona by mala byť umiestnená napravo, druhá naľavo.Tieto posvätné tváre sú základom červeného rohu, ostatné si vyberú (alebo nevyberú) svoju rodinu.
 • Obrázok ich svätýchpatróny.
 • Ikony, na ktoré sa obraciate pre osobitné potreby (napríklad „Nevyčerpateľná chalupa“ alebo „Skroutiť zlé srdce“).

Nie je potrebné zbierať obrovskú zbierku.Hlavná vec je, že každá z ikon umiestnených vo vašom červenom rohu by mala byť uctievaná vo vašej rodine a každé dieťa by malo vedieť, kto je na ňom zobrazený, ako a v akom prípade sa s ním modliť.

Niektorí ľudia zavesia obrázky, ktoré urobili vlastnými rukami (alebo dary od blízkych).Vyšívané alebo maľované ikony nie sú hriechom.Predtým, ako sa za ňu začnete modliť, musí byť ikona posvätená.A v ideálnom prípade musíte pred začatím práce navštíviť kostol a získať požehnanie pre vyšívanie /nakreslenie takejto ikony.

Kalendáre a plagáty (aj so svätými) však nie sú ikonou, mali by sa uchovávať oddelene od červeného rohu.Pamätajte však, že keď takýto kalendár slúži, nevyhadzujte ho.Alebo zhorieť alebo ísť do kostola.Koniec koncov, zobrazuje tvár svätca - nemal by sa prepadať na skládku.

Ako usporiadať ikony

Obrázky Spasiteľa a Panny Márie sú zavesené nad ostatnými ikonami.Ak máte starý obraz, ktorý, povedzme, ste od svojej babičky, dajte ho do stredu.Ak je ikona stará a farba na nej je takmer opotrebovaná, môžete ju umiestniť trochu ďalej ako ostatné ikony, na chvíľu ju uzamknúť alebo dokonca poslať do kostola.

Stoja všetky obrázky na jednej polici?V tomto prípade je najvernejší (Ježiš) umiestnený v strede, Najsvätejšia Trojica a Panna Mária - vpravo a vľavo, zvyšok - na okrajoch.

Namiesto police môžete použiť aj nočný stolík, stôl alebo konzolu.nieIkony umiestnite pod strop.Keďže však používate nočný stolík, malo by to byť iba pre ikony - tu nemôžete zverejňovať fotografie príbuzných, nie je možné dať si šálku čaju.

Nie je možné umiestniť ikony na seba na seba.

Niektoré ikony majú slučku na zavesenie, iné nie (sú umiestnené na poličke).Ak nemáte žiadne očko, nemôžete ikonu nechtiť, aby ste ju prepichli (obzvlášť sviatočné je priviesť necht do obrazu svätca alebo jeho oblečenia).

Predpokladá sa, že všetky ikony by mali byť nakreslené rovnakým spôsobom.Aj keď, samozrejme, ide o štylistickejšiu poznámku (koniec koncov, ľudia často zhromažďujú celý svoj život - zdedia darček, prinesú ho z pútnických výletov).

A posledná.To je veril, že obraz je lepšie zavesiť na stenu, ale dať na poličku.Aj keď je to staršia tradícia ako cirkevná vláda.Inak by v kostole obchody nepredávali ikony so špeciálnymi slučkami na nechty.

Čo iné sa dá umiestniť vedľa stien svätých

 • Zasvätené vŕbové vetvy, brezy, kvety.
 • Vyšívaná uterák (napríklad na Ukrajine alebo v Kubane ikonostáza vôbec neexistuje).
 • Zasvätené sviečky (napríklad Thunderbolt).
 • Môžete zavesiť lampu.Osvetľuje sa to nielen takto, ale aj počas modlitby alebo počas pravoslávnej dovolenky (v tento deň môže celé dni horieť).

Za starých čias babičky schovávali peniaze za ikonami v nádeji, že ich tým ušetria pred zlodejmi.Svetské kúsky papiera a sväté tváre však nie sú najlepším susedstvom.Ak chcetešetrite svoje peniaze, je lepšie nechať si peniaze na vklade.

Pravidlá starostlivosti o rodinnú ikonostázu

Vždy dôkladne utrite prach a zbierajte pavučiny.V červenom rohu by malo byť vždy „červené“, to znamená, krásne - a to tiež znamená „čisté“.

Nezaveste ikony v miestnostiach s vysokou vlhkosťou, veľmi horúcimi.Tu môže farba na obrázkoch rýchlo prasknúť, vyblednúť.Batéria, odvzdušnenie - nie najlepší susedia červeného rohu.Nedovoľte tiež, aby priame slnečné svetlo osvetľovalo ikony celý deň.

Aj keď podľa tradície musia byť zavesené na najviac osvetlenom mieste chaty, nikto zatiaľ nezrušil závesy na oknách (a vyšívané uteráky na ikonách sa nielen zavesia).

Mnohí ľudia radi zdobia ikony obrúskami, prírodnými (sušenými, umelými) kvetmi.Ak však v blízkosti obrázkov svietite lampu, mali by ste odstrániť všetky horľavé predmety.

Čo je Kjótsky protokol

Toto je špeciálna polica alebo presklená krabica určená na ukladanie ikon.Predávajú sa v chrámoch a je možné ich objednať aj online.

Takéto úložisko možno nazvať aj božstvom.

Čo však všetci robíme o byte, dome a kancelárii ... Koniec koncov, niektorí ľudia trávia veľa hodín denne jazdou svojho železného koňa.Môžem zavesiť ikonu v aute?Toto video o tom povie:

Cirkev však neschvaľuje nosenie ikon v peňaženke.Áno, sú malé a laminované, predávajú sa dokonca aj v cirkevných obchodoch.Ale - aby taký obraz mohol vziať so sebou vojenský muž alebo cestovateľ, a to zadarmochvíľu sa modliť.Pokiaľ ide o peňaženku, je lepšie nechať peniaze a kreditné karty.

Svätý otec o tom povie viac: