Žalm 22: Prečo si to prečítať, text v ruštine

Niekedy sa to nazýva žalm útechy.Žalm 22 je rovnako ako ostatní súčasťou žalmu a on je zasa zaradený do Starého (starého) zákona.

Je zaujímavé, že nielen starí kresťania ctia tento starodávny text - používajú ho aj Židia počas bohoslužieb (tradične sa čítajú počas sobotného dňa, zatiaľ čo Židim Hasidim a Sepharids večer vykonávajú žalm).

Pokiaľ ide o cirkevno-slovanskú duchovnú prax, kňaz v rámci prípravy na sviatosť číta žalmu.

Text 22 žalmu Dávida v ruštine

)

Každý vie, že v kresťanstve je Boh často vykresľovaný ako pastier (pastier) a veriaci ako stádo.Napríklad, Ježiš Kristus často hovoril, že „Pán je dobrý pastier“.Kto však použil toto porovnanie prvýkrát?Kráľ David (1005 - 965 pred Kr.), A práve v žalme!

História tohto textu

Historici, ktorí študovali toto obdobie Dávidovho života, hovoria: veľký židovský kráľ napísal tieto slová počas ťažkého obdobia svojho života.Po prenasledovaní vlastným synom Absalomom, prenikajúcim na trón, bol v púšti vyčerpaný smäd a hlad.V tom momente sa k nemu priblížili traja cudzinci (ich meno bolo Verzellius, Mahir a Sovi) a ponúkli pomoc.

Potom, čo ho títo druhí nakŕmili a opili, David premýšľal o láskavosti Boha, ktorý ho neopustil v ťažkej chvíli, a poďakoval Mu.krásne slová žalmovej modlitby.

Mimochodom, je známe, že sám kráľ Dávid bol pastierom v mladosti (nie je kniežaťom, ale synom jednoduchého človeka), takže téma starostlivosti o ovce je mu veľmi blízka.

O čom je žalm?

Existuje mnoho interpretácií tohto žalmu.Interpretáciu týchto textov vykonávajú špecialisti - teológovia.Faktom je, že aj keď sa vám na prvý pohľad môže zdať, že je všetko zrejmé, časť pravého významu, ktorý je v konkrétnom texte stanovený pri písaní, sa môže pri preklade stratiť a druhá časť sa môže skryť medzi riadkami (existujú miesta, ktorým ľudia ľahko rozumejú, v čase, keď bol tento alebo ten text napísaný a v našich dňoch úplne nepochopiteľný).

Tu sú najobľúbenejšie interpretácie:

  • Ak niekto dôveruje Pánovi, bude ho strážiť, chrániť ho a nikdy ho neopustí v ťažkostiach.
  • Ľudia si často nevšimnú, že Boh im už dal všetko potrebné na šťastie a začnú mumlať.Skutoční veriaci sa po prečítaní tejto modlitby môžu obzrieť späť - a pochopiť, že už sú na „zlých pastvinách“.
  • V texte je aj smrť.Toto miesto pripomína kresťanom: Neboj sa, pretože aj v budúcom svete bude blízko.
  • Rev Arseny Cappadocianodporúča prečítať tento text rodičom, ktorých deti s nimi zaobchádzajú bez náležitého rešpektovania.Staroveké slová pomôžu ľuďom posilňovať ich duše, vyhýbať sa v nich hnevu a rozhorčeniu (pamätáte si, počas ktorého emočného nepokoja kráľ napísal tento žalm).

Miesta, ktoré môžu byť pre moderného kresťana nepochopiteľné:

  • „Jedlo v očiach nepriateľov“: niezabudnite, že text napísal vládca, ktorý neustále bojoval, a dokonca aj medzi jeho blízkymi spolupracovníkmi mal veľa nepriateľov.Tento riadok hovorí, že keď nepriatelia idú proti Dávidovi, Pán im pomôže odolať.
  • „Pomstil hlavou olejom“: Na východe sa taký rituál (olejovanie hlavy olejom) považoval za znak šťastia a radosti.
  • „Pohár je plný“: sú požehnania, ktoré Pán udeľuje.

Môže sa žalm chápať ako modlitba?

Áno, av súvislosti s tým niektoré povery dokonca existujú medzi niektorými veriacimi.Napríklad niekto vážne verí, že ak budete čítať 22-žalm presne 40-krát za sebou, pomôže to vyliečiť vážnu chorobu, zarobiť peniaze a vyriešiť niektoré naliehavé problémy.

Nemalo by sa však prirovnávať k dôverčivým starým ženám na lavičke.Každý kňaz povie: povera (dokonca súvisiaca s modlitbami a náboženstvom) je odklon od skutočnej viery.A v tomto prípade modlitba „na pulte“ a vôbec pripomína pokusy o čarodejníctvo.

Takže: modliť sa s pomocou tohto žalmu je možné, ale nie podľa nejakého plánu alebo automaticky, ale úprimne, keď iným oslovujete Pána.

Používanie 22 žalmov vo filmoch

Pretože tento kresťanský text je veľmi populárny, mnohí scenáristi vkladajú dvadsiateho druhého žalmu do úst svojich hrdinov, ktorí sú nútení vydržať.určité ťažkosti.Napríklad, tento text je počuť v mnohých filmoch.Niektoré z nich:

  • Kniha Eli.Tento film je podobenstvom o dôležitosti náboženstva v ľudskom živote a Biblia je v ňom ústredná.Aj keď štýl streľby nie je ani zďaleka duchovný - post-apokalypsa, cyberpunk.
  • Stratené alebo stratené.Modlitebné slová zneli v rôznych sériách.Film sa skutočne zaoberal ťažkým prežitím obetí katastrofy na opustenom ostrove.Komu inému, ak nie Pánovi, môžeme v takúto situáciu dúfať!
  • „David (Biblical Tales)“, 1997.Tento film sa tiež nazýva „Dokonalý vládca“.Biblický kráľ je tu ukázaný majestátny, múdry a veľmi zbožný.

Navyše: túto starodávnu modlitbu možno niekedy vidieť v počítačovej hre a rôznych knihách.

Aj tieto slová sa opakovane spájajú s hudbou.A to nielen modernými veriacimi, ktorí sa radšej modlia k Pánovi prostredníctvom piesní.Slová žalmu sa inšpirovali Antonína Dvořáka, Leonarda Bernsteina a dokonca aj Franza Schuberta.

A aké ďalšie žalmy sú známe legendárnemu židovskému kráľovi Dávidovi?Aký je príbeh ich písania?Dozviete sa o tom z tohto videa.A okrem toho, krátky dokument hovorí o živote tohto vládcu, milovaného jeho ľudom.