Značka: dymový stĺp

Známky počasia boli testované po stáročia a fungujú bezporuchovo.V dávnych dobách neexistovali žiadne meteorologické stanice: ľudia uhádali zmeny počasia pozorovaním hviezd, chovania zvierat, nahromadenia mrakov na oblohe alebo povahy chovania dymu z komína a ťahu.Prečo znamenie: dymový stĺp?Zvážte všetky významy.

Hodnota bude mať

V dávnych dobách sa značkám prikladal osobitný význam, pretože na nich veľa záležalo - tak na predpoveď počasia, ako aj na obdobie sejby /sklízenia.Počas zimných večerov sa zhromaždili domácnosti pri pochodni a starší deťom povedali význam všetkých príznakov počasia.Aby sa tieto znaky lepšie zapamätali, rýmovali sa na verše alebo sa pridali príslovia.

Znaky sa rozdelili do dvoch kategórií - krátkodobé a dlhodobé.Krátkodobé predpovede na deň alebo dva vopred, dlhodobo dovolené poznať počasie pre budúcu sezónu.Znaky boli pre poľovníkov dôležité - určite vedeli, či majú ísť do lesa na zviera alebo nie.Známky mohli predpovedať snehová búrka alebo náhle topenie, silný dážď alebo jasné počasie.

Západy slnka, správanie palivového dreva v kachliach, zvyky zvierat, oblaky a hviezdy mohli rozprávať o zmenách počasia.Na jeseň av zime bolo počasie rozpoznávané podľa smeru dymu z komína, charakteru tlejúcich uhlia alebo hluku plameňa.

Populárne znaky dymu

Dym určoval silu mrazu v zime, nadchádzajúce snehové búrky alebo snehové zrážky.Tieto prírodné javy môžu náhle chytiť cestujúceho na ceste alebo pokaziť hon na zviera - nikdy sa nemôžete vrátiť do búrky z lesa.

Počasie bolo pre rybárov dôležité - predvídalo topenie ľadu na rieke alebo včasný výskyt záplav.Roľníci pozorne sledovali dym a odovzdávali svojim potomkom znalosti:

 • dym stojí ako stĺp z komína - v lete do jasného počasia, v zime do chladného počasia;
 • dym sa v pokojnom počasí mierne odchyľuje na stranu - sneženie;
 • dym z komína sa šíri dole - očakáva sa, že sa topí.

Predtým si ženy v domácnosti mohli určiť počasie na zajtra alebo niekoľko dní vopred podľa charakteru horenia palivového dreva a pohybu dymu.Dymom sa tiež dalo zistiť, aká bude zima - teplá alebo tvrdá.Tátopredpoveď sa uskutočnila v určitý deň - 1. októbra :

 • dym sa tiahne na západ - do tvrdej zimy;
 • dym sa tiahne na východnú stranu - do mierne zasneženej zimy;
 • dym má tendenciu klesať na juh - do studenej zimy;
 • dym má tendenciu na sever - do teplej zimy;
 • dym sa rozptyľuje rôznymi smermi - do nepredvídateľnej zimy.

3. októbra, v deň Astafiev , bola predpovede počasia stanovená niekoľko dní vopred:

 • dym sa tiahne na juh - v chladných dňoch;
 • dym sa tiahne na sever - k otepľovaniu;
 • dym sa tiahne na východ - aby sa rozpadol;
 • dym sa tiahne na západ smerom k slnečnému počasiu.

Predpovede chladného počasia v drsných podmienkach ruskej zimybol významný. Bolo deväť radikálnych mrazy : 4. decembra (Vvedensky), 19. decembra (Nikolsky), 7. januára (Vianoce), 7. až 13. januára (Vasilievsky), 19. januára (Epiphany), 31. januára (Afanasyev), 15Február (Sretensky), 7. apríla (Zvestovanie).

Avšak okrem uvedených mrazov sa môžu vyskytnúť aj neplánované prechladnutia, na ktoré bolo potrebné pripraviť sa.Drsná zima vyžaduje prípravu ďalšieho palivového dreva, pretože chata bola vyhrievaná dvakrát denne a na Epiphany - takmer celý deň.Roľníci vykonávali obrad mrazivého kúzla cez ruskú pec.

Existuje aj iná interpretácia smeru dymu z komína.Ľudia verili - akdym ide proti vetru , v tomto dome žije čarodejnica.Pokúsili sa takému domu vyhnúť, ale nekomunikovali s obyvateľmi domu.

Čo unáša dym

V prípade absencie vetra je možné počasie celkom presne určiť v smere dymu.Ukazuje sa, že dym môže prenášať slnečné počasie alebo dážď, vietor alebo pokoj.Je to kvôli jednoduchému fyzikálnemu javu - dym (alebo plynná látka) v podmienkach prúdenia studeného vzduchu sa striktne pohybuje smerom nahor - vyzerá to ako stĺp.

Ľudia si všimli, že takáto poloha dymu vedie vždy k priaznivému počasiu.To sa však týka letného časuv zime, dymu ohlasuje mráza jasného počasia.Ak sa však v pokojnom počasíšíri dym po zemi , potom v lete vedie k dažďu av zime sneženie.

Niekedy môže dym z komínapôsobiť ako kolíska .Čo to znamenátoto znamenie?Vždy predpovedá zlé počasie.

Známky v modernom svete

Obyvatelia miest neprístupní staré znaky spojené s dymom z komína alebotlejúce uhlie.S úplnou istotou je však možné predpovedať počasie, v ktorom bude štartovanie motora stroja problematické.

Pri pohybe autom po uliciach mestavenujte pozornosť rúrkam tepelnej elektrárne .Ak dym pochádza z komínov, mesiac má bledý tieň a hviezdy blikajú - dajte auto v noci do teplej garáže.V opačnom prípade motor zamrzne a naštartovanie vozidla nebude ľahké.