Každý, kto počul aspoň raz „Žalm 90“ (text modlitby je uvedený nižšie ), pravdepodobne sa čudoval: prečo ho čítajú?Žalm 90 je modlitba obdarená nesmiernou silou: môže chrániť pred všetkými prejavmi zla a negativity pred laskavými ľuďmi, pred zlými duchmi.
Deväťdesiat žalmov je najsilnejším amuletom.Táto modlitba ukazuje svoje ochranné vlastnosti nielen priamym prejavom.Funkcia amuletu „Žalm 90“ je dobre zachovaná a je písaná rukou na kus papiera, kúsok kože alebo tkaniny.Ak budete nosiť toto „písmeno“ blízko vášho tela, bude vás chrániť pred akýmikoľvek nešťastiami a ťažkosťami, nehodami, nešťastníkmi a nepriateľmi, magickými a inými formami energie zvonka.
Zmienka o „žalme 90“ sa nachádza dokonca aj v evanjeliu (Matúš 4: 6; Lukáš 4:11).Keď Spasiteľ držal 40 dní na púšti, Satan ho pokúšal.Aby Kristus nepodľahol démonickým machináciám, prečítal si 11. a 12. verše tejto modlitby.
V západnom kresťanstve sa deväťdesiaty žalm čítal alebo spieval počas večerného bohoslužby, v stredoveku to bola povinná súčasť čítania Veľkého piatku.
A keď východná cirkev používa modlitbu na pohrebných bohoslužbách a rekviem, nevyhnutnou súčasťou služby šiestej hodiny je aj „žalm 90“.
Text modlitby „Žalm 90“
Stiahnite si text modlitby (verzia pre tlač)
V cirkvi slovanské
„Žalm 90“čítanie sa odporúča v cirkevnom slovanskom jazyku, aj keď existujú modlitby do moderného ruštiny.Dôvod spočíva v tom, že pri preklade nie je možné s absolútnou presnosťou sprostredkovať hlboký význam a obsah modlitebného textu, jeho kľúčovú myšlienku.
V cirkvi slovanský „Žalm 90“ znie:
Preklad do moderného ruštiny[[PDN 40]
V synodálnom preklade do moderného ruštiny je text modlitby „Žalm 90“ nasledujúci:
Stresy v modernej verzii sa čítajú podľa obvyklých pravidiel ruštiny.jazykom.
Počúvajte žalm 90 s opakovaním 40 krát
Príbeh vzniku modlitby
„Žalm 90“ pochádza z biblickej knihy.„Starý zákon: Žalm“ - ide o číslo 90 (odtiaľ názov).V masoretickom číslovaní mu však bolo pridelené číslo 91. V kresťanskom náboženstve je táto modlitba známa aj podľa prvých slov: v latinčine - „habitat Qui“, v staroslovienčine (cirkevno-slovanský) - „Život v pomoci“.
Pokiaľ ide o pôvod „žalmu 90“, vedci sa domnievajú, že autorstvo patrí prorokovi.Dávidovi.Napísal to na počesť zbavenia sa trojdňového moru.Táto modlitba sa tiež nazýva „Laudatory Davidova pieseň“ - pod týmto menom ide o grécke žalmy.
Obsah a hlavné myšlienky modlitby „Život v pomoci ...“
90. žalm je jednou z najsilnejších modlitieb.Text žalmu je preniknutý myšlienkou, že Pán je ochrancom a bezpečným rajom všetkých, ktorí v neho veria.Presvedčuje nás, že človek, ktorý úprimne verí v Boha, sa nemusí báť žiadneho nebezpečenstva.„Žalm 90“ vyjadruje myšlienku, že viera v Všemohúceho je neodolateľná.V modlitbe nájdete aj prvky proroctva - naznačuje to príchod Spasiteľa, ktorý je hlavným ochrancom každého veriaceho.
„Pieseň chvály Dávida“ sa vyznačuje výrazným poetickým jazykom.Má svoju vlastnú jasnú štruktúru.Dá sa podmienečne rozdeliť na tri časti:
- Prvá časť je verše jedna a dve.
- Druhou časťou sú verše tri až trinásť.
- Tretia časť je veršmi štrnásteho až šestnásteho.
Interpretácia modlitby „Žalm 90“ a prečo je čítaná
Bohužiaľ, nie každý „Žalm 90“ chápe bez úplného výkladu.Ak budeme analyzovať každý verš modlitby, dostaneme toto:
- Pod Božou ochranou bude ten, kto žije pod pomocou Pána.Podľa sv. Atanzia predstavuje Božia pomoc božské prikázania, ktoré dal Pán sám ľuďom.Dodržiavanie týchto prikázaníje schopný chrániť sa pred démonmi a rôznymi druhmi nešťastí.Podľa toho budú iba tí, ktorí žijú podľa týchto prikázaní, pod božskou ochranou.
- Kto neochvejne verí v Boha, môže Pána nazvať „útočiskom“ a „príhovorom“.
- Pán vyslobodí človeka zo „siete koristi“.„Sieť lovcov“ je alegorický obraz, ktorý znamená útok na telo - fyzický a démonický (tj chtíč, hriešna vášeň).Boh tiež vyslobodí z „slova vzbury“, čo znamená ohováranie, ktoré vyvoláva povstanie a nepokoj v duši urážajúcej osoby.
- Boh miluje pravdu, a preto je v úplnom bezpečí pod svojím spoľahlivým „krídlom“ iba jeden človek, ktorý je úprimný Pánovi.
- Ten, kto žije v Božej pomoci, sa nebojí nočného strachu vychádzajúceho z démonov alebo zlých ľudí (lupiči, zlodeji atď.), Nebojí sa šípy - fyzické, udrie do tela a duševné, pochádzajúce z démonov avášeň.
- Ten, kto žije v Pánovej pomoci, sa nemusí báť „vecí, ktoré pominú v temnote“ (démonické vášeň, smilstvo), „dňového poludnia“ (lenivosť, nedbanlivosť).
- Ten, kto žije v Božej pomoci, nebude poškodený tisíckami alebo desaťtisícmi šípmi.Šípky znamenajú pokušenie páchať hriechy, diabolské machinácie, ktoré pôsobia proti spravodlivému a zbožnému životu.
- Božia pomoc nám pomôže na vlastné oči vidieť odplatu bezbožných ľudí.
- Silná ochrana od Pána príde z toho dôvodu, že veriaci dôveruje Bohu celým svojím srdcom a mysľou a považuje ho za svojho príhovorníka.
- Človek,Kto verí v Boha, nebude sa blížiť nijaké zlo, všetko telo, ktoré má hmotné krytie, bude chránené pred problémami a chorobami.
- Boh chráni človeka, ktorý v neho dôveruje prostredníctvom anjelov.
- Anjeli budú niesť veriaceho v náručí a človek nebude zakopávať o kameň.Ruky anjelov sú symbolom ochrannej sily, ktorá bude chrániť človeka počas pokušenia a ťažkých životných situácií.Kameň symbolizuje hriech, všetko, čo je prekážkou cnosti.
- Človek, ktorý dôveruje Bohu, sa nebojí hadov a veľkých predátorov.Aspid a basilisk sú jedovaté hady.Aspid je symbolom ohovárania, bazilisk je symbolom závisti (vlastných aj od iných ľudí).Lev a drak symbolizujú krutosť a neľudskosť.Spravodlivý človek dokáže prekonať všetky tieto negatívne prejavy.
- Človek dôveruje Bohu, preto ho Pán chráni a chráni pred všetkým nebezpečenstvom.Božie meno je skutočne známe iba tým, ktorí vedú spravodlivý život a zachovávajú prikázania, ktoré im boli dané.
- Boh bude počuť človeka, ktorý mu dôveruje, ak na neho zavolá.Pán bude s ním v zármutku, vyslobodí ho a oslávi ho v pozemskom a večnom živote.
- Pán, ktorý dôveruje Bohu, dáva odmenu večný život za odmenu a môže tiež predĺžiť svoj pozemský život.
Pán počuje každého, kto hovorí modlitbu „Žalm 90“ a nikdy neodmieta jeho pomoc.Boh je milosrdný, preto často pomáha človeku, ktorý vo svojom živote veľa zhrešil, ak číta modlitbu k Pánovihlboká a úprimná viera vo vaše srdce, s nádejou v Neho.