Znamenie: papraď listy stočené až na dno

V lete je skvelý znak pre zberateľov húb: papraďové listy sa skrútia.Fern je nápadná rastlina, jej listy sú veľké a okamžite vidíte, v akej polohe sú.Čo znamená toto znamenie, existuje vedecké zdôvodnenie, kedy a kedy môže byť dôveryhodné a kedy nie?

Fern je prediktorom počasia

Fern rastie v lese, takže na neho narazia huby, milovníci zberu bobúľ, poľovníci a rekreanti.Keď sme šli tak ďaleko do prírody a tešili sa na dobrý deň, je veľmi dôležité pochopiť, aké bude počasie v nasledujúci deň alebo o niekoľko hodín, preto je skutočnou pomocou predpovedanie počasia z rastlín.Ľudia, ktorí pozorujú, už dlho zaznamenali, že papradie točí listy dolev horúcom a suchom počasí .Môžete počítať s jasnou oblohou!

Kapradina nenahradí hydrometeorologické centrum, ale poskytne predstavu o nasledujúcom dni.Ak chcete určiť počasie na dlhú dobu, je to k ničomu, "funguje" iba v blízkej budúcnosti.Správanie listov papradia okrem počasia nič neznamená.Kvetina je iná záležitosť, ale je to úplne odlišné znamenie.

Na paprade si môžete všimnúť zmenu počasia v opačnom smere.Ak sa predtým lístie zložené z listnatých listov náhle narovná , bude čoskoro pršať , a ak nie, počasie bude aspoňkorisť, obloha je pokrytá mrakmi.

Sledovanie papraďov od skorého rána nedáva zmysel: po mokrej a chladnej noci sa zobudil.Nechajte rastlinu nasmerovať a naladiť sa na ďalší deň.Najlepšie je určiť počasie podľa papraďov, keď ranná rosa uschne.

Varianty znamienok

Existuje niekoľko interpretácií skladaných listov paprade, ktoré sú však dosť podobné.

  1. Kapradina krúti listyv suchom dni, bez dažďaa bez dostatočnej večernej rosy.
  2. Aj jeho listy sa skrútia nadol , aby sa zahriali .Slnko sa bude piecť, nezabudnite nosiť klobúk.
  3. Papraď odstredená vo večerných hodinách -v noci a nasledujúce ráno bude plynúť bez dažďa .Dnešné počasie, ako už bolo spomenuté, najlepšie určí kapradina ráno.

V daždi sa listy papradia v žiadnom prípade nezačnú krútiť, takže nemá zmysel sa naň pozerať a snažiť sa pochopiť, kedy sa zrážky nakoniec zastavia.

Ako to funguje

Správanie sa rastlín veľmi úzko súvisí so stavom životného prostredia, evolúcia ich prinútila reagovať a prispôsobovať sa meniacim sa podmienkam.Nie je prispôsobený - zaniknutý.Preto sú takmer všetky rastliny trénované tak, aby „predvídali“ počasie.Musíte len pochopiť, na čo presne reagujú: zmena teploty, vlhkosti, dňa a noci alebo dokonca ročného obdobia.

Zo školského biologického kurzu možno pripomenúť pojem „nastia“ (nazálne pohyby) - pohyby častí rastlín (listy,kvetenstvo, lístky) vo forme reakcie na poveternostné podmienky, stav životného prostredia.Photonasty - pohyby v dôsledku zmeny osvetlenia, napríklad zatváranie v tieni púpava kvetenstvo a slnečnica, ktorá rotuje po slnku;termonastia - pohyby z extrémnych teplôt, napríklad šafranové kvety padajúce na zem v chladnom počasí;Niktinastia - prechod rastlín na "spánok" v noci.

Kapradiny zbožňujú tienisté miesta, na ktorých je odparovanie z listov (a listov paprade široké) menšie a ľahšie je šetriť vlhkosť.Akonáhle sa papraď cíti suchá, krúti listy , aby sa zabránilo vysychaniu .Zmena osvetlenia (na jasnom slnku, teplota a vyparovanie sú vyššie) a vlhkosť vzduchu hovoria paprade, že stojí za to šetriť a zmenšovať plochu listov a skrútiť ich do „letákov“.Osoba vidí bezoblačnú oblohu a slnko bez pomocníkov, je však nepravdepodobné, že by si všimol mierny suchý vzduch.

Ako vidíte, je to úplne vedecký znak.Ale nanešťastie nie úplne spoľahlivé.

Kedy a prečo môžu znamenia klamať

Nie každý papradie povie pravdu, dá sa ľahko zamieňať.Kedy by ste sa nemali spoliehať na znamenie?

  • Kapradiny rastúce v otvorených priestoroch, čo je pre nich veľmi neobvyklé, prispôsobené slnku, rastú kompaktnejšie, ich listy sú ľahšie - znižujú odparovanie.a budú na nasledujúci suchý deň menej citlivé ako náprotivky lesa.Už sa pripravili, prečo ďalší pohyb?
  • Je vhodné starostlivo preskúmať skrútený list papradia.Ak je menšia a jemnejšia ako ostatné, možno je to len mladý výhonok, všetky sa objavujú vo forme „slimákov“.Okrem toho sú skrútené smerom nahor, zatiaľ čo listy skryté pred suchým dňom sú zastrčené.
  • Vnútorné odrody kapradín sa vo všeobecnosti oplatí veriť.Nielen, že žijú v miestnosti a hovoria viac o tom, ako sa topia vaše batérie a ako funguje zvlhčovač vzduchu, ako to, čo sa deje na ulici, sú vyvedené špeciálne na celý život na parapet a stratili veľa svojich schopností.predkovia lesa.
  • Záhradné paprade môžu stále cítiť dobré počasie, ale nie zakaždým.Presnosť ich predpovedí závisí od typu a frekvencie zavlažovania.Bez zalievania sa môžu zvlniť a uschnúť pred dažďom, a ak je hojné, nemôžu v najteplejších dňoch listov krútiť.
  • Kapradiny, ktoré žijú blízko vody, sa menej pravdepodobne cítia suché.V tienistej rokline je vždy chladno a vlhko, prečo si robiť starosti?Ak chcete určiť počasie, je lepšie zvoliť papraď od potokov, kde dochádza k slnku.

V iných prípadoch je papraď vaším spoľahlivým poslom veľkého dňa jednoty s prírodou.